Presunúť na hlavný obsah

Najšťastnejšie páry zdieľajú vysoký stupeň sexu: Takto intimita ovplyvňuje spokojnosť a kvalitu vzťahov

Sex a vzťahy

Spokojnosť so vzťahom hrá obrovskú úlohu v našej celkovej pohode a je veľa vecí, ktoré do tejto spokojnosti vstupujú... komunikácia, dôvera a samozrejme sex. Ochotu nášho partnera preskúmať a prispôsobiť sa sexuálnym preferenciám a potrebám, označujú odborníci za „sexuálnu citlivosť“.

Pochopenie, ústretovosť, ochota 

Ako informuje portál mindbodygreen.com, podľa nového výskumu publikovaného v časopise Current Opinion in Psychology hrá sexuálna citlivosť veľkú úlohu v kvalite a spokojnosti vzťahu, a to v dobrom aj zlom. Ako podklad tejto novej štúdie a jej záverov, vychádzali odborníci z predošlého výskumu o sexuálnej citlivosti, pokiaľ ide o kvalitu vzťahu a spokojnosť v ňom. Pričom sexuálnu citlivosť máme chápať ako pochopenie, ústretovosť a ochotu alebo motiváciu splniť partnerove sexuálne túžby

Mohlo by vás zaujímať: Nespokojnosť v sexe, či problémy vo vzťahoch: Dôvodom môže byť zablokovaná sakrálna čakra

Čo to znamená „byť sexuálne citlivým partnerom“? 

Ako definujú samotní autori novej štúdie: „Byť sexuálne citlivým partnerom neznamená jednoznačne uspokojiť partnerove sexuálne potreby. Namiesto toho zahŕňa snahu porozumieť sexuálnym záujmom partnera a byť otvorený voči nim a zároveň presadzovať svoje vlastné potreby a hranice.“ Tiež dodávajú, že keď sexuálna citlivosť zahŕňa seba zanedbávanie (napríklad mať sex, keď nechcete, aby ste uspokojili potreby svojho partnera), je to spojené s nižšou túžbou a spokojnosťou a ďalším, väčším sexuálnym stresom. Výhody sexuálnej citlivosti nie sú prítomné, ak jeden z partnerov cíti, že sa musí v procese reakcie zanedbávať. Naopak, sú skutočne silné, keď majú partneri rôzne sexuálne potreby a záujmy alebo riešia akékoľvek sexuálne problémy či traumy.

Čítajte tiež: Sexuálna hra, ktorú vedia hrať len tie najlepšie milenky: Muži si pri nej prídu na svoje, aj keď to tak spočiatku nevyzerá

Tenká čiara v rámci sexuálnej citlivosti 

Ďalšie zistenia tejto štúdie naznačujú, že existuje tenká čiara medzi napĺňaním potrieb vášho partnera a zároveň rešpektovaním vašich vlastných hraníc: „Keďže každý má svoje vlastné preferencie, zisťujeme, že táto čiara vo vašom vzťahu môže pomôcť zvýšiť kvalitu vášho vzťahu a spokojnosť,  a to ako v spálni, tak aj vo všeobecnosti,“ popisujú. 

Diskutujte o svojich sexuálnych problémoch, potrebách!

Jedna psychologička spomedzi výskumníkov odporúča nasledovnú vec: „Prvú vec, ktorú odporúčam, je, aby partneri diskutovali o svojich pocitoch a potrebách. Je dôležité, aby sa tieto veci slovne jasne pomenovali, aby nešlo o žiadne nedorozumenia alebo domnienky.“ Tiež hovorí, že neustály rozhovor o tom je rovnako dôležitý, pretože aj sexuálne túžby a potreby sa vekom, časom menia: „Vždy odporúčam párom, aby mali otvorené ústa, pokiaľ ide o diskusiu o sexe. Hovorte spolu často,“ navrhuje ďalej. 

Neprehliadnite: Recept na šťastné manželstvo spočíva v dvoch veciach, zhodujú sa psychológovia

Najšťastnejšie páry zdieľajú vysoký stupeň sexuálnej citlivosti 

Sexuálny život, ktorý zdieľate so svojím partnerom, môže byť pre váš vzťah rozhodujúcim alebo zlomovým faktorom, ktorý ovplyvňuje vašu túžbu a spokojnosť po lepšom, alebo môže byť zdrojom trápenia a prekračovania hraníc,“ objasňujú na záver výskumníci. Podľa ich zistení tie najšťastnejšie vzťahy zdieľajú vysoký stupeň vzájomnej sexuálnej vnímavosti, čo následne zvyšuje kvalitu ich vzťahu, a života ako takého. 

Ste podľa vás skutočne vnímavý k sexuálnym potrebám a preferenciám svojho partnera?

spolu hlasovalo 187 ľudí

Áno
151
Nie
36

 

- Najčítanejšie -