Presunúť na hlavný obsah

Legendárny parfum Miss Dior je večný: 12 žien z umeleckej scény vystavuje diela na zámku Château de La Colle Noire

Krása

Módny dom Dior bol vždy verný vášni pre umenie a ženy, ktoré neprestali inšpirovať jeho kreativitu. Najnovšie prichádza so spojením dvanástich žien z medzinárodnej umeleckej scény na výnimočnej výstave.

Miss Dior predstavuje ich pôvodné diela, ktoré poskytujú súčasnú víziu ikonického parfumu Miss Dior, jeho ducha a symbolické prvky dizajnu. A pretože sa legendárny parfum zrodil, slovami Christiana Diora, „z tých večerov v Provence, oživených svetluškami, kde mladý jazmín hrá desantu k melódii noci a zeme“, bude výstava otvorená 15. októbra 2021, na zámku Château de La Colle Noire, neďaleko Grasse. Toto originálne miesto v duchu couture a estetiky je teraz ukážkou nových umeleckých stretnutí. Sochy a inštalácie hosťujúcich umelcov budú vystavené v záhradách aj vo vnútri zámku, ktorý bude pri tejto príležitosti otvorený pre návštevníkov.

Inšpirujte sa: Katarína navrhuje topánky, ktoré obúva aj naša prezidentka Zuzana Čaputová: Jej lodičky sa stali ikonickými

Diskrétna žena s výnimočným osudom

Zdôrazniť jej zmyselnosť, návrhár sa rozhodol vyvinúť intenzívnu zelenú chypru. Túto vôňu odvážnych juxtapozícií okamžite spojil so svojou sestrou Catherine, ženou v jeho okolí, ktorú najviac obdivoval.
Bola to práve ona, žena s nevtieravým vkusom a výnimočným osudom, ktorá sa stala rukopisom parfumu „Miss Dior“. Catherine Dior, aktívna členka francúzskeho odboja, prežila deportáciu, než sa začala venovať svojej vášni pre kvety. Jej brat, Christian Dior jej nikdy neprestal vzdávať hold.
Keď v roku 1947 navrhol túto vôňu, nikdy by mu nenapadlo, že by sa jej meno zapísalo navždy, a to do vône večnosti.

Prostredníctvom tohto parfumu sníval návrhár o „tom, ako jeho šaty vychádzajú z flakónu, jedna po druhej, a obliekajú ženy do vône túžby“. Samotný flakón ozdobený ikonickou mašličkou - bodkovanou saténovou žakárovou stuhou vychádzajúcou z najlepších francúzskych znalostí - v sebe ukrýva podstatu ženskosti.

Parfum lásky a slobody

Parfum lásky a slobody, Miss Dior, vyjadruje ducha a víziu, ktorú vyvinul Christian Dior pred úsvitom päťdesiatych rokov minulého storočia, keď kreslil obrysy siluety New Look. Niektoré miesta v nás evokujú, akoby boli obývané duchom ich majiteľa. A presne taký je zámok Château de La Colle Noire, na vidieku vo Varois, ktorý je naplnený aurou Christiana Diora. Dizajnér, ktorý veľmi dobre poznal oblasť Provence, žil v Calliane so svojím otcom a sestrou Catherine. Z tohto majestátneho sídla sa stalo miesto stretnutí a vášní. Záhradu si navrhol sám ako voňavú róbu zdobenú tisícami kvetov májových ruží a jazmínu grandiflorum. 

Životný príbeh Christiana Diora sa formoval prostredníctvom umenia. Od ranej mladosti sa zaujímal iba o obrazy a kreativitu svojej doby. Mal sotva dvadsať rokov, keď sa stretol s Jeanom Cocteauom v Boeuf sur le Toit a spriatelil sa s básnikom Maxom Jacobom, ako aj s maliarom Christianom Bérardom. Prostredníctvom svojich priateľov Pierra Colleho, mladého básnika vášnivého pre maľovanie, a zberateľa Jacquesa Bonjeana otvoril galériu na ulici La Boétie. Spoločne sa rozhodli vystaviť diela nového strážcu a veľkých
majstrov, ktorých obdivovali, od Paula K leea po Picassa, ako aj Raoula Dufyho a Maxa Ernsta.

Neprehliadnite: Filip varil pre arabského princa: Slováci si často neuvedomujú, aký poklad máme v našich kuchyniach

Táto dobrodružná éra veľmi utrpela počas finančnej krízy v roku 1929, ale pokračovalo v galérii Pierra Colleho na ulici Cambacérès. Po jeho boku Christian Dior obhajoval obrazy neúctivého a plodného Katalánca, Salvadora Dalího, ako aj ďalších predstaviteľov surrealistického hnutia. Christian Dior opustil galériu v roku 1934, keď sa zrútil trh s umením a móda začala v jeho živote hrať dôležitejšiu úlohu.

Pokračovanie sa formovalo v salónoch l’avenue Montaigne, kde jeho láska k umeniu a umelcom nikdy neprestala živiť jeho inšpiráciu ako návrhára. Obklopil sa nesmierne talentovanými ľuďmi, akými sú ilustrátor René Gruau a dekoratér Victor Grandpierre, a opäť sa stretol s geniálnym Dalím na plese Beistegui v Benátkach v roku 1951. V tom istom čase začal vítať svojho výtvarníka a priateľov z oblasti estetiky do svojho nového útočiska krásy: Château de La Colle Noire v Provence. Bol to ideál domu, ktorý pán Dior vytvoril, od jeho architektúry po krajinu, ako umelecké dielo.

12 žien z umeleckej scény, pre ktoré život ide ruka v ruke s výzvami

Výstava Miss Dior pokračuje v dialógu medzi vášňou Christiana Diora pre umenie a pre ženy, ktoré predovšetkým chcel, aby boli „krajšie a šťastnejšie“.

Prostredníctvom diel Carte blanche dvanástich hosťujúcich umelkýň, ako sú francúzska sochárka Ingrid Donatová, holandská dizajnérka Sabine Marcelis a čínska výtvarná umelkyňa Hua Wang a ďalších prerastá plne avantgardný duch dizajnéra ako verného partnera umelcov a žien vo svojej dobe.

Okrem toho, že slúži ako hlas, ktorý vyzdvihuje medzinárodnú ženskú umeleckú scénu, módneho domu Dior sa angažuje aj v emancipácii žien a podporuje iniciatívu Charlize Theron v prospech ich vzdelávania. #Diostandswithenomen a filmy #diorchinup spájajú príbehy vášnivých žien, pre ktoré život ide ruka v ruke s výzvami.

Mohlo by vás zaujímať: Nina je profesionálnou baletkou: Zatiaľ čo iní osem hodín denne pracujú, ja osem hodín denne trénujem

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe