Presunúť na hlavný obsah

Vianoce v štýlu hygge hýbu svetom. Ako si pripraviť dokonalé sviatky?

Lifestyle

Aj keď sú tohto roku vianočné sviatky o čosi iné, než pominulé roky, veríme, že sa vám ich podarí osláviť čo najlepšie. Dopomôcť vám k tomu môže práve filozofia hygge.

Filozofia Hygge pochádza z Dánska a jej doslovný preklad je zábava, radosť, šťastie. Práve v týchto slovách by sa mali niesť aj najobľúbenejšie sviatky v roku - Vianoce. Dáni sú ako národ mimoriadne rodinne založení a viac, než na materialistické dary sa sústredia na vianočnú atmosféru a pohodu, ktorá je pre nich kľúčová. Možno aj práve vďaka tomu patria v šťatistikách a prieskumoch k najšťastnejším ľuďom na svete. O dosiahnutie absolútneho šťastia a harmónie sa snažia najmä počas spomínaných sviatkov. Najzakládnejšou predstavou hygge je totiž čas strávený v kruhu rodiny, kedy si môžu členovia rodiny užívať toho druhého bez stresu a zbytočných naháňačiek. Na to, aby sme dosiahli hygge atmosféru, je potrebné splniť niekoľko domov. 

Prečítajte si: Zabaľte vianočné darčeky nielen štýlovo ale aj ekologicky: Inšpirujte sa tipmi ako na to

Rodinný stromček

Môžete mať aj ten najdokonalejší stromček sveta, ak ste ho však zdobili sami, niekde je problém. Zdobenie stromčeka by malo byť rodinnou tradíciou. Samozrejme, to teraz neznamená, že máte dať všetky ozdoby dole a začať odznova. Skôr poproste členov vašej domácnosti, aby stromček pozmenili, prípadne niečo dodali. Inšpirovať sa môžete napríklad slovenskou spisovateľkou Tamarou Heribanovou, ktorá sa rozhodla stromček ozdobiť naozaj netradične. K dekoráciám, ktoré zdedila po svojej babke, totiž spolu so svojou dcérkou a manželom pridali aj sušené kúsky ovocia. 

Teplo domova

Jedna z vecí, ktorú si vážime najmenej. Napriek tomu, že sa vraciame každý deň v do teplých príbytkov, zatiaľ čo vonku zúri zima, málokto je úprimne vďační za túto možnosť. Okrem toho, že by ste sa mali zamyslieť nad tým, koľko mnoho toho v skutočnosti máte, sa snažte svoj domov zútulniť o čosi viac. Ak máte podobne ako Dáni krb, využívajte ho takmer nepretržite. Zúfať však nemusia ani tí, čo bývajú v bytoch. Pre príjemnú atmosféru totiž stačí, keď si zapálite vonnú sviečku, spravíte teplý čaj a zababušíte sa do teplej, huňatej deky. Úprimne - koho už len táto predstava nerobí šťastným?

Dobroty pod zub

Aj keď sa Dáni považujú za zodpovedný národ, ktorý sa stravuje zdravo, faktom je, že aj oni si na Vianoce radi doprajú lahodné maškrty. Ak sa náhodou nachádzate v štádiu, počas ktorého zvažujete, alebo sa dokonca obmedzujete v jedle, okamžite túto myšlienku stopnite. Nevravíme, že sa máte cez Vianoce nezdravo prejedať, no obmedzovanie vianočných dobrôt či sviatočných jedál vám určite na nálade nepridá, práve naopak. A opäť, ruku na srdce - viete si predstaviť pozeranie vianočných rozprávok bez toho, aby ste si pri tom nevychutnávali mäkké koláčiky? My nie!

Neprehliadnite: 5 splnených prianí: Toto by vám pod stromčekom rozhodne nemalo chýbať

- Najčítanejšie -