Presunúť na hlavný obsah

3 chyby, ktorých sa pri chudnutí dopúšťame najčastejšie: Toto je dôvod, prečo sa nám nedarí zhodiť, tvrdia odborníci

Chudnutie a diéty

Aj vy sa snažíte dostať mesiace do formy, držíte sa zdravého jedálnička, cvičíte, no výsledky stále nevidieť? Možno robíte niektorú z chýb, ktorá bráni tomu, aby telo dokázalo efektívne spaľovať tuk.

Chudnutie môže byť naozaj hotovou vedou a alchýmiou v jednom. Niekedy môžete mať pocit, že sa rozhodujete pre zdravý životný štýl, no stále nedosahujete požadované výsledky. V skutočnosti len zrejme postupujete podľa nesprávnych alebo zastaraných rád.

To vám bráni dosiahnuť na postave zmeny, po ktorých tak veľmi túžite. Pozrite sa na najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame, pokiaľ chceme schudnúť.

1. Zameriavame sa len na číslo na váhe

Môže sa stať, že máte pocit, že nechudnete dostatočne rýchlo, napriek tomu, že dodržiavate zdravý životný štýl. Je však dôležité uvedomiť si, že číslo na váhe je len jedným meradlom zmeny vašich kriviek. Hmotnosť je ovplyvnená niekoľkými vecami, vrátane kolísania tekutín a množstva jedla, ktoré zostáva v našom systéme.

Neprehliadnite: VIDEO: Je prerušovaný pôst najideálnejšia cesta k vytúženej postave? Odborník vám vysvetlí príklad jedálnička 16:8

V skutočnosti môže hmotnosť kolísať okolo 2 až 3 kíl v priebehu niekoľkých dní, v závislosti od faktorov, ako je množstvo jedla a tekutín, ktoré ste skonzumovali. Tiež hormonálne zmeny u žien môžu viesť k väčšiemu zadržiavaniu vody, čo sa odráža na váhe, ktorú vidíte. 

Ďalšia vec je, že ak sa číslo na stupnici nehýbe, možno strácate tukovú hmotu, ale držíte v sebe vodu. Okrem toho, ak cvičíte, môžete naberať svaly a strácať tuk. Preto je dôležité sa počas zhadzovania kíl merať, zapisovať si tieto čísla a nie frustrovať sa tým, čo vidíte na váhe. 

2. Prijímame príliš veľa alebo príliš málo kalórií

Na chudnutie je potrebný kalorický deficit. To znamená, že musíte spáliť viac kalórií, ako skonzumujete. Dlho sa verilo, že zníženie o 3 500 kalórií za týždeň by malo za následok stratu tuku o 0,5 kg. Nedávny výskum však ukazuje, že potrebný kalorický deficit sa zásadne líši u jednotlivcov. 

Výskumy však naznačujú, že ľudia majú často tendenciu nesprávne odhadovať počet kalórií v jedle. Možno konzumujete potraviny, ktoré sú zdravé, ale aj kalorické, ako sú napríklad orechy a ryby. Jesť striedme porcie je v tomto kľúčové.

Na druhej strane, príliš veľké zníženie príjmu kalórií, môže byť kontraproduktívne. Štúdie o veľmi nízkokalorických diétach naznačujú, že vedú k strate svalovej hmoty a výrazne spomaľujú metabolizmus.

3. Necvičíme alebo cvičíme príliš veľa

Počas chudnutia nevyhnutne strácate časť svalovej hmoty, ako aj tuku, hoci množstvo závisí od viacerých faktorov. Ak pri obmedzení kalórií vôbec necvičíte, pravdepodobne stratíte viac svalovej hmoty a zaznamenáte zníženie rýchlosti metabolizmu.

Naopak, primerané cvičenie môže pomôcť zvýšiť stratu tuku, zabrániť spomaleniu metabolizmu. Problémy však môže spôsobiť aj nadmerné cvičenie. To je z dlhodobého hľadiska pre väčšinu ľudí neudržateľné a môže viesť k stresu.

Mohlo by vás zaujímať: Skryté chyby, ktorých sa najčastejšie dopúšťame pri diétovaní: Ak ich eliminujete, konečne sa vám podarí zhodiť

Okrem toho má negatívny vplyv na endokrinné hormóny, ktoré pomáhajú regulovať funkcie v celom tele. Pokúšať sa prinútiť telo spaľovať viac kalórií extrémnymi tréningami nie je ani efektívne, ani zdravé. Avšak zdvíhanie závažia a kardio niekoľkokrát týždenne môže byť udržateľnou stratégiou na udržanie rýchlosti metabolizmu počas chudnutia.