Presunúť na hlavný obsah

Mechanický vs. chemický peeling: Čo je pre pleť ideálnejšou voľbou?

Krása

Vyhladzuje vrásky, pomáha zmierniť prejavy akné a jeho následky, spevňuje pleť a zjemňuje jej štruktúru. Kedy je však efektívnejší chemický a kedy mechanický peeling? Zisťovali sme u odborníčky.

Je známe, že už Egypťania používali na starostlivosť o telo a tvár peeling na omladenie pokožky.  Dokonca samotná egyptská kráľovná Kleopatra, nedala dopustiť na zjemnenie pokožky kyselinou mliečnou a vínnou. Hoci dnes sa zaužívané postupy zmenili, pravdou zostáva, že peeling má nepopierateľné pozitíva pre našu pokožku. 

Inšpirujte sa: Make-up paletky vhodné ako darček pod stromček: Predstavujeme naše tipy, s ktorými zabodujete

Dokážete ním zabezpečiť vyhladenie a vypnutie pleti, zlepšiť poruchy pigmentácie,  riešiť jemné nerovnosti povrchu pokožky, jazvičky a vrásky, ale aj niektoré choroby ako akné, rosacea, či seboroická dermatitída. Kedy však siahnuť po mechanickej a kedy po chemickej variante? Spýtali sme sa odborníčky na krásu Karolíny Volkov, ktorá je majiteľkou salónu DNJ DNA.

Elixír krásy a mladosti

"Peeling by sa mal vykonávať pri každom kozmetickom ošetrení. Ide totiž o odstránenie povrchových vrstiev kože zlupovaním alebo obrusovaním. Odstránia sa tak bunky rohovej vrstvy, koža potom ľahšie dýcha a ľahšie prijíma účinné latky z kozmetických prípravkov. Na povrch sa dostávajú mladšie bunky a pleť je sviežejšia, žiarivejšia, vyzerá mladšie."

Peeling mechanický - obsahuje abrazívne čiastočky - brúsne, ktoré sa získavajú napríklad z drevných ovocných jadierok, morskej soli, kávy alebo piesku a pridávajú sa do krémového (gélového) základu. 

"Ako často je vhodné ho robiť, závisí od typu pokožky - pri mastnej či zmiešanej pleti raz za týždeň, pri normálnej a suchej pleti, zrelej je to raz za dva týždne. Ak by sme pleť peelingovali príliš často, mohla by začať produkovať viac mazu alebo sa začnú vytvárať šupinky. Typ mechanického peelingu, ktorý zvolíme tak isto závisí od typu pleti. Pri mastnej je vhodnejší ten s väčšími časticami a nekomedogénym olejom. Pri suchej a zrelej pleti zase viac hydratujúci olej," prezrádza Karolína Volkov z DNJ DNA.

Chemický peeling - znižuje súdržnosť buniek, čím dochádza k zlupovaniu vrchnej časti pokožky. Používa sa v rôznych koncentráciách a dobe pôsobenia. 

"Najčastejšie sa robí s AHA kyselinami (napr. glykolová, mliečna, citrónová, jablčná, salicylová a pod.) Je vhodný na odstránenie pigmentových škvŕn, vyhladenie jemných vrások a nerovnosti na pleti, na jazvy, akné," pokračuje Karolína Volkov.

"Ideálne je absolvovať kúru 3-8 takýchto ošetrení s odstupom 7-14 dní, ideálne v jarnom a jesennom období. Pred podstúpením chemického peelingu je vhodné aspoň 2 týždne pred ošetrením, aplikovať na pleť produkty s nízkou koncentráciou kyseliny."

Pozitíva peelingu:

  • jemná, vyhladená pokožka 
  • odstránené odumreté bunky
  • dodanie živín pleti
  • mladší vzhľad
  • vypnutie pokožky
  • zmiernenie procesov starnutia
  • eliminácia prejavov akné

Čítajte viac: VIDEO: Kolekcia CHANEL Métiers d’art 2020/2021: Predlohou sa stal film Angelika, modelky kráčali ako dámy po šachovnici