Presunúť na hlavný obsah

SHOWCASE Divadla NUDE poodhalí neviditeľnú realitu: Čestnou hostkou festivalu bude Vlastina Svátková

Zábava

Tretí ročník SHOWCASE s podtitulom „unseen realities” (neviditeľná realita) sa odohrá od 21. do 25. septembra v Bratislave. Organizátori by radi upozornili na témy, o ktorých sa v spoločnosti veľmi nerozpráva. Podporí ich v tom aj čestná hostka festivalu – herečka a spisovateľka Vlastina Svátková.

Festival uvedie tituly z repertoáru Divadla NUDE venované tabuizovaným témam, zamlčiavaným skutočnostiam a nezverejniteľným priznaniam, týkajúcich sa jednotlivcov

aj celých sociálnych skupín. Napríklad staroba, popôrodná depresia, menopauza, moc peňazí, hľadanie podstaty života a slávy.

Venovať sa im vo svojej tvorbe je pre členky divadla NUDE prirodzené: ,,Uvedomujeme si, že skôr, alebo neskôr sa týkajú nás všetkých. Často sa bojíme o nich hovoriť nahlas, ale keď sa odvážime, zistíme, že u mnohých ľudí je to podobné. A potom prichádza úľava, a pochopenie, že v tom nie sme sami. Zdieľanie je v podstate istý druh terapie...“  vysvetľuje herečka a spoluzakladateľka divadla Lýdia Ondrušová.

Terapia formou zdieľania je blízka aj slovenskej umelkyni Vlastine Svátkovej. Vo svojej hereckej a knižnej tvorbe otvára podobné témy. ,,Nepotrebujem už byť zavalená prácou, aby som mala pocit, že som potrebná. Stačí mi venovať sa tomu, čo ticho, silným hlasom, volá moju dušu. Nepotrebujem byť obklopená spoločnosťou krásnych ľudí, aby som mala pocit, že medzi nich tiež nejako zapadám. Stačí mi vedieť, že mám okolo seba tých pár ľudí, ktorí ma objímu tak, že sa rozpustíme v ten dôverne neznámy pocit, že ma niekto naozaj vidí a pozná,“ hovorí. Herečka sa na tohtoročnom festivale nezávislého divadla SHOWCASE zúčastní ako čestná hostka a na tému „unseen realities” bude otvorene diskutovať.

Hosťami festivalu sa stanú vybrané inscenácie autorských nezávislých divadiel a tvorcov bábkového divadla. ,,Sme šťastní, že tento rok naše pozvanie prijalo aj divadelné zoskupenie ODIVO. Okrem inscenácie Stopy v pamäti nám v spolupráci s hercom a bábkarom Ivanom Martinkom predstaví aj dielo Svetlonos, kde divákov určite zaujme aj fascinujúca práca s robotickou bábkou,“ odporúča spoluorganizátorka festivalu a scénografka Laura Štorcelová a pokračuje ,,Honzu Vojtka sme objavili presne pred rokom vďaka prednáške Vztahy jsou fuška. Sledovali sme aj jeho online prednášky Ester&Jozefína: Terapie sdílením, a preto je pre nás obrovskou cťou, že môže odkryť neviditeľnú realitu vzťahov aj našim divákom,“ dodáva. 

Do tohtoročného programu sa opäť zapojili aj vizuálni tvorcovia a performatívni umelci prostredníctvom dvoch verejných výziev. V priestoroch Pistoriho paláca vznikne špeciálna skupinová výstava na tému „unseen realities“. Druhá výzva bude ukončená premiérou autorskej performancie. Divadelnú prehliadku doplnia sprievodné akcie – tanečné workshopy, tanečné sólo, premietanie dokumentov, prednáška a koncerty.

Podujatie SHOWCASE Divadla NUDE je podporené grantovým programom Nadácie mesta Bratislavy a Fondom LITA. Z verejných zdrojov podporené Fondom na podporu umenia.

Podujatia sa konajú v spolupráci so Staromestským centrom vzdelávania a kultúry – Pistoriho palác, Divadlom TICHO a spol., Divadlom DPM, Kinom Film Europe a A4 – priestor súčasnej kultúry.

PROGRAM FESTIVALU

21. 9. o 17:00 unseen realities / vernisáž výstavy na základe OPENCALL vizuálneho umenia, výstava potrvá do 30.9.2021/ Pistoriho palác

21. 9. o 18:00 Honza Vojtko / prednáška / Pistoriho palác

21. 9. o 20:30 Up Yours / Dočasný kolektív / premiéra na základe OPENCALL performatívneho umenia / Pistoriho palác

22. 9. od 9:30 do 11:00 rómsky bašavel s Libu / tanečný workshop / Pistoriho palác

22. 9. o 18:00 Divadlo NUDE: ANDY! To Be Seen / Divadlo DPM

22. 9. o 19:00 Narušiteľ systému / film / Kino Film Europe

22. 9. o 20:00 ODIVO: Svetlonos / TICHO a spol.

23. 9. o 18:00 Divadlo NUDE: Pasáž 5 / A4 – priestor súčasnej kultúry

23. 9. o 20:00 ODIVO: Stopy v pamäti / Pistoriho palác

24. 9. od 9:30 do 11:00 Body Positive s Lady Vivian / tanečný workshop / Pistoriho palác

24. 9. o 17:00 a 19:00 Neviditeľná / film / Kino Film Europe

24. 9. o 17:00 a 19:00 Divadlo NUDE: Ľúbim ťa a dávaj si pozor / Pistoriho palác

24. 9. o 21:00 Divadlo NUDE: Samson / TICHO a spol.

25. 9. o 16:00 Critical Band: Broken Lines / koncert / Pistoriho palác

25. 9. o 18:00 Michal Heriban: Reproducent / súčasný tanec / premiéra / A4 - priestor súčasnej kultúry

25. 9. o 19:00 Diskusia na tému unseen realities s Vlastinou Svátkovou. Moderuje Marika Majorová / A4 – priestor súčasnej kultúry

25. 9. o 20:00 Divadlo NUDE: BRUTTO / A4 – priestor súčasnej kultúry

25. 9. o 21:30 AFTERSHOW / párty / A4 – priestor súčasnej kultúry

Festival SHOWCASE pôvodne vznikol na zviditeľnenie scény nezávislého divadla. Divadlo NUDE sa zaujíma o provokatívne otázky, ktoré vyvstávajú z materstva, partnerstva, manželstva či otázok zachovania identity. Vstupuje do tabuizovaných oblastí sociálnej interakcie.

Divadlo NUDE spája tvorcov, ktorí sa systematicky snažia experimentovať s formou a tematickým obsahom klasického činoherného divadla. Prináša autorské súčasné inscenácie, ktoré originálne rozoberajú aktuálne vzťahové aj názorové témy. Čo je prirodzené? Čo je pretvárka? Je tento muž ten pravý? Rozumie mi moja mama? Rozumieme si navzájom? Je ti smutno? Si šťastná? Vedia dnešné ženy, čo je pre ne skutočne dobré? Prečo je materstvo také zložité, keď trvá od počiatku? Bolo to vždy tak, alebo teraz len príliš veľa premýšľame? 

Vlastina Svátková je známa z médií predovšetkým ako „dievča, ktoré otrávilo Bonda“ (Casino Royale, 2006), avšak repertoár jej aktivít je omnoho širší. Popri filmových a seriálových úlohách (Ženy v pokušení, Hodinu nevíš, Gangster Ka, Kukučka, Tajné životy, Hotel, Môj príbeh atď.) si stihla počas svojho života vyskúšať aj úlohu redaktorky, návrhárky šperkov (značka Adore) či spisovateľky. Písanie je pre ňu v posledných rokoch aj určitou formou terapie. Jej životné príhody a zamyslenia však oslovujú aj tisíce neznámych žien, ktoré ju sledujú na sociálnych sieťach. Im, ale aj všetkým ostatným, čo majú chuť ponoriť sa do hlbín vlastnej duše, sú určené Vlastinine knižné tituly Prostor pro dušiNajdeš mě ve tmě.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -