Presunúť na hlavný obsah

Implementujte do svojej obývačky eklektický štýl: Miesnosť nielenže rozžiari, ale vytvorí aj harmonický celok

Bývanie

Pokiaľ sa rozhodnete pre zariadenie obývačky v tomto štýle, zabudnite na minimalizmus či jednoduchosť. Ide vlastne o spájanie prvkov z rozličných protichodných názorov a smerov. No celok vždy pôsobí maximálne harmonicky a dokonale.

Povoľuje spájanie mestského štýlu s vidieckym, pestrosť s monotónnosťou, extravaganciu s minimalizmom

Áno, eklektický štýl je tak trochu pre odvážnych. V interiéri sa vyhýba čistým líniám bez vzorov a je typický uvoľnenosťou, odviazanosťou, hravosťou a spájaním rôznych štýlov a materiálov aj na malom kúsku. Vôbec nemusíte mať celý dom, či byt v tomto duchu. Pokojne stačí len jedna miesnosť. Napríklad takej obývačke dokáže eklektizmus dodať úplne inú atmosféru. 

Prečítajte si: Najväčšie chyby pri zariaďovaní kuchyne: Dizajnéri prezradili zlaté pravidlo, bez ohľadu na meniace sa trendy v interiéri

Eklektizmus definuje spájanie prvkov z rozličných protichodných názorov a smerov. Od filozofických cez umeleckých. V podstate vďaka nemu môžete kombinovať nekombinovateľné prvky a kúsky do jedného celku, tak aby ste dosiahli súmerný a harmonický celok. 

Tento štýl milujú umelci, individualisti, skrátka ľudia s tak trochu nespútanou mysľou a veľkou dávkou fantázie. Povoľuje totiž kombinovanie mestského štýlu s vidieckym, pestrosť s monotónnosťou, extravaganciu s minimalizmom. Musíte však dbať o to, aby výsledok nevyznieval chaoticky. Krásne napríklad pôsobia farebné steny s vintage doplnkami a kúskami moderny. 

Pravidlá eklektizmu:

  • Kombinujte najviac 4 výrazné farby v jednej miestnosti. Pritom si vždy zvoľte jednu z nich, ktorá bude dominantnou a bude sa opakovať na doplnkoch ako koberec, obrazy, či vázičky.
  • Zvoľte jeden kúsok, ktorý bude hlavným solitérom miestnosti. Od neho sa pri vytváraní celkovej atmosféry treba odpichnúť. 
  • Spájajte rôzne materiály, textúry, vzory. Veľmi populárna je geometria, florálne motívy, či veľké vzory.
  • Priestor treba vždy dotvoriť neutrálnymi farbami, aby sme sa vyhli tomu, že bude pôsobiť preplneným dojmom. 
  • Nezabúdajte na zeleň, kvety vždy dodajú miestnosti nový život.

Neprehliadnite: Veci s negatívnou energiou, ktoré by ste doma nemali mať: Prečo sú podľa feng shui magnetom na nešťastie?

- Najčítanejšie -