Presunúť na hlavný obsah

Malebné miesta na Slovensku, kde sa snúbi história s výnimočnosťou 21. storočia: Týchto 5 miest by ste rozhodne mali zažiť

Cestovanie

Aj u nás doma máme miesta, ktoré treba jednoducho zažiť. Pozrite sa spolu s nami, kam sa rozhodne musíte pozrieť, čo by ste mali dopriať svojim chuťovým pohárikom a kde prežijete nezabudnuteľné momenty.

1. Vlkolínec Zamaguria - Tradičné goralské usadlosti

Tajomné a čarovné miesto s najčistejším vzduchom na Slovensku sa postará o pokoj na duši. Kravy na lúkach, stáda oviec na kopcoch, hustý les a rozprávkové pôvodné drevenice tiahnuce sa dedinou 9 km.

Rázovitá obec na Zamagurí - Osturňa, zaujme na prvý pohľad. Na jednej strane tradičnými goralskými usadlosťami, ktoré jej vyniesli titul Pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry, na druhej pokojom a nedotknutou prírodou, ktorá je už aj v našich končinách takou malou vzácnosťou.

Navyše tým, že sa tu zachovala tradičná architektúra dreveníc – je to taký Vlkolínec Zamaguria. Ak chcete zažiť Slovenské hory inak, Belianske Tatry sú na to ako stvorené.

Pokiaľ hľadáte dokonalé zakončenie leta pre seba a deťom chcete dopriať ešte zážitkové prázdniny, toto miesto je na to ako stvorené. My nedáme dopustiť na Kolísku Pokoja, ktorá je v tomto smere perfektným východiskovým bodom na všetky vaše dobrodružstvá. Čarovná drevenička, kde sa pokojne zmestíte s celou rodinou, či partiou kamošov, sa nachádza hneď pri potoku pod lesom, takže ak chcete stráviť plnohodnotný a zmysluplný čas s najbližšími, skrátka ju určite doplňte na svoj travel list. 

" Toto miesto je pre nás srdcovka, pretože máme tu nielen rodinu, ale máme radi aj miestnu prírodu a je to tak trochu únik z mesta za niečim pokojným a krásnym. V objatí prírody máte priestor na utriedenie myšlienok, spomalenie, čas na leňošenie, čas pre seba alebo blízkych. Chatka je útulne vybavená tak, aby každý hosť našiel pohodlie a pohodu."

"Čarovný interiér ponúka štedrý spoločenský priestor na chvíle s rodinou, či s priateľmi. Chceme, aby sa u nás každý hosť cítil ako doma a nič mu nechýbalo, preto sme kuchyňu vybavili aj pre náročné gazdinky, pre deti máme detský kútik, či obrovský dvor na grilovačku, futbal alebo čokoľvek, čo máte radi. My radi len tak sedíme na terase a pozorujeme okolie, ktorého sa nedá nabažiť."

"Cez deň výhľad do okolitej prírody a večer výhľad na hviezdnu oblohu. Myslím si, že výnimočným toto miesto robí už len lokalita, kde sa nachádza. My sme do nádhernej prírody postavili nádhernú chatku s citom pre detaily, aby aj náročný hosť mal pocit výnimočnosti u nás. A naši hostia sú výnimoční," prezrádza Ľubomíra Tužáková.

V Kolíske nájdte 5 spální, priestrannú spoločenskú miestnosť s krbom, spojenú s kuchyňou, dve kúpeľne a nádhernú terasu s výhľadom na les. Veľkým plusom je, že majitelia mysleli aj na najmenších hostí, takže veci ako detský kútik, potreby pre najmenších je niečo, čo každý rodič ocení. 

Keď jednoducho chcete uniknúť z ruchu veľkomesta, túžite po oáze pokoja, návrate ku koreňom a chcete si vychutnať pravý život na dedine, toto je tá správna adresa. 

 

2. Rafting na Dunajci a Červený Kláštor

Červený kláštor je jedinečný kultúrno-historický objekt zasadený do prekrásnej pieninskej prírodnej scenérie pod majestátnym vrchom Tri koruny. Môžete tu absolvovať nenáročnú turistiku, či prechádzku s deťmi okolo Dunajca, s veľkou pridanou historickou hodnotou (máte ho inak na skok od Osturne). Okolie je na výlety a spoznávanie ako stvorené. Prípadne môžete túto trasu absolvovať na bicykloch - vedie až do poľskej obce Stiawnica. Má približne 9km a bicykle sa dajú požičať priamo v Červenom Kláštorore. My sme to absolvovali so šesťročným a trojročným dieťaťom a obaja to zvládli.

Treba však počítať s tým, že práve v období prázdnin je tu viac ľudí ako počas zvyšku roka. Ideálne je vyraziť skoro ráno, kedy sa nebude musiť vyhýbať množstvu turistov. Prípadne druhá alternatíva je Splav Dunajca na rafte, čo je tiež obrovské dobrodružstvo pre všetkých. Tu sa však pripravte na to, že deti do troch rokov na raft nemôžu ísť, tak aby vás to neprekvapilo. V každom prípade ide o veľkú zážitkovú vec pre celú rodinu a za nás to určite treba skúsiť. 

3. Kráľovstvo lesa a Chodník korunami stromov

Určite sa vyberte aj do Bachledovej doliny, prejdite sa jedinečným Chodníkom korunami stromov a deťom ukážte aj úplne novú atrakciu Kráľovstvo lesa. V podstate je tu vybudovaný akýsi akčný svet, pre všetky vekové kategórie a skutočne tu dokážete stráviť aj polovicu dňa. 

Jedno z najväčších detských prírodných ihrísk má rozlohu až necelých 5000 m² a viac ako 25 rôznych  zábavných prvkov a atrakcií. Miesto, kde sa stretáva Tatranský a Pieninský národný park je samo o sebe krásne a musíme priznať, že to sem skvele zapadlo. Všetko je premyslené do detailov a nielen drobci, ale aj rodičia si tu prídu na svoje. 

4. Pozorovanie divočiny v Monkovej doline

Za divokou prírodou vôbec nemusíte cestovať na druhý koniec sveta. Áno aj naše Slovenské lesy sú stále domovom pre mnohé druhy zvierat, ktoré sa inde v Európe takmer nevyskytujú. Urobte deťom trošku edukatívne prázniny a zasväťte ich sveta fungovania lesného ekosystému, sledujte odtlačky zvierat v pôde, pozorujte drobný hmyz, vtáctvo, skrátka nahliadnite do života v horách z inej perspektívy.

Ideálna je oblasť Monkovej doliny, no odporúčame vziať si sebou sprievodcu, ktorý vám ukáže toto prostredie úplne inak. Naučí vás všímať si veci, ktoré ste dovtedy prehliadali a my sme si istí, že už nikdy sa na okolitú prírodu nebudete pozerať tak ako predtým.

5. Banská Štiavnica - história a gastro zážitky

Čo sa týka Banskej Štiavnice, toto miesto je pre nás absolútnou srdcovkou. Romantické, s nádhernou históriou a dokonalou gastro turistikou. Pokiaľ chcete potešiť všetky svoje zmysly, tu ste správne. Určite vrámci výletu sem nevynechajte Starý a Nový zámok, Kalváriu a rozhodne odporúčame Tajchy, ktoré sú absolútny fenomén tohto miesta. 

Skúste aj túru Počúvadlo, pre tých dobrodružnejších až priamo na Sitno, či túru z Červenej studne na hrad Marcus. Tiež sa potúlajte aj Botanickou záhradou, čo je romantika pre páry ako stvorená a deti rozhodne očarí Slovenské banské múzeum. 

No a pokiaľ patríte medzi milovníkov kávy a gastronómie, nevynechajte kaviarničku Ruin bare, reštauráciu 4 sochy, Rebellion Streetfood a Lemberg Bistro. Na najlepšie koláčiky zájdite k Divnej Pani a na pohár prosecca do Opera Prosseco Baru.

Rozhodne odporúčame tieto miesta navštíviť všetkými desiatimi. Nádherné, príjemné a navyše s vônami a chuťou, ktoré si vás okamžite získajú. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe