Presunúť na hlavný obsah

The Crown má pred sebou poslednú sériu. S touto zásadnou postavou tvorcovia nerátajú

Lifestyle

Záujem o kráľovskú rodinu narastá aj napriek napredovaniu dnešnej doby. Čoraz viac ľudí zaujímajú tradície a zvyky najmä britskej monarchie, podľa ktorej vznikol aj seriál The Crown - Koruna.

Keď v roku 2016 odštartoval na streamovacej službe Netflix seriál The Crown, úspech nastal najmä v Spojenom kráľovstve. Už prvé epizódy poukazovali na to, že pôjde o zobrazenie práve britskej monarchie. Aj keď sa tvorcovia seriálu už od začiatku odvolávali na to, že nejde o dokumentárny seriál, ale skôr príbeh, ktorý čerpal inšpiráciu v jednej z najpopulárnejších kráľovských rodín na svete, mnoho ľudí toto dielo považuje za dostatočne dôveryhodné. Môžu za to výpovede, na ktorých sa zakladalo písanie scénara, alebo aj presná chronológia, ktorá kladie dôraz aj na tie najmenšie detaily.

Na slovenskom trhu začal byť The Crown populárnym najmä za posledné dva roky. Dôvodom bol vstup Netflixu na slovenský trh, ale aj fakt, že kráľovská rodina je čoraz viac pod drobnohľadom médií. Môže za to nepochybne aj americká herečka Meghan Markle, ktorá do rodiny vstúpila sobášom s princom Harrym - a následne z nej, ruka v ruke, s ryšavým vnukom kráľovnej Alžbety aj odišla. Monarchia je však podľa viacerých ľudí nepochybne pekným vzorom toho, ako sa kultivovane správať a zachovávať si elegantnosť či noblesu. 

Prečítajte si: Romantický príbeh dvoch žien na pozadí vedy: Nakoľko film Ammonite môže zamiešať karty na Oscarovi?

Pozor, článok obsahuje spoilery.

Nevery, alkohol, ponižovanie

Zatiaľ čo sa diváci v prvej sérii zoznamovali s rodokmeňom kráľovskej rodiny, v druhej časti sa rozoberá možná nevera princa Philipa, ale aj jeho necitlivý rodičovský prístup. V tretej sa divák stretáva už s dospelými deťmi kráľovskej dvojice a v štvrtej časti už dominuje príbeh princeznej Diany. Piata séria, ktorá by sa mala dočkať svojej premiéry už koncom tohto roka, so sebou prinesie mnoho zmien. Najvýraznejšou bude opäť výmena postáv. Úlohy Alžbety sa zhostila herečka Imelda Staunton, ktorá stvárnila v Harry Potterovi jednu z najviac nenávidených postáv - Dolores Umbridgeovú. Princezná Diana dostane podobu herečky Elizbaeth Debicki, známej z The Great Gasby a Charles zasa výzor o čosi menej známeho herca Dominica Westa. 

Tvorcovia seriálu sa však rozhodli neobsadiť do deja príbehu postavu vojvodkyne zo Sussexu. Meghan sa tak svojho stvárnenia zrejme nikdy nedočká, nakoľko by mala byť piata seéria tou poslednou. Príbeh sa zameriava najmä rozvod princeznej Diany, ale aj jej švagrinej, manželky brata Charlesa. Zobrazená by mala byť aj osudná autonehoda, ktorá navždy zmenila Britániu a následne obrovskú zmeny v Buckinghamskom paláci. Podľa niektorých medializovaných informácií by sa v posledných častiach mala objaviť aj vojvodkyňa Kate.

Neprehliadnite: Seriál The Crown vykreslil princa Philipa ako neverníka. Ako to však v skutočnosti bolo

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe