Presunúť na hlavný obsah

Tieto potraviny pôsobia ako skvelý uvoľňovák svalov, ale aj psychiky. Doprajte si ich v pravidelných dávkach

Lifestyle

Posledné týždne sú pre nás náročné tak, ako nikdy. Či už fyzicky alebo psychicky. Naše jedálničky by tak mali byť posilnené o potraviny, ktoré nám v boji s nepriaznivými vplyvmi dokážu pomôcť.

Orechy

Obľúbený snack je zázračným zdrojom hneď niekoľkých účinných látok. Okrem toho, že obsahuje potrebné bielkoviny, ale aj škálu vitamínov, v sebe nesie aj omega-3 mastné kyseliny či horčík. Práve ten zodpovedá za správne fungovanie našej nervovej sústavy, čím posiela signál o psychickej pohode nielen do nášho mozgu, ale aj celého tela. Ak aktívne športujete, orechy vo svojej strave nepochybne oceníte. Okrem toho, že dokážu zregenerovať svalstvo, totiž doplnia do tela aj vlákninu, ktorá je pre dobré trávenie mimoriadne dôležitá.

Prečítajte si: Chlorofyl ako zelený zázrak: Eliminuje hmotnosť, čistí telo a vypína pleť

Banány

Exotické ovocie pôsobí nielen ako skvelý životabudič, ale aj zlepšovák nálady. Pýtate sa ako, že je to možné? Jednoducho. Banány totiž obsahujú tryptofán, vďaka ktorému sa nielen naše telo, ale hlavne psychika, cíti lepšie. Práve preto je žlté ovocie podľa viacerých psychológov skvelou prevenciou voči psychickým chorobám, obzvlášť, ak ste citlivejšej povahy. Už jeden banán denne s vami dokáže hotové zázraky. Okrem toho, že získate potrebnú energiu, budete schopní čeliť krízovým situáciám s oveľa väčším nadhľadom a chladnou hlavou. Za pokus to stojí, najmä teraz, v tomto vypätom období, čo poviete? 

Hnedá ryža

Ďalšou potravinou, ktorá dokáže priamo ovplyvniť našu náladu, je hnedá ryža. Obsahuje totiž selén, ktorý je v našom tele zodpovedný za stav nálady. V skratke to znamená, čím vyššiu produkciu/ príjem selénu dosiahnete, tým lepšie sa budete cítiť. O čosi menej, no predsa dostatočné množstvo tejto zázračnej látky nájdete aj v potravinách, akými sú ovsené vločky či morské živočíchy.

Neprehliadnite: DASH diéta ako nový typ stravovania od lekárov: Ponúkame vám jedálniček na mieru na zastavenie vysokého tlaku

Čarovné bylinky

Napriek malej veľkosti byliniek obsahujú tieto potraviny pomerne vysoké percento horčíka. To znamená, že už malé ochutenie jedla dokáže s vašim telom hotové zázraky - od uvoľnenia salov, až po psychickú stabilitu. Magnézium nájdete najmä v bylinkách, akými sú koriander, fenikel, pažítka, bazalka či klinček. V prípade, že vám výrazná feniklová chuť nevadí, skúste aj čaj z tejto byliny. Najlepšie by však bolo, ak by ste si ho pripravili sami a nekonzumovali ten v čajových sáčkoch.

- Najčítanejšie -