Presunúť na hlavný obsah

Odborník na hormóny o nevítanom brušnom tuku: Toto je 10 kľúčových stratégií, ak sa ho chcete raz a navždy zbaviť!

Zdravie a relax

Ak chcete spáliť brušný tuk, existuje 10 kľúčových stratégií, ktoré treba implementovať a väčšina z nich zahŕňa jedlo. Toto hovorí odborník všetkým svojim pacientom.

Treba prepať vypínač 

Odborník na hormóny hovorí pre portál mindbodygreen.com o akomsi začarovanom kruhu: „Keď získate nadváhu, najmä v páse, biochémia vášho tela sa špirálovito zníži. Vytvárate viac zápalov a oxidačného stresu a podporujete ešte väčšie ukladanie tuku. Výsledkom je začarovaný kruh hormonálnych zlyhaní, symptómov a chorôb, ktoré vás budú ťahať dole, pokiaľ neprepnete vypínač,“ opisuje hneď na úvod. 

Kým na kalóriách záleží, na hormónoch záleží viac 

Odborník tiež poznamenáva, že treba mať na pamäti, že nie všetky kalórie sú rovnaké. „Kalórie z niektorých potravín ako napríklad prebytočné sacharidy, vás nútia ukladať brušný tuk. Zatiaľ čo iné potraviny vám umožňujú ukladať svaly a spaľovať tuk. A kým na kalóriách záleží, na hormónoch záleží viac. Redukcia brušného tuku zahŕňa najmä resetovanie hormónov brušného tuku: inzulín, leptín, kortizol, rastový hormón a adiponektín,“ vysvetľuje. 

Svojim pacientom však ponúka konkrétne riešenia, kľúčové stratégie, ako sa zbaviť brušného tuku raz a navždy. O ktoré ide? 

Mohlo by vás zaujímať: V tele máme taký druh tuku, ktorý nám pomáha spaľovať faldíky. Týmto spôsobom budete chudnúť ľahšie

Pridajte portulaku do šalátu

Väčšina ľudí ani netuší, čo je to portulaka. Prekvapenie... v skutočnosti je to burina. To zároveň je to najbohatší zdroj omega-3 a melatonínu, ktorý môžete získať zo zelenej zeleniny. „Väčšinou kyselinu alfa linolénovú (ALA), ktorá sa môže premeniť na DHA. Ide o super jedlo, pretože hustota jeho živín posilňuje spojenia vo vašom mozgu a zlepšuje pamäť a učenie,“ popisuje a dodáva, že si ju vypestujete ľahko v záhrade, posekáte do šalátov alebo pridáte do polievok. 

Robte vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT)

Odborník prezrádza, že napríklad taký beh môže zvýšiť hladinu kortizolu a napomáhať tým pádom ukladaniu brušného tuku. U niektorých ľudí, predovšetkým tých, ktorí chodia behať ráno, môže kortizol predstavovať až trojnásobok normálnej hladiny už pred behom, takže sú ako večný stroj na vysoký kortizol. Preto je skvelým spôsobom práve vysoko intenzívny tréning s pauzami na regeneráciu, odpočinok. 

Nepite alkohol

Kalórie z alkoholu sa jednoducho ľahko a rýchlo ukladajú práve na bruchu. 

Jedzte dostatok čistých bielkovín a málo sacharidov 

„Nedostatočná konzumácia bielkovín a prejedanie sa sacharidmi môže viesť k priberaniu,“ objasňuje odborník. Jedzte studenovodné morské plody s nízkym obsahom ortuti, voľne ulovené ako losos, treska a pstruh, a spásané a divé mäso ako je los, bizón a hovädzie mäso kŕmené trávou.

Čítajte tiež: Toto ste o svojom tele (ne)vedeli: Ako ovplyniť tri hormóny v tele, kvôli ktorým najviac priberáme?

Odstráňte najčastejšie potravinové intolerancie

To jest... lepok a mliečne výrobky. Výskumy dokazujú, že zbavenie sa lepku môže znížiť nadváhu, zápaly a inzulínovú rezistenciu: „Vieme, že potravinová intolerancia má tendenciu zvyšovať stresové hormóny ako je kortizol, spúšťať zápaly a nadmerne aktivovať imunitný systém,“ hovorí.

Obmedzte fruktózu 

Fruktóza je metabolicky najškodlivejší cukor. Ide priamo do pečene, kde vytvára tuk a spúšťa inzulínovú a leptínovú rezistenciu: „Fruktóza nehovorí vášmu mozgu, že ste spokojní, takže stále cítite hlad a stále jete. Čistým výsledkom je zápal, vystresovaná pečeň a viac viscerálneho tuku,“ vysvetľuje odborník ďalej.

Znížte hladinu kortizolu, eliminujete stres 

Ak sa cítite neustále pod stresom, je pravdepodobnejšie, že sa vám bude ukladať tuk práve na v bruchu. „Najlepšie funguje 30-minútové každodenné cvičenie na obnovenie zdravej úrovne stresu v tele. Stres zvyšuje váš otravný hormón kortizol, ktorý rozkladá svaly a ukladá tuk,“ popisuje ďalej. 

Doprajte si kvalitný spánok 

Na spaľovanie viscerálneho tuku potrebujete 7 až 8,5 hodiny neprerušovaného spánku. „Spánok udržuje pod kontrolou kortizol a inzulín,“ dodáva. 

Zvýšte adiponektín

„Adiponektín je súčasťou tajného rozhovoru medzi vašimi tukovými bunkami a mozgom. Keď sú hladiny nízke, adiponektín vám môže spôsobiť ukladanie tuku. Čím viac adiponektínu máte v krvi, tým viac spálite tukové tkanivo,“ objasňuje odborník. Ak chcete zvýšiť adiponektín, jedzte pistácie a tekvicové semienka, prijmite 35 až 50 gramov vlákniny denne a zvážte užívanie doplnku horčíka.

Neprehliadnite: 3 záludné spôsoby ako môže kortizol negatívne ovplyvňovať hmotnosť: Takto sa môžete vyhnúť nežiadúcemu efektu

Vyskúšajte minipôst

Prerušovaný pôst na zníženie viscelárneho tuku naozaj funguje: „Cieľom je vytvoriť pôstne okno, ktoré spaľuje tuky. Žiaľ, ženy musia pracovať o niečo tvrdšie ako muži, aby dosiahli rovnaký úžitok,“ hovorí odborník a dodáva, že ženy by sa mali zamerať na 18-hodinové okno, muži na 16-hodinové okno. 

Patríte medzi tých ľudí, ktorý majú problém práve s ukladaním tuku na bruchu?

spolu hlasovalo 169 ľudí

Áno
166
Nie
3

 

- Najčítanejšie -