Presunúť na hlavný obsah

Sila ayurvédskych rituálov, ktorá zmení váš život: Vstávanie pred svitaním, meditácia, či očista studenou vodou

Zdravie

Viete ako sa to hovorí: "Ráno robí deň". A je to pravda. Práve preto by ste sa mali sústrediť na to, čo po prebudení robíte o niečo intenzívnejšie. Zamerajte sa na rituály, ktoré sú overené a fungujú.

Pokiaľ potrebujete dostať svoje telo do rovnováhy a harmónie, skúste si hneď ráno osvojiť jednoduché rituály, ktoré sú mimoriadne účinné. Viete takto eliminovať stres, pocity úzkosti, dokonca aj bojovať proti prechladnutiam a posilniť svoj organizmus celkovo. 

Rituál č.1

Absolútny základ je nastaviť sa tak, aby ste vstávali spolu s východom slnka. Na tom si filozofia ayurvédy zakladá. Ak sa totiž prebúdzate až po ňom, vedie to k upchávaniu komunikačných kanálov, ktoré potom v negatívnom smere ovlyvňujú naše telo aj myseľ. To sa prejavuje na našej nálade, človek je nervóznejší, cíti sa viac ospalý a unavený. 

Čítajte tiež: Jedzte v časoch, kedy je telo pripravené tráviť: Toto je expresná cesta ako môžu ísť kilá dolu bez väčšej námahy

Rituál č. 2

Hneď ako sa prebudíte je dôležité ponaťahovať si celé telo. Najskôr v posteli a potom si dajte jeden pozdrav slnku. Pokračujte krátkou meditáciou. Následne by ste mali vypiť pohár vlažnej vody (nesmie byť studená).

To aktivuje vnútorné orgány, rozhýbe pohyb čriev a zabezpečí celkové nastavenie organizmu. Náš tráviaci trakt je totiž kľúčovým faktorom, pokiaľ ide o zdravie a pocity pohody. Na to netreba zabúdať. 

Rituál č.3

Umývanie tváre v studenej vode je tiež mimoriadne dôležité. Mali by ste si ju preplachovať aspoň 30 sekúnd a zároveň netreba zabúdať aj na výplach úst. Na jazyk rozhodne použite škrabku, ktorá eliminuje toxíny. Pomôžete k zdravému tráveniu, detoxikácii, uvoľníte potláčané emócie, ktoré mnohokrát vedú až k depresívnym stavom. 

Čítajte tiež: Jedzte v časoch, kedy je telo pripravené tráviť: Toto je expresná cesta ako môžu ísť kilá dolu bez väčšej námahy

Rituál č.4

Hovorí sa, že strava je v ayurvéde kľúčová. Preto by ste raňajky určite nemali vynechávať. Stavte však na teplé jedlá ako polievky, či kaše. Myslite na to, že dôležité je telo zvnútra ráno zahriať.

Obzvlášt v tomto období. Preto sa vyhnite jogurtom, mlieku, či klasickým chlebíkom. Takisto by ste mali držať aspoň 6 hodinový rozostup medzi jednotlivými jedlami. Energia, ktorú totiž z jedla prijímame je súčasťou nás a značne nás ovplyvňuje.