Presunúť na hlavný obsah

Potraviny, ktoré spôsobujú únavu po jedle: Ak chcete mať viac energie, vyhnite sa podľa odborníka tomuto

Chudnutie a diéty

Po jedle sa nám často chce spať. Ale ako je to možné? Jedenie predsa nie je vyčerpávajúca činnosť. A navyše - jedlo je predsa zdrojom energie.

Hľadaj za všetkým cukry a hormóny

Únava po výdatnom jedle je začiatkom procesu, na konci ktorého strava dodá organizmu novú energiu. Tento proces ale chvíľu trvá, v počiatočnej fáze náš organizmus energiu spotrebováva. Keď zjeme nejaké jedlo, vyvolá to rad udalostí v črevách a v celom organizme. Má to vplyv nielen na aktivitu čriev. Jedným z faktorov, ktorý vedie k ospalosti, je meniaca sa hodnota krvného cukru po konzumácii.

Keď jeme potraviny s vysokým obsahom cukru, môže to spôsobiť, že hladina cukru v krvi stúpa a potom rýchlo klesá. A práve to môže viesť k náhlej únave. Významnú úlohu v našich náladových a spánkových cykloch majú hormóny, predovšetkým serotonín. A to sa tiež prejavuje po jedle.

Serotonín je spájaný s únavou kvôli jeho dobre známym účinkom na spánok, letargiu a ospalosť a stratu motivácie. Tým, že zjeme jedlo, ktoré nám chutí, uvoľňuje sa serotonín, kotrého vyššie hodnoty vedú k silnejšiemu pocitu únavy.

Čítajte tiež: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

A čo robiť s ospalosťou?

Pôsobenie cukru a serotonínu naznačujú, že rôzne pokrmy vedú k rôznemu pocitu únavy. Ktorým z nich je teda dobré sa vyhnúť, ak nás popoludňajšia únava trápi? Najviac unavujú pokrmy s vyšším obsahom cukru vrátane sacharidov. Ospalosť tiež môžu spôsobiť potraviny bohaté na aminokyselinu tryptofán. Tryptofán sa podieľa na vylučovaní serotoninu. Nachádza sa v mnohých potravinách bohatých na bielkoviny, ako je syr, vajcia, krútí mäso a tofu.

Ospalosť môžeme znížiť napríklad tým, že do jedálnička zahrnieme potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktorá pomôže stabilizovať hladinu cukru v krvi. Snažte sa tiež jesť pravidelne a vyhnite sa konzumácii veľkých porcií. Tými môžete preťažiť tráviaci systém, takže sa budete cítiť unavení a malátni.
Ak vás pocit únavy po jedle však silne trápi, môže to signalizovať príznak zdravotných problémov. V takom prípade doporučujem navštíviť lekára.

Naša energia a spánkové cykly sú teda úzko prepojené s našou výživou. Zloženie jedla a načasovanie stravovania môže mať veľký význam pre náš spánok a celkovú produktivitu.
Strava bohatá na vlákninu, nízka na nasýtené tuky a s príjmom cukrov v kontrolovanej miere môže významne prispieť ku kvalitnejšiemu a dlhšiemu spánku. Tieto potraviny sa pomalšie trávia a tak udržiavajú stabilnejšiu hladinu cukru v krvi, čo pomáha upraviť naše cirkadiánne rytmy, alebo inými slovami, náš vnútorný biologický hodinový cyklus.

Naopak, potraviny bohaté na sacharidy a jednoduché cukry môžu narušiť spánok a viesť k náhlym výkyvom energie. Takisto, príliš veľké porcie jedla môžu spôsobiť nadmerné zaťaženie tráviaceho systému a viesť k únave.

Niekedy sa prejavuje únava aj ako výsledok nedostatku dôležitých vitamínov a minerálov. Nedostatok železa, vitamínu D a niektorých skupín vitamínu B môže viesť k chronickej únave.

Neprehliadnite: 15 tipov pre čo najrýchlejšie spaľovanie tukov: Takto urýchlite proces chudnutia podľa odborníka

Ak chcete mať viac energie a vyhnúť sa únave po jedle, môžete vyskúšať však nasledujúce tipy:

  1. Jedzte menšie a častejšie jedlá: Miesto troch veľkých jedál denne skúste jesť menšie porcie a pridajte do svojho jedálnička zdravé desiaty alebo občerstvenia. Týmto spôsobom môžete zabrániť nárazovým výkyvom hladiny cukru v krvi a zároveň udržať svoj metabolizmus v chode.
  2. Zahrnite do stravy viac vlákniny: Vláknina pomáha udržať stabilnejšiu hladinu cukru v krvi a zaisťuje dlhodobejšie uvoľňovanie energie. Zahrňte do svojej stravy viac celozrnných produktov, ovocia, zeleniny a strukovín.
  3. Obmedzte príjem rýchlych cukrov: Rýchle cukry, ako sú tie v sladkostiach, pečive alebo sladených nápojoch, môžu spôsobiť náhly nárast hladiny cukru v krvi, čo môže viesť k ospalosti a únave. Namiesto toho sa snažte konzumovať komplexné sacharidy, ako sú celozrnné produkty, ktoré poskytujú dlhodobejšie uvoľňovanie energie.
  4. Hydratácia: Dehydratácia môže tiež viesť k únave. Uistite sa, že počas dňa pijete dostatok vody.
  5. Pohyb po jedle: Krátka prechádzka alebo mierny strečing po jedle môže pomôcť tráveniu a zvýšiť hladinu energie.
  6. Správne načasovanie jedla: Snažte sa plánovať svoje jedlá tak, aby ste mali energiu, keď ju najviac potrebujete. Napríklad, ak máte poobednú schôdzku alebo cvičenie, snažte sa jesť ľahší obed.
  7. Pozor na skrytý alkohol a kofeín: Aj keď môžu tieto látky krátkodobo zvýšiť hladinu energie, môžu tiež viesť k väčšej únave, keď ich účinky opadnú.