Presunúť na hlavný obsah

Väčšina žien stále túži po peknom štíhlom tele: Program Whole30 je na mesiac a s telom urobí divy

Chudnutie a diéty

Každú chvíľu sa ženy nechajú strhnúť novou diétou, ktorá im zaistí výstavné krivky. Whole30 nie je diéta, ale zdravý prístup k jedlu. Investujte do svojho zdravia mesiac a nebudete ľutovať!

Jedna z mnohých

Poslednou dobou svetom hýbe kult oblých kriviek a lásky k vlastnému telu v každej veľkosti, ale vo väčšine žien je aj tak zakorená túžba po štíhlej a pevnej postave. Bohužiaľ sa ju snažia dosiahnuť pomocou drastických diét a riskujú tak svoje zdravie. Dva krajce chleba a litre vody so štipkou kajenského korenia ešte nikomu úžitok ani trvalý výsledok nepriniesli.  Premyslená kombinácia cukrov, tukov a bielkovín je tou jedinou správnou cestou.  Program "Whole30" je nastavený presne na mesiac, je prísny a náročný na psychiku aj čas, ale s telom urobí divy.

Čítajte tiež: Jedálniček, ktorý sľubuje okamžitú stratu tukov v okolí brucha: Čo robia štíhle ženy inak?

Čo sa smie?

Program je postavený tak, aby ste medzi jednotlivými jedlami nehladovali. Pokiaľ sa tak stane, máte zle nastavené veľkosti jednotlivých porcií.  Vajec, čo unesiete v jednej hrsti, mäsa o veľkosti dlane, zeleniny toľko, aby ste zapnili miesto na tanieri. V skutočnosti je to ale samozrejme o niečo zložitejšie.  Každé jedlo musí obsahovať ideálne sezónnu zeleninu a vajcia alebo mäso.  Aj keď sa taký jedálniček môže zdať stereotypný, opak je pravdou.  Zistíte, koľko druhov vôbec existuje a doposiaľ ste ich neochutnali.

Batáty zaženú chute na sladké aj na slané, fazuľky si dáte namiesto chrumkavých tyčiniek, kvaku už nebudete mať za jedlo pre ošípané, ale nahradíte ním zemiaky, z cukety bude vaša najlepšia kamarátka.  V ideálnom prípade by ste vajíčka zobrali od vlastných sliepok, chovali tri ošípané a jednu kravu a za domom mali ovocný sad.  Také možnosti má ale málokto, a tak sa musel program prispôsobiť súčasnému spôsobu života.

Zoznam potravín, ktoré majú zelenú, je síce krátky, ale pod každou zarážkou sa skrývajú desiatky lahôdok:

 • Mäso (kuracie, morčacie, bravčové, hovädzie, zver...)
 • Ryby a morské plody (losos, tuniak, treska, kapor, amur, krevety...)
 • Vajcia
 • Orechy (mandle, kešu, para, pekany, makadámie, pínie...)
 • Zelenina (mimo bežne dostupnej zeleniny skúste aj artičoky, potom choi alebo maniok)
 • Ovocie (avokádo, papája, granátové jablko...)
 • Zdravé tuky

Nie je potrebné kupovať všetky potraviny v bio kvalite.  Pri niektorých sa to ale skutočne oplatí:

 • Zelenina a ovocie konzumované so šupkou
 • Prerastené mäso, kedy sa väčšina prídavných látok usadí práve v tuku
 • Pečeň, ktorá funguje ako filter tela (ako u človeka, tak u zvierat)
 • Oleje vyžadujú počas výroby tú najlepšiu starostlivosť, pár korún navyše sa vám vráti
 • Vajcia skúste zohnať domáce, tie zo supermarketu vždy tepelne upravte!
 • Ghí balansuje na hrane, ale keď už mliečny výrobok, tak bio

Čo sa nesmie?

Výpočet bude pomerne krátky, ale obsiahne na dve tretiny jedálnička priemerného slovenského stravníka – pečivo, mliečne výrobky, syry, sladkosti, strukoviny a polotovary.  A to najhoršie na koniec.  Zakázané sú aj zdravé verzie z nezdravého jedálnička.  To znamená, že je tabu urobiť si karfiolové zemiakové placky alebo batátové palacinky.  Už samotné názvy klamú mozog, nevedomky vás vracajú o krok späť a dávajú na frak vašej vôli.

Mohlo by vás zaujímať: 10 potravín, ktoré zmenšia nafúknuté brucho: Podporujú trávenie a znižujú zadržiavanie vody v tele

Začiatky sú ale skutočne ťažké.  Človek, ktorý je zvyknutý na načančané žemle na raňajky, šišku na desiatu, neobeduje a na večeru sa dorazí zvyškom lasagní a jogurtom s porciou marmelády, bude prvé týždne trpieť ako zviera a pociťovať abstinenčné príznaky porovnateľné s tými pri odvykaní.  Vydesí vás, koľko jedla budete musieť zjesť. Už len tri vajíčka sú pre netrénovaný organizmus poriadna záťaž.  Po pár dňoch si telo zvykne a naučí sa rozložiť si energiu na celé dopoludnie, aby do obeda nepociťovalo hlad.  Významnú úlohu zohrávajú aj nové chute, s ktorými sa telo bude nejaký čas vyrovnávať.  Program totiž nie je len o jedle, ale o nastavení mozgu a vplyve jednotlivých potravín na telo a jeho správnemu fungovaniu vrátane hormonálnej spolupráce.

 "Wholko" má jeden plusový bod navyše.  Nie je ako ostatné stravovacie programy, nie je drastický, nie je to diéta!  Je to životný štýl.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe