Presunúť na hlavný obsah

Krásne boky sa považujú za znak krásy a plodnosti: Jedálniček, ktorý vás k nim privedie podľa typu postavy

Chudnutie a diéty

V mnohých kultúrach sa veľké boky považujú za znak krásy a plodnosti. Ak to vidíte inak a chcete obvod okolo bokov predsa len zmenšiť, posvietite si vo svojom jedálničku na sacharidy.

A zo športov vyberte taký, ktorý nie je zameraný iba na vašu problémovú zónu, ale na celé telo. Ako sa zbaviť tuku na bruchu a bokoch?

Ženy, ktoré priberajú na bokoch, by sa dali rozdeliť do dvoch skupín. Tie s postavou typu jablko, ktoré okrem veľkých bokov väčšinou riešia aj brucho a tie s postavou hruška. Tým sa tuk ukladá skôr v dolnej časti bokov ak tomu na stehnách a zadku.

Prečítajte si: 10 potravín, ktoré majú takmer 0 kalórií: Vďaka nim viete dosiahnuť kalorický deficit a schudnúť

Typ jablko - strážte si sacharidy

Pokiaľ sa vám tuk ukladá v oblasti brucha, zaraďte do jedálnička viac zdravých tukov a zároveň menej sacharidov. Skvelé sú pre vás orechy, avokádo a panenský olivový olej, ktoré prospievajú srdcu a zároveň podporujú proces spaľovania.
A keď už sacharidy, potom také, ktoré obsahujú vlákninu! Tieto požiadavky spĺňajú napríklad strukoviny, obilniny a celozrnné pečivo, ovocie alebo zelenina. Vláknina je pre postavy typu jablko kľúčová, pretože pôsobí ako čistička čriev, pomáha uvoľňovať energiu pozvoľna, nezvyšuje hladinu cukru v krvi a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Cviky na chudnutie

Ani v tomto prípade nemôže chýbať správne namiešaný mix pohybových aktivít. Mali by to byť zhruba tri štyridsaťminútové seansy aeróbneho cvičenia týždenne – napríklad plávanie, beh alebo jazda na bicykli. Prispejete tak k posilneniu nôh a vybalansovaniu dolnej a hornej polovice tela. Na vytvarovanie postavy vám skvele pomôže cvičenie, ktoré posilňuje okrem iného aj stred tela, napríklad pilates alebo powerjoga. Ideálna frekvencia pre doplnkové cvičenia je dvakrát týždenne.

Jedálny lístok

Raňajky: 1 miešané vajcia s 1 šálkou špenátu a 2 lyžicami strúhanej mozzarelly, 1 plátok šunky, 1 celozrnný toast
Desiata: 1 jablko a 1 šálka bieleho jogurtu
Obed: Šalát: 2 šálky miešanej zeleniny, 1 paradajka, varené kuracie prsia, 1 vajce natvrdo, 1 avokádo, 1 lyžica nízkotučného syra feta s dvoma lyžicami talianskeho dresingu a 6 celozrnnými krekrami
Olovrant: 1 hruška a kúsok syra (korbáčik)
Večera: 1 grilovaný steak zo sviečkovej marinovaný v lyžici sójovej omáčky a pomarančového džúsu, 1 pečený zemiak s lyžicou light kyslej smotany s pažítkou, 1 hrnček brokolice varenej v pare
Dezert: 1 šálka jogurtu s lyžicou ovsených vločiek a 1 kivi

Typ hruška - obmedzte tuky!

Podľa niektorých teórií totiž slúžia tuky v oblasti bokov a stehien ako rezervy energie na tehotenstvo a dojčenie. Kľúčom k chudnutiu je zníženie príjmu „nezdravých“ tukov, medzi ktoré patria predovšetkým stužené tuky nachádzajúce sa napríklad vo vyprážaných jedlách či sušienkach. Z nich si totiž organizmus vytvára tukové zásoby veľmi ľahko, zatiaľ čo skladovanie prijatých sacharidov a bielkovín stojí telo viac vydanej energie. „Hrušky“ by sa mali sústrediť na celozrnné pečivo, strukoviny, kuracie a rybie mäso.

Cviky na štíhlejšie boky a zadok

Oblé boky zoštíhlite hlavne vďaka aeróbnym aktivitám, pri ktorých trénujete spodnú časť tela - ako je napríklad beh alebo jazda na bicykli. Naordinujte si ich trikrát týždenne po dobu najmenej tridsiatich minút a dvakrát ich doplňte posilňovacím cvičením. V posilňovni sa zamerajte hlavne na hornú časť tela. Vyvážite tak hruškovitý tvar tela s „ťažkým spodkom“.
Jednoduchý posilňovací cvik na boky, ktorý sa dá robiť napríklad pri televízii, to je úklon s činkou alebo PET fliaš. Záťaž si dajte do jednej ruky a pokloňte sa tak, aby ruka klesala pozdĺž tela. Dajte si 30 úklonov na každú stranu a pokračovať môžete ďalším účinným cvikom. 

Ľahnite si na bok, oprite sa o predlaktie a odlepte bok od zeme tak, aby bolo telo v jednej priamke. Spevnite celý stred tela, inak posilňovanie nebude mať taký efekt. Opakujte 3x na každú stranu a nenechajte sa odradiť tým, že v tejto pozícii zo začiatku vydržíte len pár sekúnd.

Jedálny lístok

Raňajky: 1 balíček ovsenej kaše, 1 stredný banán, 1 šálka džúsu
Desiata: 6 pšeničných krekrov, mozzarella
Obed: Sendvič z dvoch krajčekov celozrnného chleba s lyžičkou light majonézy, 1 plátok roastbeefu, 1 plátok nízkotučného syra, listový šalát a paradajka, 5 baby mrkvičky, 10 zelerových paličiek, 1 šálka hroznového vína
Olovrant: 1 šálka bieleho jogurtu, 1 jablko
Večera: Vykostené grilované kuracie prsia s omáčkou s 1 šálkou čiernych fazule a 1 šálkou čerstvých krájaných paradajok, 1 šálka zelených šalátov a 2 lyžice strúhaného nízkotučného syra s lyžicou nízkotučného dresingu, 1 šálka zelených fazuľ
Dezert: 1 čokoládový puding bez cukru

Neprehliadnite: Najväčší nepriateľ chudnutia: Kvôli tomuto priberáte oveľa viac kalórií, čím sa vám ukladajú veľké tukové vankúše

Nech už je vaša postava akákoľvek, vo vašom jedálničku samozrejme nesmú chýbať kvalitné bielkoviny a zdravé tuky, napríklad v podobe panenského olivového oleja, ktorý pridáte do šalátu. Mimochodom, do zálievky dajte aj jablkový ocot, ktorý zlepšuje spracovanie tukov a znižuje hladinu cukru v krvi. Takže pomáha pri chudnutí (aj keď spoliehať sa len naň logicky nemôžeme) a navyše je prevenciou proti cukrovke.

- Najčítanejšie -