Presunúť na hlavný obsah

Počítanie kalórií ako cesta k vysnívanej postave: Môžete si dať burger, pizzu, či hranolky, no nepriberiete

Chudnutie a diéty

Ak patríte medzi milovníčky jedla a nejakých nerestí sa neviete vzdať, hoci potrebujete schudnúť, môže byť pre vás cesta to, ak si začnete kalórie počítať. Pozrite sa, ako by to malo v praxi vyzerať.

Počítanie kalórií vám má život uľahčiť a nie ho komplikovať

Neexistuje žiadny všeobecný vzor platný pre každého. Ak však chcete zhodiť a neodopierať si zbytočne, to čo máte radi, zrejme bude pre vás cesta, ktorú uznáva aj väčšina fitness trénerov. Ide o počítanie kalórií.

Mohlo by vás zaujímať: Koľko cukru denne je zdravé? Porovnajte si tieto množstvá, aby sa vám neukladal do tela ako obrovské tukové zásoby

"Na úvod treba povedať, že sa toho rozhodne netreba báť. Počítanie kalórií vám má život uľahčiť a nie ho komplikovať. Pripravte si jednoduchý stravovací plán založený na tom, čo aktuálne jete, bez toho, aby ste mysleli na veľké zmeny alebo kalórie."

"Skutočne si však napíšte všetko, čo jete. Áno aj tú jednu tabličku čokolády. Prvá vec, ktorú musíte urobiť je, že sa budete v tomto jedálničku držať plnohodnotných jedál, skúste vylúčiť nekvalitne spracované potraviny. Vďaka moderným technológiám, počítanie kalórií už nezahŕňa toľko rátania. Aplikácie to urobia ľahko za vás," prezrádza na úvod fitness tréner Ivan Gulak.

Energetický príjem vyjadruje vzťah medzi množstvom energie, ktorú prijmete z jedla a množstvom, ktoré vaše telo spáli. Väčšinou to funguje tak, že ženy by denne mali prijať v priemere 1800 kcal a muži 2200 kcal. Keď však potrebujete schudnúť je to vždy takmer o 500 kcal menej. Pokiaľ na vás ide hlad a máte pocit, že vám nestačí vaša denná dávka jedla, pridajte sýty proteín alebo zdravé tuky. 

Odporučené hodnoty kalorického príjmu (každý deň)

  • 9-13 rokov: 1800 kcal (muž), 1600 kcal (žena)
  • 14-18 rokov: 2200 kcal (muž), 1800 kcal (žena
  • 19-30 rokov: 2400 kcal (muž, 2000 kcal (žena)
  • 31-50 rokov: 2200 kcal (muž), 1800 kcal (žena)
  • 51 a viac: 2000 kcal (muž), 1600 kcal (žena)

Nesnažte sa byť dokonalý. Zdravá strava by nemala byť o zákazoch. Ak vám pomôže dať si na obede pizzu, či burger, dajte si. No myslite na to, že pôjdete spať nanajvýš so surovou mrkvou. Teda ak nechcete priberať, ale zhodiť.

"Vôbec nejde o zbytočné detoxy, ktoré ja osobne neuznávam, či spomalený metabolizmus. Akékoľvek jedlo, ktoré zjete, znamená energetický príjem. Ono aj keby ste sa prejedali tým najnízkokalorickejším jedlom, aj tak by ste v konečnom dôsledku pribrali tuk."

Čítajte tiež: Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali

"Preto si pokojne dajte na obed cestoviny, či hranolky, no musí vám byť jasné, že neskôr vám už na zasýtenie veľký priestor nezostáva. Keď sa na to nastavíte, nielenže sshudnete, ale nemusíte si odopierať, to čo vám chutí."

Príklad jedálnička:

  • Raňajky: ovsená kaša s proteínom, lesným ovocím, čokoládou a arašidovým maslom = 457 kcal
  • Desiata: kaiserka (60 gramov) s mäkkým syrom(20 gramov), paradajkou a paprikou = 246 kcal
  • Obed: varená ryža (140 gramov), kurací steak (150 gramov) dusená zelenina (120 gramov) = 472 kcal
  • Olovrant: jablko, biely  jogurt (200 gramov) = 300 kcal
  • Večera: filet z lososa, batáty (spolu 270 gramov), paradajky poliate olivovým olejom (80 gramov) = 530 kcal
  • Spolu: 2005