Presunúť na hlavný obsah

Vzťahový minimalizmus: Koľko priateľov potrebujeme v živote?

Partnerské vzťahy

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko reálnych priateľov v živote potrebujete? Možno je to číslo oveľa menšie ako ste predpokladali. Psychológ to vyjadril veľmi otvorene.

Neprimerané porovnávanie sa, predbiehanie, túžba byť lepším sú pocity, ktoré by ste pri ozajstných priateľoch mať nemali

Mnohí z nás majú okolo seba množstvo kamarátov, známych a mnohokrát ľudí, s ktorými sme v kontakte len z nostalgie, slušnosti, či dokonca povinnosti. A keďže tu máme záver roka, možno by bolo fajn urobiť poriadok nielen vo svojom šatníku, ale aj medzi priateľmi. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko priateľov v skutočnosti vo svojom živote potrebujete? 

Počuli ste už o vzťahovom minimalizme? Ten nás učí, aby sme si po svojom boku držali len ľudí, ktorí za to naozaj stoja. Naši priatelia by mali byť prínosom aj pre našu dušu a mali by sme sa v ich spoločnosti cítiť príjemne.

Neprehliadnite: Mám ideálny vzťah: Má to však háčik, nemôžem prestať myslieť na muža, ktorého som stretla len nedávno

Neprimerané porovnávanie sa, predbiehanie, túžba byť lepším sú pocity, ktoré by ste pri ozajstných priateľoch mať nemali. Naopak, mali by ste mať radosť ak sa im darí, napredujú a podporovať ich. Samozrejme to má fungovať aj v opačnom garde. 

Ľudí, pri ktorých sa necítite príjemne, prípadne im nedokážete naznačiť, že vaše priateľstvo je na konci, by ste si mali držať od tela. Jediné, čo docielite ich prítomnosťou je energetický deficit a z dlhodobého hľadiska ozajstné vyčerpanie. 

"Možno existuje človek, s ktorým sa dohodnete na stretnutí, ale v podstate ho vždy na poslednú chvíľu zrušíte. Niekto, kto keď vám zavolá, zámerne ho nedvíhate. Alebo niekto, koho toxická spoločnosť vás vyčerpáva ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke."

Mohlo by vás zaujímať: Všetky vzťahy mi stroskotali. Nakoniec som zistila, že to bolo kvôli jednej veci, ktorej som sa mohla zbaviť 

"Alebo len skrátka zistíte, že niektoré pocity, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou vášho kamarátstva, už neexistujú. Pokiaľ ste sa aspoň v jednom z prípadov našli, je najvyšší čas na očistu priateľstva,“ hovorí psychoterapeutka Lucy Baresford.

Hovorí sa, že v živote vám stačia dvaja ozajstní priatelia, ktorí pre vás niečo znamenajú a môžete sa na nich spoľahnúť. Nemusíte mať okolo seba zástupy známych. Vtedy totiž o reálne kamarátstva nejde. A žiť život naoko asi nie je ideálna cesta. Pokiaľ chcete byť šťastní, určite nie.  

"Výhodou očisty priateľských vzťahov je fakt, že si následne budete viac vážiť sami seba, vďaka čomu do života pritiahnete ľudí, ktorí si vás tiež budú ceniť. A to je niečo nenahraditeľné."

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe