Presunúť na hlavný obsah

Syn ho inšpiroval rozbehnúť vlastný biznis: Tieto slovenské deky sú populárne v zahraničí, u nás o nich takmer nevieme

Kariéra

Záťažová prikrývka navodzuje pocit príjemného objatia a bezpečia. Je to niečo, čo pomáha redukovať problémy so sústredením, pamäťou a pozornosťou a v značnej miere zlepšuje spánok. Navyše, tieto deky sú slovenské a majú za sebou veľmi pekný príbeh.

Na Slovenku sú záťažové prikrývky vlastne akousi novinkou, kým v zahraničí sú obľúbené už dlhší čas. Čo bolo prvotnou myšlienkou, začať ich robiť aj u nás?

Nidū príbeh sa začal v domácnosti jedného z našich zakladateľov.

V roku 2016 môjmu synovi Maximovi diagnostikovali poruchu autistického spektra. Tá so sebou priniesla jeho krátky, prerušovaný spánok, ktorý spôsoboval nekľudné nálady počas celého dňa. Všetko sa zmenilo v momente, keď sme sa dozvedeli o zázračnej metóde intenzívneho tlaku.

Prvý impulz prišiel od samotného Maxa. Uvedomil si, že pocit tlaku na celé telo ho upokojuje. V jeden večer do svojej izby nahromadil množstvo prikrývok a vankúšov a pod ich váhou spokojne zaspal. Aha moment prerástol do zanieteného hľadania poznatkov o metóde intenzívneho hĺbkového tlaku, ktorá v zahraničí dosahuje výborné výsledky. 

Na Slovensku sme však nenašli spoločnosť, ktorá by sa tejto téme venovala. Preto sme sa rozhodli pustiť sa do výroby záťažovej prikrývky sami. Počas návrhu dizajnu a výroby sme v spolupráci s našim tímom odborníkov zohľadnili viacero kľúčových aspektov, aby sme dosiahli tú najvyššiu kvalitu a účinnosť. 

Nakoľko kvalitný a nerušený spánok do tejto chvíle v našej trojčlennej rodine prakticky neexistoval, fakt, že Max dnes dokáže s Nidū prikrývkou prespať 6-8 hodín nám doslova zmenil život. Pretože vyspaté dieťa rovná sa vyspatý rodič.

V Amerike výrazne rastie trend záťažových prikrývok, ktoré pomáhajú miliónom bežných ľudí lepšie sa vyspať. Na Slovensku sa so záťažovými prikrývkami ľudia zoznamujú a objavujú ich priaznivé účinky. Preto sme sa rozhodli na trh priniesť lokálny slovenský produkt, ktorý spĺňa všetky dôležité funkcie a je šitý ručne z tých najkvalitnejších materiálov.

Kto za značkou Nidů stojí?

Značku Nidū založili František Farkas a Peter Pivarči. Ďalej za značkou stojí tím ľudí,ktorí sa spoločne  pre myšlienku a pozitívne účinky nadchli a rozhodli sa vytvoriť slovenský produkt, ktorý bude mať všetky potrebné vlastnosti pre čo najlepší oddych a spánok.

Inšpirujte sa: VIDEO: Miluje svet fantázie a rozprávok: Tina chytila foťák do ruky a tvorí obrázky ako z knižky H. Ch. Andersena

V čom sú Nidů výnimočné?

Pri používaní záťažových prikrývok je kľúčové, aby vytvárali rovnomerný tlak na telo. Z tohto dôvodu sme spoločne s lokálnym výrobcom vyvinuli unikátnu techniku komorového šitia, vďaka ktorej sa váha rozloží rovnomerne. Každá komora je plnená ručne na gram rovnakým množstvom sklenených antialergénnych guličiek.

Na akom princípe sú založené?

Princíp je založený na technike hĺbkovej dotykovej stimulácie, podobne ako ľudské objatie. Pri tlaku na kožu sa v tele produkuje serotoním a dopamín, my sa upokojíme a cítime sa šťastní. Následne si vieme lepšie oddýchnuť a máme kvalitnejší spánok.

Tlak, vytvorený váhou prikrývky, vyvoláva v mozgu reakciu, ako pri objatí. Cítite sa šťastný, myseľ a telo sa upokoja a vy sa môžete tešiť na nerušený spánok. Rovnako môžete prikrývku použiť aj počas dňa, ak máte potrebu načerpať novú energiu.

Bolo technicky náročné vymyslieť ich samotnú štruktúru?

Štruktúra našich prikývok sa viackrát menila. Produkt sme neustále vylepšovali na základe testov. Dôraz sa kládol na dokonalú funkčnosť prikrývky,ktorá je najdôležitejšia, ale zároveň sme riešili aj iné výzvy,ako je výber najvhodnejších materiálov, hrejivosť, bezpečnosť pretože stred prikrývky je vyplnený sklenenými mikrogulôčkami.Ale asi najväčšou výzvou bolo zavedenie produktu do výrobného procesu (hromadnej výroby).  

Je rozdiel, či chceme prikrývku pre dieťa alebo dospelého? V čom?

Záťažové prikrývky Nidū vyrábame v dvoch rozmeroch - pre deti 140 x 100 cm a pre dospelých 200 x 140 cm. Pre osoby do 40 kg odporúčame menší rozmer, ktorý je dostupný vo verzii 2,5 kg a 3 kg. Pre ľudí nad 40 kg sú na výber prikrývky od 4 kg do 9 kg. 

Pre koho sú prioritne určené?

Prikrývka je určená pre všetkých, ktorí sa chcú lepšie vyspať a mať viac energie do ďalšieho dňa. Okrem toho záťažová prikrývka Nidū znižuje stres, uzemňuje, upokojuje, zlepšuje sústredenosť a sociálnu interakciu, priaznivo pôsobí pri nespavosti, úzkosti, depresii, poruche nepokojných nôh a rôznych formách autizmu.

Čo máte na svojej práci najradšej?

Každý deň prináša nové výzvy, či už sú to bežné prevádzkové problémy alebo príjemnejšie veci ako napríklad vymyslieť vianočnú kampaň alebo zlepšiť produkt. Sme dobrý tím a aj keď každý z nás je iný, vzájomne sa dopĺňame. Doteraz sme mali naozaj štastie na ľudí, ktorí nám riešia výrobu, na odborných konzultantov či na ľudí od marketingu. S mnohými sme sa stali priateľmi a naše cesty sa prepletú v budúcnosti viac.

Každopádne je príjemné zistiť, že aj v týchto tažkých časoch, je väčšina ľudí ochotná spraviť ten krok navyše a isť za hranice svojich povinností. A to je moc fajn zistenie.

Čo je hnacím motorom? Čo Vás posúva dopredu?

Nidū je naše dieťa, teraz v decembri bude mať 2.rok. Vidíme ako rastie a ako sa nám energia, ktorú do neho vkladáme vracia.

Je radosť čítať, ako sa vyspí dieťa, ako sa tým pádom vyspali aj rodičia, ako sa Nidū vláči z izby do izby, lebo sa páči a pomáha. Spánok je naozaj téma, ktorá sa dostáva oprávnene do popredia.  

Aké máte so značkou vízie?

Sme hrdí na to, že Nidū je čisto slovenský výrobok a sme si istí, že sme v správnom čase na správnom mieste so správnym produktom. V budúcom roku zamierime do okolitých štátov a neskôr máme v pláne Nidū distribuovať do celej Európy a určite pár kusov skončí aj v exotickejších destináciách. A okrem rozšírenia farebných variánt pripravujeme aj ďalšie prekvapenia.

Neprehliadnite: Katarína navrhuje topánky, ktoré obúva aj naša prezidentka Zuzana Čaputová: Jej lodičky sa stali ikonickými

- Najčítanejšie -