Presunúť na hlavný obsah

4 tipy pre boj s celulitídou: Tieto podľa fitness trénera zaberajú najviac a do leta vám vyhladia pokožku

Chudnutie a diéty

Celulitída trápi veľké množstvo žien. A aj napriek tomu, že ide o úplne prirodzený jav, nemôžeme povedať, že by sme ju na sebe videli rady. Existuje ale niekoľko zaručených spôsobov, ako jej prejavy zmiernite, alebo sa jej dokonca úplne zbavíte.

Celulitída je prirodzený jav a postihuje až 90% žien.  Na tele ju vidíte ako zvrásnenú kožu pripomínajúcu kôru pomaranča.  Spôsobuje ju tukové tkanivo, v ktorom sa ukladajú odpadové látky a narúšajú tkanivo v pokožke, ktorá sa prejavuje ako celulitída.  Ale nemusíte zúfať, tejto svojej nevzhľadnej kamarátky sa môžete jednoducho zbaviť.  Bude to chcieť ale pevnú vôľu, dávku odhodlania a trpezlivosť.  A v neposlednom rade to chce správne nastavenú myseľ, ktorá bude pracovať vo váš prospech a ktorá vás nenechá veriť v zázračné telové mlieko, ktoré vás zbaví celulitídy len tak.  Na druhú stranu, rozmaznávať svoje telo rôznymi krémami, peelingami a masážami rozhodne nie je na škodu.

Čítajte tiež: Najväčší nepriateľ chudnutia: Kvôli tomuto priberáte oveľa viac kalórií, čím sa vám ukladajú veľké tukové vankúše

Ste to, čo jete

Toto príslovie pozná snáď každý z nás, málokto nad ním ale premýšľa a riadi sa ním.  Pokiaľ ale chcete čokoľvek zmeniť na svojom tele, či už pôjde o chudnutie, spevnenie, alebo zbavenie sa celulitídy, strava je to, čím by ste mali vždy začať.  Najmä ak ste doteraz boli zvyknuté jesť nepravidelne, alebo väčšinu vášho jedálnička tvorila donáška a rýchle občerstvenie.  Vyhýbajte sa umelým sladidlám, rafinovanému cukru, alkoholu a pozor aj na príliš veľké množstvo kávy, najmä tej sladenej a s mliekom.

Hľadajte zdravé náhrady

Čo zmeniť?  Neskúšajte zo dňa na deň kompletne prerobiť celý svoj jedálniček.  Tento krok nevedie k efektívnemu výsledku.  Radšej do stravy postupne pridávajte zdravé potraviny a napríklad vyprážané a tučné jedlá sa snažte nahradiť zdravším variantom. Do jedálnička zaraďte vlákninu, zeleninu, ovocie alebo strukoviny.  Tukom sa vyhýbať nemusíte, je ale dôležité nájsť tie správne, preto sa zamerajte viac na rastlinné oleje, oriešky, semienka, ryby alebo napríklad avokádo.

Dbajte na pitný režim

Vedľa jedla je zo všetkého najdôležitejší pitný režim.  Avšak sladené vody a malinovky vám úplne nepomôžu.  Vôbec najlepšia je čistá voda.  Dochutiť si ju môžete napríklad citrónom, mätou alebo si do vody pridať uhorku.  Ak čistú vodu naozaj nezvládate piť, siahnite po prírodných sirupoch, tie rozmiešajte v džbáne s vodou a postupne na dávke uberajte a znižujte tak sladkosť.  Uvidíte, že za chvíľu nedáte na čistú vodu dopustiť a na sladenú limonádu sa ani nepozriete.

Vody by ste denne mali vypiť okolo 1,5 až 2 litrov. V horúcich letných dňoch pokojne aj viac.  Najjednoduchšie to dosiahnete tak, že budete mať vodu neustále po ruke.  Pripravte si preto na prácu veľký džbán s vodou a snažte sa ho celý vypiť.  Osvieženie si môžete dopriať aj v podobe vodného melónu, ktorý je sladký a obsahuje veľa vody, a tak sa aj jeho konzumácia premietne do dennej dávky pitného režimu.  Rovnako napríklad uhorka či šťavnaté ovocie.  Tam si ale dajte pozor na fruktózu.

Pohyb je základ

A v neposlednom rade by ste sa mali hýbať.  Najmä keď máte sedavé zamestnanie, do ktorého sa dopravíte autom a celý deň tak vlastne nezdvihnete zadok zo stoličky.  Verím, že každý do svojho denného rozvrhu napchá aspoň 30 minút alebo hodinu obyčajnej chôdze, cvičenia zameraného na zmiernenie celulitídy či iný pohyb.  Stanovte si cieľ, napríklad že sa pôjdete na hodinu prejsť aspoň 5-krát do týždňa, alebo že vystúpite o zastávku skôr a zvyšok dôjdete, prípadne vymeňte auto za bicykel, či vám to možnosti dovoľujú.

Čo sa cvičenia týka, nájdite si také, ktoré je zamerané na problematické partie, najmä boky, brucho, zadok.  Efektívne sú klasické drepy, zdvíhanie panvy, ale aj chôdza do schodov.  Nebojte sa nájsť si svojho trénera alebo trénerku, ktorý/ktorá vám s cvičením pomôže a nielen že vám ukáže správne cviky a nastaví vám cvičebný plán, ale funguje aj ako motivátor, ktorý vás bude hnať vpred a nenecháte sa odradiť, keď zmeny neuvidíte hneď.

Neprehliadnite: 10 potravín, ktoré majú takmer 0 kalórií: Vďaka nim viete dosiahnuť kalorický deficit a schudnúť

Päť zásad pre cvičenie zamerané na celulitídu

Kardio cvičenie: Kardio cvičenie, ako beh, cyklistika alebo plávanie, môže pomôcť zlepšiť obeh krvi a spaľovať tuk v problematických oblastiach. Odporúča sa robiť kardio cvičenie minimálne trikrát týždenne po dobu 30 až 60 minút.

Silové cvičenie: Silové cvičenie, ako zdvíhanie činiek alebo cvičenie s vlastnou váhou tela, môže pomôcť zvýšiť svalovú hmotu v problematických oblastiach a tým zlepšiť vzhľad pokožky. Odporúča sa robiť silové cvičenie minimálne trikrát týždenne po dobu 20 až 30 minút.

Strečing: Dôležitým krokom pri cvičení je roztiahnutie pred a po cvičení. Pomôže to zlepšiť krvný obeh a znížiť riziko zranenia. Odporúča sa robiť roztiahnutie minimálne 5 až 10 minút pred a po cvičení.

Cviky na celulitídu: Existuje mnoho cvikov, ktoré sa špeciálne zameriavajú na boj s celulitídou. Medzi tieto cviky patrí napríklad drepy, ľahké výpady, cvičenie na stehná a cvičenie na brucho. Odporúča sa robiť tieto cviky minimálne trikrát týždenne po dobu 15 až 20 minút.

Masáže: Okrem cvičenia sa odporúčajú aj masáže, ktoré môžu pomôcť zlepšiť obeh krvi a znížiť celulitídu. Existujú rôzne techniky masáží, ktoré môžete vyskúšať, vrátane ručných masáží, masáží pomocou vákuovej pumpy a masáží pomocou valčeka.