Presunúť na hlavný obsah

Život na samote ako objavenie samého seba: Víkendové tipy, ktoré v hektickej dobe nikdy nesklamú

Cestovanie

Skúste sa na chvíľu odpútať od reality, ponorte sa sami do seba a načerpajte stratenú energiu na samote, ktorá si získa vaše srdce aj dušu. Pokiaľ potrebujete absolútne zresetovať, vieme kde sa vám to podarí.

Miesto, ktoré rešpektuje génius loci svojej unikátnej lokality

Pokiaľ hľadáte miesto, kde je božský pokoj, čistý vzduch z všadeprítomných lesov a dychberúce výhľady na nedotknutú prírodu, práve ste ho našli. V srdci Beskýd, uprostred ničoho, jednoducho takmer na samote, no s lesom a lúkami za chrbtom, nájdete Chalúpku na Mechu. Tu môžete úplne vypnúť od reality a nájsť opäť cestu k sebe. V dnešnej hektickej dobe, azda každý potrebuje tak trochu stíšiť, vrátiť sa k tradíciám, ku koreňom a táto adresa  je na to ideálna.

Ráno sa prebudíte na spev vtákov, za oknami uvidíte behať srnky a okamžite túžite vyjsť von a kochať sa jednoduchými krásami života, ktoré si často v ruchu veľkomesta neuvedomujeme. Určite odporúčame ísť si s východom slnka zabehať alebo sa len tak prejsť. Dokonalé súznenie s prírodou zaručené.

Potom si urobte kávu, dajte si pohárik vínka, zabaľte sa do deky, posaďte sa na terasu a vnímajte každý moment. Chalúpku vlastní sympatický pár so zmyslom pre krásno a detaily, pre ktorých je toto miesto veľkou srdcovou záležitosťou a vy to tu budete cítiť všade kam sa pohnete.

"Sme manželia Iva a Václav Andrýskovi a k chalupe sme prišli v podstate náhodou. Máme rodinnú farmu a v okolí vlastníme lúky a pastviny. Naskytla sa nám možnosť kúpiť ďalšie pozemky a ich súčasťou bola stará chalupa. V dezolátnom stave, ale nachádzala sa na jedinečnom mieste s nádherným výhľadom, obklopená lesom a lúkami. Bola by veľká škoda chalúpku nechať chátrať alebo zbúrať, takže sme sa rozhodli pre citlivú rekonštrukciu. Nechceli sme postaviť tradičnú valašskú chalupu, ale skôr horskú chatu v nadčasovom dizajne, ktoré ale zároveň rešpektuje génius loci svojej unikátnej lokality, zapadá tam a dotvára ráz typickej beskydskej krajiny. V súčasnej dobe staviame ešte jednu chalupu s veľmi podobným príbehom, ktorú by sme chceli otvoriť počas leta."

V chalúpke nájdete tri trojlôžkové a jednu dvojlôžkovú izbu, tri kúpeľne, veľkú priestrannú jedáleň prepojenú s perfektne vybavenou kuchyňou, obývačku s krbom a krásnu terasu s grilom. Veľkým bonusom celého miesta je detské ihrisko, ktoré rodičia drobcov určite ocenia a taktisto poteší aj sauna a vírivka. 

Cez deň tak máte o program pre svoje ratolesti postarané. Môžu sa naháňať na nekonečných lúkach, hrať futbal, zabávať sa na ihrisku, či si spoločne niečo opečte. Áno, ohnisko je tiež samozrejmosťou. To, že môžete byť celý deň vonku je podľa nás na nezaplatenie. Naozaj, hoci ste na polosamote, neustále tu máte čo robiť.

"Do chalúp jazdievame s rodinou či priateľmi, a tak bolo pre nás dôležité vytvoriť  krásny priestor pre spoločné stretávanie. Môžete byť spolu v priestrannom obývacom priestore, vonku na záhrade a zároveň mať súkromie vo svojej izbe alebo v čítacom kútiku."

My z vlastnej skúsenosti odporúčame cez deň vybiť najmenším členom posádky baterky na maximum, aby ste mali zase večer pre seba. Určite sa choďte  pozrieť na prírodný chodník nad korunami stromov na hore Radhošť, len 200 m od legendárnych Jurkovičových Pustevní. Samotné sedlo Pustevny je obľúbené aj pre bývalé útulne Maměnka a Libušín. No a socha Redagasta, ktorú máte možnosť vidieť cestou na Radhošť, patrí zase k významným symbolom Moravskosliezskeho kraja.

Unikátom na vrchole vyhliadky je sklenená plošina skywalk vo výške 30 m nad zemou. Toto je zážitok pre všetkých. Po ceste si dajte obed a nezabudnite si na chalúpku vziať typické Frgále. Sladká bodka za dobrým výletom sa vždy počíta. 

Večer si pripravte niečo na grile, nalejte si pohár kvalitného vína, či sektu a relaxujte. Určite si doprajte saunu a vírivku. Po aktívne strávenom dni je to balzam pre celé telo a dušu nevynímajúc.

Skutočne ak potrebujete znovu objaviť čaro prítomnosti, nájsť samých seba a užiť si svojich blízkych, táto chalúpka je na to ako stvorená. A to bez preháňania. My to tu odporúčame všetkými desiatimi. Doteraz jedno z najkrajších miest, kam sme zavítali. 

 • Kde: Chalupa na Mechu, Hutisko - Solanec
 • Celková kapacita: 13 osôb
 • Domáci miláčikovavia: Povolení
 • Bonusy: Výhľady, samota, detské ihrisko, sauna, vírivka

Tipy na výlety:

 • Neďaleko chalupy sa dá napojiť na pešie turistické trasy aj na cyklotrasu, ktorá vedie pozdĺž rieky Bečvy až do Valašského Meziříčí
 • Desať minút autom sa zase nachádza golfové ihrisko. 
 • V Rožnove pod Radhoštěm sa nachádza Valašské múzeum v prírode, ktoré predstavuje život na Valašsku na prelome 19. a 20. storočia. 
 • Turistickým lákadlom je návšteva horského sedla Pustevny a neďalekého kopca Radhošť. 
 • Kto vyhľadáva adrenalín, navštívi Tarzániu, najväčší horský lanový park v Česku.
 • V parných horúcich dňoch je veľkým lákadlom neďaleké miestne kúpalisko.
 • V zime je možné navštíviť nespočet lyžiarskych areálov v okolí, prípadne vyraziť na niektorú z upravených bežkárskych trás

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe