Presunúť na hlavný obsah

Zuzka a Andrej si otvorili kaviareň. Netradičný koncept v srdci slovenskej prírody patrí medzi najkrajšie, aké ste kedy videli

Kariéra

Kaviareň Depo, ktorá sa nachádza v Telgárte, láka ľudí zo všetkých kútov Slovenska. Niet sa čomu čudovať - manželia Šramkovci vytvorili naozaj jedinečný podnik, do ktorého sa zamilujete už na prvý pohľad.

Vy ste prišli s nápadom na túto jedinečnú kaviareň len teraz, možno práve cez to najkritickejšie obdobie pandémie koronavírusu... to bol trochu risk, nie?

S ideou sme prišli počas prvej vlny pandémie koronavírusu, kedy nikto netušil, čo nás čaká. Ani my. Ale vraví sa, že odvážnemu šťastie praje, a tak sme sa rozhodli, že sa pustíme do nového projektu. Najprv som sa môjho manžela Andreja s malou dušičkou opýtala, či by sme si neotvorili kaviareň hneď pri Chmarošskom viadukte. Spočiatku nebol úplne nadšený, keďže tomu nápadu niečo chýbalo. Niečo originálne, pretože kaviarní je na Slovensku množstvo. Keď sme sa však spoločne dopracovali k celkovému konceptu, bolo rozhodnuté, že ideme do toho.

Prečítajte si: Slovenka Veronika sa živí netradičnou prácou: Pestuje doma poľné kvety, z ktorých vyrába kytice a doplnky

A teraz je ten koncept netradičný, mimoriadne zaujímavý a priťahuje pozornosť celého Slovenska. Ako prišiel?

Andrej pochádza z Telgártu a spolu s rodinou tam prevádzkujú lyžiarske stredisko, ale aj ubytovanie a Kolibu pod Kráľovou hoľou. Ako lokálpatriota ho hneval najmä fakt, že turisti, ktorí si prídu pozrieť Chmarošský viadukt, sa pri ňom odfotia a odchádzajú. Nevedia nič o histórii tejto úžasnej technickej pamiatky, keďže priamo pri ňom nie je žiadne miesto, kde by sa zastavili a niečo sa o tejto stavbe dozvedeli. Vybudovanie viaduktov a celej železničnej trate Červená skala-Margecany, bolo v čase výstavby veľmi náročné, spolu na nej pracovalo cez 6000 ľudí a viac ako polovica bola práve miestnych, čo veľmi ovplyvnilo tento región. Rozmýšlali sme, ako by sme teda kaviareň prepojili s viaduktom a celou touto tématikou vlaky a mosty. A čo je predsa lepšie ako mať kaviareň v samotnom vagóne:)

Tak sme sa pustili do hľadania. Nebolo to ľahké, a to aj napriek tomu, že veľa starých vozňov je opustených a nevyužívaných. Podarilo sa nám však jeden nájsť, zhodou okolností celkom blízko, v Dobšinskej ľadovej jaskyni. Bol však bez podvozku, o čom sme si mysleli, že to nebude až taký problém zohnať. Opak však bol pravdou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa DEPO CAFÉ Telgárt (@depocafe_telgart),

Veľmi nápaditý je aj váš interiér. V tom vám nepochybne pomohlo to, že ste sama interiérová dizajnérka...

Áno. :)  Interiér som navrhla tak, aby bol ladený do obdobia, kedy sa stavali viadukty a samotná železničná trať. Ak by to bola moderná kaviareň, nemalo by to zmysel. Malo to mať spojitosť s históriou - keďže aj samotný vagón je historický kúsok. Samozrejme, musela som sa držať obmedzeného rozpočtu, lebo my ženy vieme často prestreliť :) Myslím ale, že sa nám podarilo zachovať vhodný pomer medzi nákladmi a mojimi “výstrelkami”.

Na čom som trvala, bolo vagónove sedenie, a teda klasické zelené koženkové sedačky boli jasná voľba. Ďalej to už išlo samo, a tak u nás nájdete tapety, staré drevené stoličky, drevené parkety, zlaté rámy a čiernobiele fotografie. Máme aj niekoľko historických artefaktov - pragotron (tabuľa príchodov vlakov), ktorú využívame ako menu na stene, pretáčacie hodiny, pôvodný drevený nápis Švermovo (starý názov Telgártu), železničiarske uniformy, staré vlakové lístky. A najväčším lákadlom hlavne pre deti je model vláčika, ktorý sa premáva vnútri po celom obvode vagóna. Ja osobne mám rada interiéry, ktoré majú dušu, príjemnú atmosféru a ktoré si človek zapamätá a verím, že sa nám to tu aspoň sčasti podarilo dosiahnuť.

O tom nepochybujem. Čo vám na tento nápad vraveli blízki a ako reagujú možno samotní hostia?

Ďakujeme :) Blízkym sa nápad veľmi páči. Naši rodičia nám pomáhali, bez nich by to nebolo. A Andrejov otec to celé stavebne zastrešil a zabezpečil čo bolo potrebné, čiže jemu sme vďační, že sa to dalo dokopy v takom krátkom čase, a že sme mohli otvoriť už v lete. 

Máme pozitívne ohlasy, všetkým sa nápad aj celý koncept prepojenia s viaduktom veľmi páči. Dokonca sa z kaviarne stal akýsi “instaspot”. Chodia k nám aj domáci, spočiatku to bolo zo zvedavosti, ale zvykli si na to, že sa v “Depe” stretnú so svojimi rodinami. A to nás teší, že sa tam ľudia cítia ako doma. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa DEPO CAFÉ Telgárt (@depocafe_telgart),

No okej, to by bolo k prostrediu a k vzhľadu kaviarne. Čo však ponúka v interiéri, respektíve - prečo by mal váš potencionálny zákazník navštíviť vašu prevádzku a neostať len pri tom spomínanom instaspote?

V Depo Café nájdete v prvom rade skvelú kávu. Keďže sme si povedali, že pôjdeme lokálnou cestou, sme veľmi radi, že u nás môžme ponúknuť kávu od chalanov z Mlsnacava, ktorá sa praží priamo v Banskej Bystrici. Chalani sú mladí, originálni a navyše ich kávy majú krásne obaly, ktoré propagujú Slovensko. Kávu s etiketou Chmarošského viaduktu si u nás dokonca môžte zakúpiť. Čo by to však bola káva bez koláčika - preto sa vždy snažíme mať v ponuke čerstvé zákusky rôznych druhov. Tie nám pečie naša domáca priamo z Telgártu, a musím povedať, že sú tak chutné, že sa hneď rozchytajú. Okrem klasickej ponuky mávame aj sezónnu. V lete prevažovali limonády z lokálnych čučoriedok a brusníc. Teraz sme mali jesennú ponuku ochutených káv a horúcich nápojov. A na zimu tiež niečo zaujímavé chystáme. Nenájdete u nás čapované pivo, čiže milovníkov tohto moku posielame vyššie do Koliby, kde si môžu vychutnať lokálne pivo Predná hora.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Victoria (@harpuna_huhaha),

Máte to tak dokonalo naplánované, až by jeden človek neveril, že ste tento biznis plán dokázali vybudovať za pár mesiacov...vau! Čím to je? Mali ste nebodaj stále ambíciu otvoriť si nejaký podnik? Vedeli ste, do čoho idete, alebo vás zakladanie prevádzky prekvapovalo?

Keď mám povedať pravdu, ja som sa s myšlienkou kaviarne pohrávala už skôr. Vždy bolo mojím snom mať útulnú kaviarničku, nič veľké. Keď som bola vo Francúzsku na Erazme, fascinovali ma všetky tie kaviarne s peknými terasami, svetielkami nad hlavou, kde ľudia zabalení v dekách sedeli ešte aj na jeseň a vychutnávali si kávu s croissantom. Andrej je zasa ten typ, ktorý chce stále prísť s niečím novým, rád sa púšťa do ďalších projektov. V Telgárte prevádzkuje spolu s rodičmi rodinné lyžiarske stredisko Ski Telgárt, o ktoré sa stará, zveľaďuje a snaží sa do tohto chudobnejšieho regiónu pritiahnuť ľudí. Spočiatku sme nevedeli úplne presne do čoho ideme, a či by sa uživila kaviareň mimo mesta, za ktorou musia ľudia cestovať. Avšak naše obavy sa neskôr rozplynuli a ľudia k nám chodia z rôznych kútov Slovenska, čo nás nesmierne teší.

Neprehliadnite: Krásne a ekologické. Slovenka Zuzana vyrába jedinečné svadobné šaty, do ktorých sa zamilujete

S tým, že sa vám to tak rozbehlo, predpokladám, že máte aj plány do budúcna...

Plány máme rôzne, nechcem viac prezrádzať, dozviete sa budúci rok v lete. Každopádne najbližšie nás čaká zima, ktorá dúfame, bude taká, akú si každý praje. A to len bude u nás rozprávka! Zasnežený vagón, osvetlený vianočnými svetielkami, vonku postávajúci lyžiari a vo vnútri pohoda pri šálke horúcej kávy. Takto si to predstavujeme. Tak si držme palce :)