Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Lenka získala medzinárodný úspech. Vytvorila stanicu, ktorá dokáže vyzbierať tony oceánskeho odpadu

Lifestyle

Architektka Lenka Petráková navrhla stanicu, ktorej úlohou je riešiť jeden z najpalčivejších problémov súčastnosti - znečistenie oceánov.

Projekt, ktorý Slovenka Lenka navrhla ešte v roku 2017, sa dostal medzinárodného uznania. Za návrh stanice, ktorá svojím dizajnom pripomína plávajúci kvet, získala ocenenie Grand Prix Award za architektúru. Všimla si ju aj nadácia Jacquesa Rouferieho, ktorá sa sústredí na vedu a dizajn v spojení s enviromentálnymi problémami a ich riešeniami.

Navrhnutá stanica, ktorá má byť samostnatným plávajúcim objektom na oceáne, by sa mohla ľudovo nazvať ôsmym kontinentom. Tento model je totiž samostnatne fuknčný a umožňuje, aby sa v ňomk nachádzalo hneď niekoľko vzájomne prepojeným budov, ktoré sa nachádzajú v okvetných lístkoch. Obsahujú výskumné a vzdelávacie centrum, ale napríklad aj skleník, kde sa budú pestovať rastliny bez pôdy - iba pomocou vody. Svoju špeciálnu miestnosť budú mať aj výskumnici, ktorí budú skúmať napríklad aj zachytené zvyšky z oceánov.

„Niektoré oceány dnes, napriek tomu, že nikdy nevideli človeka, pociťujú účinky našich aktivít. Znečistenie morskými plastmi ovplyvnilo najmenej 267 živočíšnych druhov. Globálne sa ročne dostanú do oceánu milióny ton odpadu. Kvôli oceánskym prúdom sa tento plastový odpad zhromažďuje v konkrétnych oblastiach, jednou z nich je Great Pacific Garbage Patch (8. kontinent), ktorý je miestom pre navrhovanú plávajúcu stanicu zhromažďujúcu plastové zvyšky z povrchu vody,“ popísala Slovenka svoj projekt Con.

Prečítajte si: Filip varil pre arabského princa: Slováci si často neuvedomujú, aký poklad máme v našich kuchyniach

Môže byť realitou 

Napriek tomu, že tento projekt zatiaľ nie je fyzicky zhotovený, má obrovský potenciál stať sa realitou. Autorka totiž myslela na všetky detaily, a tak je z tejto práce síce umelecké, no napriek tomu funkčné dielo. Prototyp je zostavený tak, aby bol sebestačný a mohol sa adaptovať na oceánske prostredie. Budovy sú ''dierkované'', čím odolávajú oceánskym prúdom a umožňujú vetru prechádzať stanicou. Na šikovnú Slovenku je však možno byť hrdými už teraz - pracuje na lukratívnej pozícii senior designer pre Zaha Hadid Architects. Počas svojej kariéry stihla vytvoriť už niekoľko revolučných a zaujímavých návrhov, ktoré skutočne poukazujú na to, že vo svojom obore patrí medzi špičku tých našich najlepších.