Presunúť na hlavný obsah

STOP akné: Najúčinnejšie tipy, ako s ním zatočiť aj po 30-tke

Krása

Akné netrápi len násťročných. Čoraz častejšie sa s ním stretávame aj v zrelom veku. A dokáže riadne pohnúť so sebavedomím.

Je jasné, že pretrvávanie problémov s pleťou v zrelšom veku má za následok viac kombinovaných faktorov, akými sú hormonálna nerovnováha, stres, nedostatok spánku, nevhodná strava, minimálny pitný režim, či pohyb. A to je len zlomok všetkého negatívneho, čoho sa na svojom tele a následne pleti dopúšťame. To, čo však značne ovplyvňuje stav našej pokožky, je to ako sa k sebe správame a ako k sebe pristupujeme. Čo pre nás predstavuje skutočný problém?

Neprehliadnite: 4 superpotraviny, ktoré by ste mali dopriať svojmu telu: Ešte skôr, ako vypuknú epidémie

"Akné je multifaktoriálne zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov. Prejavuje sa v lokalitách s najväčším počtom mazových žliaz, na tvári, ramenách a chrbáte. Dnes už neplatí, že je prioritne problémom teenegerov, ale stretávam sa čoraz častejšie s pacientakmi po 30-tke, ktoré tento problém riešia,"  hovorí Mudr. Aneta Dedáková, dermatologička. 

Zabudnite na pikantné a korenené jedlá

Práve príliš pikantné a korenené jedlá sú zodpovedné za to, že sa na našej pleti tvoria tzv. komedóny. Naozaj tento typ jedál je pre našu pokožku nevhodný a z dlhodobého hľadiska neúnosný.

Preto by ste ich príjem mali eliminovať na ozajstné minimumum. Koreňte, soľte, čo najmenej, vaša pleť sa vám poďakuje. 

Vzdajte sa bielej múky a mlieka

Biela múka je žiaľ tou nežiaducou zložkou, ktorá zasahuje do látkovej premeny cukrov, kožných buniek a podporuje vznik akné. Pokiaľ sa pýtate, či ju treba úplne vynechať, odpoveď je jednoznačná. Áno.

A na tento pomyselný "tabu zoznam" si pripíšte aj mliečne produkty. Žiaľ podporujú produkciu mazu a zvyšujú citlivosť pleti na hormonálne výkyvy. To je niečo, čomu sa chcete vyvarovať.

Obmedzte príjem alkoholu a kávy na minimum

Alkohol a kofeín majú na kvalitu pleti obrovský vplyv. Za všetkým v podstate stojí sila nášho imunitného systému. Ak je imunitný systém dostatočne dobrý, nedovolí baktériám, aby do organizmu zasahovali.

Pokiaľ to tak nie je a dáte si nejaký ten pohárik, či kávičku počas dňa niekoľkokrát, imunitný systém je oslabený a baktérie sa môžu začať prejavovať v plnej sile. Tie sa najčastejšie usádzajú v póroch, kde spôsobujú rozsiahle zápaly a teda samotné akné.

Sladké hriešnosti sú tiež tabu

"Je dokázané, že cukor v našom tele pôsobí skôr pro-zápalovo a áno, môže byť príčinou vzniku akné. Už len ak na 10 dní znížite jeho príjem, uvidíte na pleti výsledky a po mesiaci je efekt naozaj skvelý. Mnoho mojich klientiek nedá na toto dopustiť. Takže jeho eliminácia má aj veľký vplyv na vonkajšiu krásu. Samozrejme, okrem vnútorných benefitov, ktoré sú nepopierateľné."

Prečítajte si: Najlepšie diéty po 35-ke podľa odborníka: Ak sa chcete vyhnúť biologickému starnutiu, jedzte nasledovné

Pokiaľ však tieto tri veci úplne vylúčite z jedálnička a nahradíte ich niečím iným, pozitívne zmeny sa prejavia už priebehu štyroch týždňov.

A verte, že sa budete cítiť nielen skvele, ale aj oveľa sebavedomejšie. Niekedy stačí totiž naozaj málo. Vzdať sa na oko nevinných zlozvykov, ktoré robíme každý deň.

- Najčítanejšie -