Presunúť na hlavný obsah

Recept na šťastné manželstvo spočíva v dvoch veciach, zhodujú sa psychológovia

Sex a vzťahy

Prvotné zamilovanie opadáva - u niektorých párov už po niekoľko týždňoch, zatiaľ čo u druhých až po rokoch. Ako si však napriek tomu zachovať šťastný a zdravý vzťah?

Univerzálny recept na šťastný vzťah a manželstvo zatiaľ neexistuje. Aj keď sa prieskumy zisťujúce kvalitu vzťahu a prostriedky, ktoré dokážu zabezpečiť ich zlepšenie, konajú v pravidelných intervaloch, faktom je, že kvôli rozdielnosti pováh a jedinečnosti zväzkov nie je možno odporučiť všeobecnejšie zásady. Napriek tomu sa psychológom z americkej asociácie podarilo prísť so zaujímavým záverom - a to, že dlhodobé vzťahy, ktoré vo väčšine prípadov končia manželstvom, sa nezaobídu bez dvoch esencií. 

Prečítajte si: Tri typy klamajúcich manželov: Máte ho doma aj vy?

Komunikácia ako základ 

Spomína sa všade navôkol. Nielen v partnerských, ale aj iných vzťahoch - no napriek tomu jej nevenujeme dostatok pozornosti. Na zlom komunikovaní, ktoré býva často sprevádzané nespracovanými emóciami, zlyháva čoraz viac vzťahov. Ak spolu dvojica nevie komunikovať bez zášte či pocitu krivdy, je vysoko nepravdepodobné, že zväzok vydrží. Zlé komunikovanie ide spolu ruka v ruke s nezhodami, hádkami či dokonca aj urážkami. 

Aby ste dosiahli správny level komunikácie, odporúča sa podľa psychológov zainteresovať do debaty ďalšieho človeka. Nemyslí sa tým pri každej debate, no minimálne na niektorých z nich. Opýtajte sa nezaujatej osoby, ako vníma váš spôsob vyjadrovanie, komunikácie či pripomienkovania. Pravdepodobne budete nemilo prekvapení - no nezabúdajte, že to robíte preto, aby ste sa mohli zlepšiť. Faktom je, že z času na čas myslíme niečo úplne inak, než ako to vyslovíme. Nehovoriac o tom, ako ich berie tá druhá strana, ktorá si v tom momente môže prechádzať niečím, o čom nemáte ani poňatia. 

Mohlo by vás zaujímať:  Muži a city: To, že s nami o nich nehovoria je pre nich reálnou hrozbou

Vlastný priestor 

Keď Carrie Bradshow vo filme Sex v meste začala panikáriť po vete, ktorú jej povedal pán Božský - a to, že raz do týždňa potrebuje čas aj pre seba, mnohé zo žien krútili neveriacky hlavami. Ak sa niekto miluje, nemá problém byť s daným človekom nonstop, aj za predpokladu, že si začnú liecť na nervy. Psychológovia zo spomínanej asociácie, ktorá robila túto štúdiu viac než 3000 pároch, sa zhodla, že vlastný priestor je v šťastnom manželstve jednoducho nutnosťou. 

Neznamená to, že si musíte hneď kupovať ďalší byt, v ktorom budete tráviť čas bez manžela či dlhodobého partnera. Znamená to však, že by ste mali mať vyhradený čas len na seba - a to viac, než na jednu hodinku do týždňa. Stretávajte sa s priateľkami v pravidelných intervaloch, začnite chodiť do posilovne, behať, prihláste sa na zaujímavý kurz.. možností je habadej. Základom však je, aby ste na partnerovi nelipli. Môže byť súčasťou vášho života, no nie je váš život. 

Neprehliadnite: Zlaté pravidlo manželstva: Toto je recept na dlhotrvajúci zväzok