Presunúť na hlavný obsah

Film Duna prilákal do kín milióny návštevníkov. Impozantný dej sa skutočne oplatí vidieť

Lifestyle

Významní filmoví kritici sa zhodujú na jednom - že ak by ste tohto roku mali vidieť len zopár filmov, Duna by do tohto zoznamu mala nepochybne patriť. Veľkolepé dielo režiséra Denisa Villeneuva očarilo právom milióny ľudí po celom svete.

Film Duna, ktorý je momentálne veľkým hitom aj v slovenských kinách, vznikol ako adaptácia známej knihy od spisovateľa Franka Herberta, ktorý sci-fi román napísal ešte v roku 1965. Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva podľa knihy, snímok obsahuje niekoľko prekvapivých momentov, ktoré zaskočia aj verného čitateľa a milovníka tohto románu. Nie však v negatívnom zmysle slova, ale naopak - všetko, čo sa odohráva v tomto filme, nemožno označiť inak, ako umelecký počin. 

Občas dlhé, no do posledného detailu premyslené a rozhodne nie nudné pasáže, diváka zlákajú už od prvého okamihu. Na rozdiel od iných filmov sa Duna neradí medzi tie, na ktorých dej musíte čakať celé intro. Práve naopak - všetko začína už od prvých minút, kedy sa divák dostáva do filmového zážitku, aký na plátnach už dávno nebol. 

Krátky úvod hneď vysvetľuje pomery vo vesmíre. Píše sa rok 10191 a planéta Arrakis je jediné miesto, kde sa ťaží vzácna látka (korenie), ktorá sa používa na lety vo vesmíre. Po 80-tich rokoch sa však cisár rozhodol zmeniť lénne právo na planétu - po rode krvilačných Harkonennovcov sa ho má zhostiť rad šľachetných Atreidov. Je to pre nich česť, a tak putuje celý rod na planétu, i keď niektorí so zlými predtuchami...

Prečítajte si: VIDEO: Film Cenzorka od Petra Kerekesa: Filmári prešli za 6 rokov 12 ženských väzníc na Ukrajine

Hviezdne obsadenie 

Produkcia obsadila do tejto snímky skutočne zaujímavých hercov a ich výber vytvoril pomerne nečakanú symbiózu. Hviezdami sú mladý herec Timothéé Chalamet spolu s herečkou Zendayou, ktorá len nedávno získala ocenenie Emmy za najlepšiu hereckú úlohu ako najmladšia herečka na svete. Nespomenúť sa nedá aj Jason Momoa, ktorý je divákom známy z úlohy Aquamana, no v deji Duny stvárni postavu Duncana.

Tento film však svojím dejom nemá za úlohu osloviť len milovníkov vedecko-fantastickej literatúry, ale rôznych vekových kategórií a najmä tých ľudí, ktorí si potrpia na detaily a oceňujú kvalitnú kinematografiu. Spomínané prepracované scény, ako aj technické detaily, hudba či celkové vyobrazenie prostredia a postáv podľa kritikov doslova kričia o nominácie na Oscara. O hudbu v pozadí sa postaral samotný majster vo svojom odvetví, Hans Zimmer. Tá len dotvára veľkolepú atmosféru filmu, ktorý sa oveľa viac oplatí vidieť na filmovom plátne než na televíznych obrazovkách.

Neprehliadnite: Mladá žena a dve divoké šelmy vytvoria originálnu rodinu. Nechajte sa očariť novým filmom Vlk a lev!

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe