Presunúť na hlavný obsah

Dajte facku vírusom! Tento vitamín bude váš skrytý hrdina

Zdravie

Súčasná situácia nás núti premýšľať, ako sa čo najlepšie chrániť pred vírusovými a bakteriálnymi ochoreniami.

Ochrana a posilnenie imunitného systému je nesmierne dôležitá úloha - najmä v týchto časoch. Vitamín D je v tomto procese kľúčový hráč. Bez neho sme totiž náchylnejší na infekcie a sme vo väčšej miere vystavení pôsobeniu cudzích látok, akými sú aj baktérie a vírusy.

Vitamín D proti vírusom: Aký majú názor vedci?

Ako uvádza Pharmacy Times, v roku 2017 veľké analýzy klinických štúdií preukázali, že užívanie vitamínu D znižuje pravdepodobnosť vzniku infekcie v dýchacích cestách približne o 42%. Pod nich spadajú aj dobre známe bakteriálne a vírusové zápaly.

Rovnaký názor na pozitívny vplyv vitamínu D má aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá potvrdzuje jeho prínos v prevencii proti respiračným ochoreniam.

Déčko nielen na imunitu

Vitamín D nepatrí len medzi vitamíny proti vírusom, má totiž množstvo ďalších nesmierne dôležitých funkcií. Pomáha telu regulovať vstrebávanie vápnika a fosforu, čo sú významné minerály pre stavbu kostí. Podporuje tak správnu funkčnosť svalov, zdravie kostí a zubov, zlepšuje odolnosť proti niektorým chorobám.

Vitamín D taktiež hrá rolu v boji proti depresii (má vplyv na reguláciu nálady). Podľa štúdie z roku 2006 príjem tohto vitamínu znižuje riziko roztrúsenej sklerózy, ako aj šancu na rozvoj srdcových chorôb.

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu D?

S nedostatkom sa spája zvýšené riziko osteoporózy a osteomalácie, poškodenia zubov a nesprávnej funkcie svalov. Infekcie horných dýchacích ciest sa pri nedostatku vitamínu D vyskytujú častejšie a trvajú dlhšie (kvôli oslabenej imunite).

Ako si ho v tomto období môžete doplniť?

1. Ak vám to situácia dovoľuje, trávte aspoň pol hodinu denne na slnku.

2. Jedzte dostatok rýb, mliečnych výrobkov, syrov a vajíčok.

3. Doplňte si déčko prostredníctvom doplnkov stravy.

Prírodnú formu vitamínu D3 - cholekalciferol - si telo vytvára zo slnečného žiarenia. Pokiaľ ho máte nedostatok (čo v jesennom a zimnom období takmer isté), môžete ho získať aj z kapsúl Daily Complex.

Každá denná dávka vám dodá ideálnych 20 μg vitamínu D3 z overeného zdroja (vhodného aj pre vegánov). 20 μg zodpovedá 400% odporúčanému dennému príjmu alebo 800 medzinárodným jednotkám (IU). Okrem neho v Daily Complex nájdete 13 ďalších vitamínov a minerálov kľúčových pre ľudský organizmus. Navštívte e-shop zerex.sk pre viac informácií a doplňte si vitamín D už dnes.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -