Presunúť na hlavný obsah

Počuli ste už o proffee? Proteínová káva je hitom sociálnych sietí, čo na ňu hovoria odborníci?

Zdravie a relax

Na sociálnych sieťach ako je TikTok a Instagram sa doslova roztrhlo vrece s množstvom kávových trendov vrátane proteínovej kávy. Predtým ako ju však vyskúšate aj vy, vypočujte si slová odborníka o tom, či je tzv. proffee skutočne aj zdravé alebo ide opäť len o reklamný ťah?

Myšlienka pridávania bielkovín do kávy nie je nová 

Proteínová káva predstavuje presne to, čo si myslíte... proteín pridaný do kávy. Desiatky rokov pijú ľudia kávu s mliekom, takže myšlienka pridávania bielkovín do kávy nám nie je tak celkom neznáma. K tomu pridajte fakt, že záujem o bielkoviny je stále vysoký, takže trend proffee sa udomácnil na sociálnych sieťach pomerne rýchlo. Čo naň však hovorí odborník na výživu? 

Mohlo by vás zaujímať: Proteín výrazne prospieva k štíhlej figúre. Nájsť ho môžete aj v potravinách, ktorým nevenujete dostatočnú pozornosť

Proteín môže byť pridaný do kávy mnohými spôsobmi

Neexistuje žiadny štandardný recept na proffee. Ako informuje odborník pre portál health.com, niektorí ľudia miešajú kávu s vopred pripravenými proteínovými kokteilmi, ktoré obsahujú až 30 gramov bielkovín na jednu nádobu. Iní zmiešajú svoju kávu s niekoľkými odmerkami rastlinného proteínového prášku a do kávy zalejú asi 20-25 gramov bielkovín. Možnosťou je tiež pridať do kávy rastlinné mlieko s vyšším obsahom bielkovín, napr. neochutené hrachové, ktoré má podobnú textúru ako smotana. Je to len a len na vás... 

Majte na pamäti jednu vec 

Podľa odborníka by ste mali mať na pamäti toto: „Primárnou úlohou bielkovín je dodávať aminokyseliny, stavebné kamene bielkovín, na nepretržitú údržbu, opravu a hojenie proteínových tkanív v tele. Patria sem svaly, ako aj enzýmy, hormóny, imunitné bunky, koža a vlasy. Ak ste športovo aktívny, potrebujete ich o to viac, pretože cvičenie zaťažuje telo a prirodzene stúpa aj potreba bielkovín.“ 

Čítajte tiež: Nízkokalorický nápoj, ktorý by vás mohol zaujímať: Nepriberá sa z neho a pomáha s trávením

Proteín musíte spárovať s ďalšími makroživinami 

Tiež hovorí o tom, že je dôležité, aby ste vedeli, koľko bielkovín denne by ste mali prijať na svoju váhu. Ak to viete, potom musíte ideálne spárovať vašu proteínovú dávku v káve s ďalšími makroživinami ako je cukor a tuk: Konzumácia dostatočného množstva bielkovín bez dostatočného množstva tuku alebo sacharidov môže spôsobiť, že bielkoviny, ktoré jete, sa spália na palivo, čo ich okráda o to, aby sa použili na životne dôležité údržbárske a opravárenské práce vo vašom tele,“ objasňuje odborník. Stačí si dať k proffee polovicu avokáda a čerstvé ovocie. 

Na kvalite bielkovín záleží

Prečítajte si dôkladne zoznam zložiek, nežiadúcich prísad, ktoré chcete dať do svojho proffee. Ide o umelé sladidlá, farbivá, príchute, konzervačné látky alebo príliš veľa pridaného cukru. Tie sa nachádzajú v potravinách ako proteínové mlieka, prášky, smotany, kokteily. Pripravte si proffee tak, že obohatíte svoju kávu o orechové maslo, rastlinný proteínový prášok, mrazené ovocie či korenie ako škorica a zázvor. Takáto proteínová káva je skutočne aj zdravá a vaše telo bude z nej profitovať. 

Neprehliadnite: Šesť najväčších mýtov o vode s citrónom: Aká je pravda na tom, že pomáha odbúravať tuky a chudnúť?

Rada na záver

Hovorí sa, že káva na raňajky nie je práve dobrý nápad. Avšak ako všetci vieme, bielkoviny na raňajky sú dobrý nápad. Preto, ak sa nedokážete rannej kávičky vzdať, urobte si proffe. Samozrejme za spomínaných odporúčaní odborníka aby ste z neho vyťažili pre telo maximum. 

 

- Najčítanejšie -