Presunúť na hlavný obsah

Patrí k najbohatším zdrojom antioxidantov: Šťava z tohto pomerne neznámeho ovocia dokáže s telom hotové zázraky!

Zdravie

Keď sa spomenú purpurové bobuľky plné antioxidantov a vitamínov, ako prvé zídu na um čučoriedky. Plody arónie ostávajú zabudnuté a pritom ide o jedno z najzdravších ovocí sveta!

O zdravie sa treba starať, telo si pýta vitamíny, minerály a na bezproblémový chod potrebuje aj antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred pôsobením voľných radikálov. Je viacero prírodných zdrojov antioxidantov, v najhonosnejšej miere sú však zastúpené v čerstvom ovocí a zelenine. Z ovocia sú najpopulárnejšie čučoriedky, avšak oveľa menšia pozornosť sa venuje plodom arónie, ktoré sú označované tiež ako čierna jarabina.

Preto je načase zoznámiť sa s aróniou a zaradiť ju do svojho jedálnička. Bubuľky arónie sa podobajú sa čučoriedky - sú malé a purpurové. Ich antioxidačná sila sa však líši. Plody arónie majú až 5-násobne vyššie množstvo antioxidantov v porovnaní s čučoriedkami. 

Neprehliadnite: Zoom na smäd: Nedostatok vody v tele spôsobí hotovú katastrofu, nie sú však tekutiny ako tekutiny

Okrem toho sú bohaté na bioflavonoidy a to predovšetkým rutín, ktorý je majstrom v boji proti oxidačnému stresu. Ďalej má schopnosť zlepšovať krvný obeh, regulovať krvný tlak, podporovať metabolizmus a posilňovať zdravie srdca i mozgu. Plusom tiež je, že zlepšuje pamäť i koncentráciu.

Arónia tiež vyniká svojím silným detoxikačným účinkom na organizmus. Okrem voľných radikálov dokáže zachytiť aj ťažké kovy. Taktiež sa pýši svojou schopnosťou posilniť imunitný systém a protizápalovým účinkom. Je preto skvelou voľbou aj pre ľudí s problematickou pleťou či tých, ktorých trápi exém.  

Prečítajte si: Počuli ste už o postbiotikách? Vedci sú z nich nadšení a toto je dôvod. V ktorých potravinách ich nájdete?

Priaznivých účinkov na zdravie je v prípade arónie oveľa viac, v skratke sa dá povedať, že pomôže každému, dokonca aj diabetikom či onkologickým pacientom. Ako ale čierne bobuľky plné zdravia zaradiť do svojho jedálnička? 

Najideálnejším a najdostupnejším riešením je siahnuť po 100-percentnej šťave z arónie. Tá sa zväčša predáva v sklenených fľašiach a denná dávka by nemala prekročiť 150 mililitrov, odporúča sa vypiť 100 až 150 ml denne. Túto dávku si môžete aj rozdeliť a dopriať si "poldeci" šťavy ráno a 50 ml večer. 

Čistá šťava z arónie je typická svojou trpkou a horkou chuťou, veľmi rýchlo si však na ňu zvyknete. Bežne sa ešte predáva aj víno z arónie, prípadne sušené plody arónie.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe