Presunúť na hlavný obsah

Zlaté mlieko na chladné rána: Nielenže vás prebudí, ale aj ochráni pred zápalmi

Zdravie a relax

Zlaté mlieko, aj tak sa hovorí kurkumovému latté. Kurkuma sa teší ako korenina veľkej obľube. Jej spojenie s mliekom a ďalšími prísadami má množstvo zdravotných benefitov, ktoré vás presvedčia, prečo si ich dopriať najmä v chladnejšie rána, ktoré už u nás úradujú.

Kurkuma je superliečivá vďaka kurkumínu 

Kurkumové latté, ktoré získate spojením predovšetkým dvoch základných prísad, kurkumy a mlieka, sa teší veľkej obľube. Kurkuma získava svoje liečivé super vlastnosti zo zlúčeniny kurkumín. Tá má silne antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu byť prospešné pre naše trávenie, detoxikáciu organizmu aj na úľavu proti bolesti. Ako informuje portál healthline.com, v roku 2014 dokonca jedna štúdia rozšírila pole jeho pôsobnosti aj na boj proti depresii. Kurkumín je tiež protizápalový, má potenciál znížiť riziko srdcových chorôb a zmierňuje vraj aj symptómy Alzheimerovej choroby. 

Kurkumín najlepšie rozpustný v mlieku

Ako informuje portál ďalej, keďže je kurkumín v kurkume rozpustný v tukoch, je ideálnou prísadou práve do mlieka. Či už použite rastlinné ako ovsené, mandľové, kokosové a iné alebo aj klasické plnotučné kravské, nič nepokazíte. Záleží len na vašej chuti. 

Mohlo by vás zaujímať: Zázračný nápoj ako vitamínová bomba: Obsahuje málo tuku a dvojnásobný proteín, takže schudnete rýchlejšie

Takto z nápoja vyťažíte maximum 

Ak do kurkumového latté pridáte aj čierne korenie, ktoré obsahuje zase bioaktívnu látku piperín, vyťažíte maximum. Práve piperín totiž zvyšuje absorpciu kurkumínu v tele až tisícnásobne. 

Ako si pripravíte lahodné kurkumové latté alebo zlaté mlieko doma? 

Potrebujete: 

2 šálky mlieka podľa vlastného výberu (plnotučné kravské, kokosové, mandľové a iné podľa chuti)
1 a 1/2 čajovej lyžičky mletej kurkumového korenia alebo extraktu z kurkumínu
1/2 lyžičky škorice alebo pre tých, ktorí nemajú radi škoricu, štipka mletého muškátového orieška
1 kúsok čerstvého, olúpaného zázvoru
1 lyžica medu alebo javorového sirupu
štipka čierneho korenia

Čítajte tiež: Nápoj, ktorý naštartuje metabolizmus: Podporí činnosť čriev a na telo má skvelé detoxikačné účinky

Príprava:

Zahrejte všetky ingrediencie v malom hrnci, kým nezačnú vrieť. Dobre premiešajte, aby sa korenie rozpustilo a rozdeľte do dvoch hrnčekov. Takto pripravené kurkumové latté je tým pravým nápojom na chladné rána, ktoré už aktuálne úradujú. Nielenže vás prebudí, ale aj zahreje. 

Tipy pre vás: 

Väčšina štúdií radí použiť namiesto kurkumového korenia, priamo extrakt z kurkumínu, ktorý obsahuje 95 percent kurkuminoidov. Len pre porovnanie, kurkumové korenie obsahuje len 3 % kurkuminoidov. 

Pozor aj na lacnejšiu kurkumu, ktorá môže obsahovať aj pšeničný škrob. Takže buďte opatrní, ak máte alergiu na lepok, alebo chorý žlčník či žlčové kamene. V takomto prípade by ste sa mali kurkumovému latté vyhýbať. 

Neprehliadnite: 3 chutné nápoje, ktoré majú dvojitý zásah: Naštartujte metabolizmus a rozžiarte pleť vďaka týmto surovinám

Ostatným prajeme dobrú chuť!

 

- Najčítanejšie -