Presunúť na hlavný obsah

Zbavte sa toxických ľudí. Tieto pravidlá ich od vás odoženú

Lifestyle

Všetci z nás máme v okolí človeka, ktorý nám uberá energiu a spôsobuje vrásky na tvári. Aj keď si zaprisahávame, že si takýchto ľudí už do života nepustíme, málokomu z nás sa to podarí. Ako to zastaviť?

Vyjadrite jasne svoj názor 

Aj keď patríte k ľuďom, ktorí sa neradi púšťajú do konfliktov, faktom je, že vyjadrenie vlastného názoru nemusí nutne rozpútať roztržku. V prípade, že každé vyjadrenie vášho osobného postoja končí neporozumením alebo prípadným útokom, mala by vám zasvietiť červená kontrolka. Takíto ľudia túžia totiž po neustálom obdivovaní a pritakávaní a toto sa bude opakovať na pravidelnej báze. Nezmenia to nikdy, práve naopak -ak im na túto hru skočíte a nebodaj sa neskôr budete snažiť zmeniť pravidlá hry, môže to dopadnúť fiaskom a nepekným ubližením. 

Prečítajte si: Keď sa vlastná mama pre vás stane hlavným nepriateľom: Niektoré vzťahy skrátka majú od idylky ďaleko

Nevysvetľujte zbytočne

Ak máte pocit, že musíte neustále niekomu niečo vysvetľovať, máme pre vás zlú správu - je to zrejme kvôli tomu, že ste obklopení toxickými ľuďmi. Ak sa niečo vo vašom okolí deje, je mimoriadne dôležité, aby vám vaša rodina a priatelia verili na sto percent. V konečnom dôsledku, kto iní, než oni? Potrebujete vo svojom okolí ľudí, ktorí vám bezvýhradne veria a ktorí od vás nečakajú vysvetlenie najmä v čase, keď nemáte náladu vysvetľovať.

Neospravedlňujte sa prehnane

Ďalším faktorom, ktorý preukáže neférovosť ďalších osôb, je správanie sa po konflikte. Samozrejme, je potrebné sa ospravedlniť - a to aj v prípade, že ste konflikt nevyvolali priamo vy. Za spor totiž stále môžu dvaja a dvaja by sa tým pádom mali aj udobriť. Ak ste vy tou osobou, ktorá sa ospravedlňuje výhradne ako prvá alebo sa nebodaj musí odprosovať, mali by ste si od daného človeka držať väčšií odstup. Práve to je jasným signálom toho, že si niekto na vašom kajúcom sa správaní buduje sebavedomie a svoje ego. Nedovoľte to nikdy nikomu.

Pozor na sociálne siete

Instagram, ale aj iné technológie dokážu vytvárať dokonalé ilúzie falošného správania. Častokrát sa vám títo ľudia ozývajú najmä cez sociálne siete v prípadoch, keď niečo potrebujú. Niekedy vás o záujme vie presvedčiť aj jednoduchý komentár pod príspevkom alebo jednoduchá správa. Mali by ste sa mať na pozore a nezabúdať, že títo ľudia sú pre vás toxickí a to, že ste s nimi v kontakte na sociálnych sieťach neznamená, že ste priateľmi aj v živote. Pokiaľ niekto nemá chuť vyhľadávať vašu spoločnosť aj v osobnom kontakte, jedná sa o zbytočný, povrchný vzťah, ktorý vo vašom živote nepotrebujete. Nehovoriac o tom, že väčšina z nás žije na internete ''fejkovým'' životom.

Neprehliadnite: Ako odhaliť chronického klamára skôr, ako vám zlomí srdce? Tieto veci ho prezradia

- Najčítanejšie -