Presunúť na hlavný obsah

Podceňujeme ho, no dokáže s naším telom zázraky. Tento vitamín je pre nás dôležitejší, než si myslíme

Lifestyle

V dobe, kde sa celé ľudstvo zameriava najmä na stav pandémie, paradoxne zabúdame na naše telo. Obzvlášť na prísun tých vitamínov, ktoré nie sú skloňované a odporúčané v médiách.

Vitamín A, tiež známy ako betakarotén, nepatrí k doplnkom, o ktorých by ste počuli na dennej báze. Napriek tomu je vďaka svojim zázračným vlastnostiam považovaný za veľmi dôležitý antioxidant pre naše telo. Medzi jeho najznámejšie účinky, ktoré nám už od detstva dookola omieľali staré mamy, je udržiavane zdravej očnej rohovky. Nie nadarmo sa vravelo, že práve konzumácia mrkvy vám pomôže ku dokonalému zraku a už vďaka jednej mrkve denne nebudete potrebovať dioptrické okuliare. Samozrejme, tieto porekadlá a ľudové múdrosti sa síce zakladajú na pravde, no jeden kus zeleniny denne pochopiteľne váš zrakový problém nevyrieši. Faktom však je, že vitamín A má mnoho iných benefitov, kvôli ktorým si nepochybne zaslúži byť súčasťou vášho každodenného jedálnička. 

Prečítajte si: Zachovajte si psychickú pohodu, ale aj imunitu. Najdôležitejší je tento súbor vitamínov

Ochrana tela 

Aj keď vitamín A nezohráva až takú obrovskú úlohu pri budovaní imunity, jeho úloha v ľudskom tele je o čosi náročnejšia. Dostatočná zásoba tohto antioxidantu sa totiž považuje za najúčinnejší zdroj prirodzenej ochrany proti zhubným nádorom. Účinne totiž bojuje proti karcinogénnym látkam.

Dostatok vitamínu A je potrebný najmä pre správnu funkciu srdca, pľúc a obličiek. V našom tele však supluje aj úlohu hormónu, čím dokáže vplývať na naše gény, zdravý rast a celkový vývoj. Niektoré štúdie dokonca preukázali, že má vplyv aj na metabolizmus či vstrebanie železa. 

Zázrak na pleť

Vitamín A má hneď niekoľko delení - okrem spomínaného betakaroténu, ktorý sa tiež môže uvádzať ako provitamín A, sa označuje aj ako retinol. Ten je pre ženské osadenstvo známy ako zázračná látka, ktorá sa dokáže popasovať s neželanými vráskami či akné. Nájsť je ho možné vyslovene v tukoch a na rozdiel od účinnych sér, jeho vnútorné použitie poslúži viac vášmu zraku než pokožke. Je však potrebné, aby ste nezabúdali na to, že po jeho aplikácii je nutné na druhý deň použiť krém s vysokým ochranným faktorom. Kvôli silnej senzitivite vám totiž môžu vzniknúť nechcené pigmentové škvrny či iné zápaly a podráždenia. 

Ak máte pocit, že je vaša pokožka oslabená a stratila svoju pevnosť, odporúča sa siahnuť najmä po betakaroténe - či už po výživových doplnkoch alebo po pestrejšej strave plnej zeleniny. Nájdete ho najmä v mlieku, mrkve, rajčinách, paprike, ale aj v sladkých zemiakoch. Už po pár dňoch na svojej pleti zbadáte rozdiel. Jednou z funkcií betakaroténu je totiž vytvoriť dostatočnú obranyschopnosť pleti a zabezpečiť jej tak zdravý a svieži vzhľad.

Neprehliadnite: Nepodceňujte silu spánku. Dĺžka oddychu je priamo úmerná vášmu veku

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe