Presunúť na hlavný obsah

Toto sa s telom stane, ak sa vzdáte na mesiac kávy: Pružnejšia pleť, lepšia nálada a ubýtok na váhe sú len zlomok, čo to dokáže

Chudnutie a diéty

Aj vy si radi hneď po prebudení doprajete šálku horúcej kávy? A zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo taký malý kávový detox dokáže? Zrejme budete prekvapení.

Kofeínový detox

Pokiaľ ste aj vy vo fáze, že si nedokážete ráno predstaviť bez šálky kávy, možno je čas to zmeniť. Nehovoríme, že sa jej musíte vzdať natrvalo, no taký kofeínový detox je pre telo mimoriadne prospešný. A máme to vyskúšané na vlastnej koži. Áno, priznávame, že začiatky sú v tomto náročné. 

Ono sa to nezdá, ale kofeín ako taký je návyková látka. Keď je človek zvyknutý na pravidelnú vysokú dávku, môže to z dlhdobého hľadiska viesť k vzniku úzkosti, či narušeniu spánkového režimu. Treba sa tiež pripraviť na to, že keď prestanete piť kávu, pripravíte svoje telo o adrenalín a dopamín, hormóny, ktoré pôsobia ako prírodné stimulanty.

Neprehliadnite: 4 akože zdravé potraviny, ktoré sú v skutočnosti pre nás zlé: Tieto vyhľadávame v obchodoch zdravej výživy často

Namiesto toho sa vám do hlavy vyrúti záplava adenozínu – hormónu zodpovedného za odpočinok a únavu, čo spôsobí zmenu chémie vášho mozgu, ktorá zrejme povedie k bolestiam hlavy. No efekt na svojom tele aj psychike naozaj oceníte. Najmä, ak máte podozrenie, že pijete príliš veľa kávy alebo kofeínu a potrebujete to zmeniť.

Dokážete zhodiť a budete mať pružnejšiu pleť

Toto sa týka predovšetkým ľudí, ktorí si do kávy pridávajú smotanu, mlieko, cukor, či rôzne sladké sirupy.

Napríklad výskum na Duke University ukazuje, že denná konzumácia kofeínu v káve, čaji, nealkoholických nápojoch zvýšila dennú hladinu cukru účastníkov o takmer 10 percent, čím sa zvýšilo ich riziko kardiovaskulárnych ochorení a obezity. 

Okrem toho, ak obľúbenú kávu s mliekom vynecháte, dokonca aj vaša pleť bude po takomto detoxe jasnejšia, pružnejšia a hladšia. 

Budete mať krajšie zuby

Káva je vysoko kyslá, čo znamená, že nahlodáva zubnú sklovinu a zafarbuje zuby pri každom dúšku. Už po mesiaci uvidíte jasnejší úsmev. 

Dosiahnete kvalitnejší spánok

Aj keď sa budete na začiatku detoxu cítiť unavení, kým sa vaše telo prispôsobí nedostatku stimulantov, na ktoré je zvyknuté, z dlhodobého hľadiska by ste mať lepší spánok.

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine zistila, že príjem kofeínu aj šesť hodín pred spaním môže narušiť spánkový cyklus danej osoby. Toto je naozaj pravda. A po mesiaci sme aj na sebe pozorovali pokojnejší a hlbší spánok ako mávame štandardne. 

Budete sa cítiť pokojnejšie

Keďže kofeín je ako sme už spomínali stimulant, prirodzene zvyšuje hladinu adrenalínu a stresových hormónov v tele. Jeho vynechaním sa budete cítiť menej vystresovaní a úzkostliví.

Mohlo by vás zaujímať: 6 vecí, ktoré by ste nemali robiť svojmu tráviacemu traktu: Tieto ovplyvňujú zdravie vašich čriev

Avšak pozitívom kofeínu v primeranom množstve je, že ľudia, ktorí si ho doprajú, majú menšiu pravdepodobnosť vzniku Alzheimera, Parkinsona, či diabetu 2. typu. Čiže vo všetkom treba vždy hľadať rozumný balance.