Presunúť na hlavný obsah

Barbora vytvára z kvetín doslova umenie. Jej štýlové kvetinárstvo Flower Therapy podporuje lokálnych pestovateľov

Kariéra

Flower Therapy alebo terapia kvetmi. Barbora priniesla na Slovensko štýlové kvetinárstvo, založené na podpore lokálnych pestovateľov kvetín, z ktorých dokáže vyčarovať kytice hodné umeniu.

Ako vznikla idea Flower Therapy? Kvetinárstva a donášky kvetov boli rovnaké a aranžmány nešli s dobou.

Vždy som rada pripravovala kvetinové dekorácie na eventoch a tlačových konferenciách pre klientov našej agentúry. Viac ako 20 rokov v tomto náročnom pracovnom prostredí zanechalo svoje následky. Preto som začala hľadať spôsob, ktorý by mi pomohol trošku spomaliť. Prirodzene som sa obrátila na rastliny, sukulenty, kaktusy a začala som vytvárať rôzne kvetinové aranžmány.

Pre mňa to bola terapia kvetmi a preto aj názov Flower Therapy. Začala som organizovať kvetinové workshopy vo firmách. Pomáhajú znížiť stres a únavu, rozvíjajú kreativitu, zlepšujú koncentráciu, psychickú a emocionálnu pohodu. Uplné vyčistenie hlavy a ako hovorí môj kolega: ”Je to forma meditácie s rastlinami”.

V Londýne ma uchvátili kvetinárstva a ich možnosti ohľadne aranžovania. Používajú lokálne kvety, kedže tamojšie klimatické podmienky podporujú ich rast. Anglické kvetinové a záhradné umenie je svetoznáme a ich kvetinové školy vyhlásené po celom svete. A priznám sa, že boli a sú pre mňa veľkou inšpiráciou.

Inšpirujte sa tež: Jacquemus a jeho kvetinový pop-up zožali úspech. Látky z kolekcií recykloval a vytvoril z nich nádherné kytice

Aké sú aktuálne trendy v oblasti aranžovania kvetov?

Trendy v aranžovaní kvetov súvisia s dobou, ktorú momentálne žijeme. Uvedomujeme si, čo nás robí šťastnými, a čo je pre nás podstatné. Uvedomujeme si, že udržateľosť je veľmi dôležitá pre našu budúcnosť a to sa pretvára aj do trendov v aranžovaní kvetov. 

Aranžovanie kvetov je v súčasnosti najmä o rešpektovaní a inšpirovaní sa prírodou. Ponúka nám obrovskú rozmanitosť a jedinečnosť pri vytváraní rôznych botanických štýlov. Trend v kyticiach, ktoré sú vzdušné, čisté, svieže a nie veľmi prekombinované. Minimalizmus, ktorý pôsobí veľmi príjemne upokojujúco a decentne.

Odkiaľ vyberáte kvety a ako funguje dovoz, keďže dôležitý aspekt je čerstvosť? Vždy ma zaujímalo, čo sa potom robí s kvetmi, ktoré sa nestihnú predať.

Počas sezóny jar - jeseň sa snažím uprednostňovať lokálnych pestovateľov kvetín. Nie je ich veľmi veľa. Pre mňa sú lokálni farmári do 100 km od Bratislavy. Takže hľadám stále nových. 
V zimných mesiacoch si kvety nechávam voziť alebo nakupujem u rôznych veľkododávateľov kvetín. No aj tu máte na výber a viete kúpiť rastliny, ktoré sú fair trade a eko vypestované. Čerstvé kvety máme podľa objednávok 2 až 3 krát týždenne. Systém je u nás nastavený tak, že až po objednaní vybranej kytice začíname pracovať a vytvárať rezerváciu na kvety. Snažíme sa správať zodpovedne a sme radi, že klienti si svoje kytice objednávajú aj s týždňovým predstihom. Mnohí naši klienti u nás majú zakúpené predplatné a vieme presne koordinovať nákup s jednorázovými objednávkami. Vyhýbame sa nadmernému nákupu kvetov a tým minimalizujeme odpad. A to, čo zostane vieme vždy využiť. 
Kedže fungujeme ako eshop, a nemáme kamennú predajňu, momentálne dolaďujeme spoluprácu s blízkou prevádzkou v našom okolí. Takže veríme, že “Zober si ma” bude onedlho fungovať!

Vy ste sa rozhodli podporiť aj lokálnych farmárov. Na akej báze je spolupráca vytvorená a aké kvety si vyberáte?

Lokálni farmári majú v ponuke len to, čo sami vypestujú a práve kvitne. Niektoré kvety majú dlhšie vegetačné obdobie a niektoré sú len časovo obmedzené na pár týždňov. Lokálne pivonky sme mali len od konca mája až do druhej polovice júna. Následne boli zínie, echynacea, papuľky, mathiola a teraz sú nádherné hortenzie, dhalie a rôzne trávy. Do kytíc tiež zvyknem primiešať aj levanduľu z mojej záhrady. Alebo mätu, kvitnúce bylinky, jednoducho nech je v nej cítiť vôňu leta. Bez vzájomnej podpory by to nešlo a veľmi sa teším, že je stále viac a viac kvetinárov, ktorí podporujú lokálne kvetinové farmy.

Obal hovorí, že nám na druhom záleží. Vaše balenie je naozaj štýlové a vkusné, navyše je v súlade s ekológiou, čo to presne znamená?

Flower letterbox je dokonalým eko darčekom. Obal aj náplň. Nemusíte k nemu darovať nič navyše a určite jeho adresát zažije pocit výnimočnosti. Kvety sú zabalené vo vkusnom balení a chránené ozdobným papierom a stužkou. Obdarovaný si môže sám vytvoriť kyticu podľa pribaleného návodu. Zážitok je dvojnásobný, najprv keď dostane Flower Letterbox a potom keď si sám naaranžuje kyticu. 

Neprehliadnite: Kvetiareň si vás získa na prvý pohľad: Dve mladé baby priniesli na Slovensko úplne nový koncept, je skutočne jedinečný

Súčasťou kvetinového aranžmá Letterbox je aj prianie v podobe listu. Ak by ste vy mohli jedným kvetom povedať niečo svetu, aký by to bol kvet a čo by to predstavovalo?

Kedysi by som povedala, že tulipány, milujem tieto kvety, ktoré mi práve v ťažkých zimných mesiacoch farbami rozžiaria byt. No teraz… Je veľká radosť, keď si zasadíte cibuľku, semienko a sledujete, akú cestu majú pred sebou, až do momentu, kedy vykvitne. Počas tejto cesty ju nezastaví nič. Teší sa z vody, slnka, aj vetra…. Myslím si, že mnohí z nás prehodnotili svoj pohľad na svet a pochopili, čo je dôležité v živote. Takže nič viac nič menej, veď všetci chceme byť zdraví, štastní a nájsť rovnováhu v našich životoch!

Ja osobne by som si vybrala záhradnú Hortenziu, aj keď u nás je to skôr považované za krík. Má nádherné bohaté vzušné kvety, ktoré viete rozdeliť na malé kvietky, viete ich vysušiť a použiť do rôznych aranžmánov. Sú spájané s rodinnou, láskou a aj preto sa často objavujú v svadobných kyticiach.

A vo váze je jednoducho dokonalá! 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe