Padanie vlasov, priberanie, depresie: Toto všetko spôsobuje nedostatok vitamínu D
Ak aj vás trápia spomínané problémy, môže byť za to zodpovedný nedostatok vitamínu D, ktorého práve v zimnom období máme často enormne málo. Pozrite sa ako ho do tela dostať prirodzene aj počas zimy.
Jeho nedostatok spôsobuje aj zlá skladba stravy, kedy prijímate iba menej živín a cielene sa vyhýbate tukom
V zásade vieme, že pre optimálne fungovanie by sme mali prostredníctvom stravy a životného štýlu prijímať široké spektrum vitamínov a minerálov. Ale niekedy to môže byť zložité, najmä pokiaľ ide o vitamín D - obzvlášť v zimnom období.
Adekvátny prísun vitamínu D, tiež známeho ako slnečný vitamín, je nevyhnutný po celý rok, aby bolo telo zdravé. Nie je to dôležitý len pre kosti a zuby, ale výskum ukázal, že zohráva úlohu aj v imunitnom systéme. Je účinný pri liečbe niektorých ochorení kože ako psoriáza, stimuluje rast a rozvoj buniek pokožky.
Jeho nedostatok sa prejaví nielen tým, že môžeme byť častejšie chorí, ale aj priberaním, padaním vlasov, zlým stavom pokožky a napokon i depresiami.
Telo prirodzene produkuje vitamín D, keď je priamo vystavené slnečnému žiareniu obsahujúcemu ultrafialové žiarenie B. Je teda veľmi dôležité, aby sme boli každý deň vonku, najmä počas jarných a letných mesiacov, pretože ultrafialové žiarenie B nepreniká cez sklo. Horšie je to však počas zimy.
Čítajte tiež: Extra silný spaľovač tuku: Na tento prírodný koktejl nedajú dopustiť aj svetové topmodelky, stačia vám 3 ingrediencie
Užívanie suplementov je jedným zo spôsobov, ako Déčko doplniť, no existujú aj prirodzenejšie varianty. Keďže máme niekoľko potravín, ktoré obsahujú významné množstvo vitamínu D, je dobré implementovať ich vo väčšom do svojej stravy.
Napríklad tučné ryby sú jedným z najbohatších prírodných potravinových zdrojov vitamínu D. Obsahujú ho aj vaječné žĺtky, huby, droždie, kakao, kokos, mlieko a mliečne produkty.
Z rastlínných zložiek ho v sebe má lucerna siata a avokádo. Avšak o vitamín D sú umelo obohatené aj niektoré potraviny - rastlinné tuky alebo cereálie.
Tieto potraviny zahrňte do jedálnička:
- Tučné ryby: losos, sardinky a makrela
- Červené mäso: obličky a pečeň
- Vajcia: najmä žĺtka
- Avokádo
- Lucerna siata
- Huby
- Droždie
- Kakao
- Kokos
- Mlieko
- Mliečne produkty
- Obohatené raňajkové cereálie
Na udržiavanie stabilnej hladiny vitamínu D sú dostatočné dávky 400 – 1000 IU (10-25 ug) denne. To predstavuje približne 250 g ryby alebo tri vajíčka. Platí však, že v zime treba tento príjem zvýšiť až trojnásobne, nakoľko Déčka máme zo slnečného žiarenia minimum.
Neprehliadnite: 4 cviky, s ktorými si zmenšíte obvod brucha: Takto vám to zmení postavu, keď sa zbavíte tukov
Stále však faktom zostáva, že najlepšia forma vzniká v koži účinkom slnečného žiarenia. To je najúčinnejšie na tvorbu vitamínu D v pokožke od konca marca do septembra. Čiže teraz sa zamerajte najmä na skladbu jedálnička.