Zdravé vs. nezdravé chudnutie: Toto je kritická čiara, kvôli ktorej sa vám nedarí dopracovať k vytúženým krivkám
Hoci na sebe pracujete, odriekate si takmer všetko, z čoho sa dá pribrať, no vytúžené krivky máte v nedohľadne, vieme kde robíte chybu. Je totiž značný rozdiel medzi zdravým a nezdravým chudnutím.
Medzi zdravým a nezdravým chudnutím je skutočne len veľmi tenká čiara. Najhoršie je, ak sa k sexi krivkám chceme dopracovať nejakými rýchlymi skratkami, ktoré však z dlhodobého hľadiska nefungujú. Zabudite na hladovky, asketické odriekanie a nadmerné cvičenie. Toto vám výsledky síce prinesie, no je to neudržateľný model a podpíše sa to skôr či neskôr aj na vašom zdraví. Zamerajte sa na zdravé chudnutie, ktoré funguje v každom ohľade, hoci efekt sa dostaví o niečo neskôr.
Jednoduchý návod ako na zdravé chudnutie
Dôležité je v prvom rade sa zamerať na to, čo si položíte na tanier. Naučte sa pripraviť si pomer živín tak, aby spĺňali všetky výživové atribúty a zároveň podporovali aj startu tuku a nadbytočných kilogramov.
Zloženie taniera:
- 2 porcie zeleniny (špenát, karfiol, tekvica, brokolica, mrkva, kel...)
- 1 porcia zdravých sacharidov (batáty...)
- 2 porcie bielkovín (kvalitné morčacie mäso, treska, tuniak...)
- 1 porcia zdravých tukov (avokádo, panenský olivový olej, makový olej...)
Mohlo by vás zaujímať: Vitamínu D ovplyvňuje celý rad funkcií v tele: Môže jeho nedostatok vplývať na plodnosť mužov a žien?
Príklad jedálnička:
- Raňajky: proteínový chlieb s olivovým olejom, kúsok avokáda a vajíčko, zelený čaj
- Desiata: nízkotučný biely jogurt a bylinkový čaj
- Obed: treska na masle, batáty, sparený špenát
- Olovrant: miska ovocia
- Večera: zeleninový vývar
Samozrejme pohyb je podstatný, ale aj tu platí zásada, že striedmosť vo všetkom sa počíta. Ideálne je venovať sa aktívnemu cvičeniu 4-5krát do týždňa. Minimálne dva dni je potrebný oddych na regeneráciu svalov a organizmu.
Čo sa týka druhov cvičenia, voľte vždy nejaké kardio, ktoré kombinujete s cielenými cvikmi na určité partie. Tie treba postupne striedať. Najvhodnejšie sú cviky s vlastnou váhou, to skrátka vždy prinesie výsledky aj keď tréning je o niečo náročnejší.
Príklad jedného tréningu:
- 10 minút beh
- 3x30 sekúnd plank
- 3x30 drepy
- 1 minúta jumping jack
- 10x5 sérií sed - ľahu
- 10x5 sérií výskokov
- 5 minút skákania na švidahle
- 5 minút strečing
Základom úspechu je jednoznačne správne nastavenie, vyváženosť, odhodlanie a trpezlivosť. Len to vám môže pomôcť naozaj dosiahnuť vytúžený cieľ.
Neprehliadnite: Potravina číslo 1 pre zdravie nášho mozgu: Nutričný psychológ odhaľuje prečo