Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Gabrielle Chanel snívala o kariére speváčky. Práve v kabarete vznikla jej prezývka Coco

Móda

Gabrielle Chanel ako oddaná patrónka a osvietená milovníčka hudby mala rada všetky druhy hudby, či už náboženskú, klasickú alebo populárnu.

Od náboženských piesní v Aubazine po koncertné sály, ktoré pravidelne navštevovala, bola hudba nevyhnutnou súčasťou jej života. Ako parfum vo vzduchu, ktorý dáva súčasnosti jej rozmer a niekedy dokonca zmysel. V roku 1905 bola hudba prísľubom nezávislosti. V Moulins, kde Gabrielle snívala o koncertnej speváčke, predviedla populárne piesne ako napríklad: Qui qu'a vu Coco (Kto videl Coco?)

Prečítajte si tiež: Ikona Coco Chanel nedala v starostlivosti o svoje telo na túto jednu vec dopustiť: Rituály boli podľa nej kľúčové

Hudba jej zabezpečila prezývku Coco

Ak jej hlas nebol úplne na škodu, jasne to ukazovalo hlas tejto mladej ženy, ohnivý temperament a aj keď jej hudba neposkytovala hľadanú slobodu, hudba jej zabezpečila prezývku: „Coco“
O svoj záujem o hudbu sa čoskoro podelila s priateľmi, ktorí by doladili jej hudobné vzdelanie, napríklad so speváčkou Marthe Davelli alebo ešte dôležitejšou Misiou Sert. Misia, výnimočná klaviristka, bola tiež múzou avantgardných skladateľov. Rovnako ako ona, aj Gabrielle Chanel ich podporovala počas celého života a podporou rozvoja súčasnej hudby sa zapísala do histórie ich tvorby.

Medzi hudobníkmi, podobne ako u maliarov a spisovateľov, ktorí si tvorili okruh dôverných priateľov, objavila chuť na rytmus, pohyb a zmeny. Tento pocit nadšenia, ktorý zdieľala so všetkými moderným ľuďmi,  jej umožnil poskytnúť móde celkom odlišný osud.

Tento odvážny útek našla Gabrielle Chanel v skladateľovi Igorovi Stravinskom, ktorý sa začiatkom 10. rokov 20. storočia na parížskej scéne presadil tvorbou ako Firebird, Petrushka a The Rite of Spring. Tri diela skomponované pre Ballets Russes Sergeja Diaghileva, ktorých bezprecedentné rytmy a zvuky znamenali rozhodujúci zlom v histórii francúzskej hudby. Gabrielle Chanel, vedomá si veľkého estetického významu týchto diel, financovala rekreáciu The Rite of Spring (Ruský obrad) a potom takmer na rok ubytovala ruského skladateľa a jeho rodinu v Bel Respiro, vile, ktorú vlastnila v Garches.

Boli si blízki jazykom, ktorý zdieľali, a to nevyhnutne spojilo Igora a Gabrielle v roku 1921 hrou súladu. Stravinskij pokračoval v zložení hry Five Fingers, klavírnej skladby, ktorá bola pozoruhodná pre svoju zjavnú jednoduchosť, minimalizmus a hospodárnosť prostriedkov. Vlastnosti, ktoré má drahá Gabrielle Chanel, a ktoré mali prednosť pred vytvorením jej olfaktívneho majstrovského diela z tohto roku: parfumu No 5. Ak je umenie hudby a parfumérie prepojené, je to tak preto, lebo zdieľajú spoločný slovník. Tvorba parfumov je odhalená prostredníctvom príbehu poznámok, stupníc, akordov a harmónie.

VIDEO: Gabrielle Chanel ako oddaná patrónka a osvietená milovníčka hudby

Gabrielle Chanel, oddaná patrónka a osvietená milovníčka hudby

Na úsvite búrlivých dvadsiatych rokov Francúzsko objavilo jazz a Gabrielle Chanel sa v hudobnom prostredí v plnom prúde presadila v Haute Couture. Medzi tými, ktorí sa celú noc zúčastňovali, aby zabudli na traumu z prvej svetovej vojny, ju bolo pravidelne vidieť v Boeuf sur le Toit. Kabaret, kde celý Paríž tlačil na tanec, ktorého šialené rytmy evokovali Afriku alebo Južnú Ameriku. Gabrielle Chanel využila príležitosť a prispôsobila svoje výtvory celému spektru pohybov tela, ako je hudba kladená na tanec.

V tom istom Boeuf sur le toit sme mohli počuť aj moderné hlasy Georgesa Aurica, Dariusa Milhauda, ​​Francisa Poulenca, Arthura Honeggera, Louisa Dureyho a Germaina Tailleferra. Mladí hudobníci, ktorých Jean Cocteau čoskoro nazval „Le Groupe des Six“. Zveril im radostnú úlohu vdýchnuť francúzskej hudbe trochu ľahkosti a humoru. Gabrielle Chanel podporila týchto skladateľov s neochvejnou lojalitou účasťou na ich projektoch alebo propagáciou ich diel ako patróna dvoch orchestrov, ktoré hrajú súčasnú hudbu: l’Orchestre Symphonique de Paris (1928) a La Sérénade (1931).

Gabrielle Chanel ako oddaná patrónka a osvietená milovníčka hudby mala rada všetky druhy hudby, či už náboženskú, klasickú alebo populárnu. V 60. rokoch sa Gabrielle, ktorá určite vedela, ako vziať svoju módu do ulíc, nikdy nevyhýbala oceneniu hudby, ktorá sa tam dole diala, a ktorá zvádzala mladšie generácie. Napriek všetkým očakávaniam ju bolo vidieť, ako sa zaujíma o niektoré francúzske odrodové a rockové hviezdy, a odchádza do Londýna tlieskať Beatles. Na vrchole svojej slávy bola Gabrielle minimálne taká populárna ako oni!

Neprehliadnite: Od smrti legendárnej Coco Chanel ubehlo 50 rokov. Ako dokázala žena z detského domova zmeniť módny svet?

Na Broadwayi jej mimoriadne úspešnú kariéru navrátil vysoko úspešný muzikál s názvom Coco3. 
Odvtedy bola hudba pre tvorcov v CHANEL neustálym zdrojom inšpirácie. Od módnych prehliadok až po múzy a ambasádorky je hudba súčasťou DNA módneho domu a vnáša ju pevne do prítomnosti tu a teraz.