Presunúť na hlavný obsah

3 záludné spôsoby ako môže kortizol negatívne ovplyvňovať hmotnosť: Takto sa môžete vyhnúť nežiadúcemu efektu

Zdravie a relax

Kortizol je hormón, ktorý nám pomáha vyrovnať sa so stresom. Z krátkodobého hľadiska môže byť pre telo prospešný až nevyhnutný, avšak ak sa stane nekontrolovateľný, môže spôsobiť aj to, že nechudnete a robí to rafinovane. Čo je jediným spoľahlivým riešením ako sa tomu vyhnúť?

Jedným z negatívnych následkov zvýšeného kortizolu  aj nechudnutie 

Kortizol je hormón, ktorý sa uvoľňuje pri psychickom alebo fyzickom strese. V istom ohľade môže byť pre naše telo podľa odborníka osloveného pre portál mindbodygreen.com užitočný, až nevyhnutný, keď príde reč na reguláciu mnohých telesných funkcií. Keď sa však stane nekontrolovateľný a chronicky zvýšený, môže mať negatívne zdravotné následky. Jedným z nich je aj vplyv na chudnutie, respektíve, nechudnutie. Dosiahne to týmito 3 záludnými spôsobmi. 

Mohlo by vás zaujímať: 3 podceňované tipy na vyváženie hormónov: Niekedy musíte byť svojím vlastným expertom a zistiť, čo vám vyhovuje...

Kortizol nás robí odolnejšími voči inzulínu 

Ako vysvetľuje odborník ďalej, kortizol nás môže urobiť odolnejšími voči inzulínu. To následne vedie k vyšším hladinám inzulínu v krvi. V konečnom dôsledku to môže viesť k chronicky zvýšenej hladine cukru v krvi a následne k ďalšiemu ukladaniu tuku.

Kortizol ovplyvňuje hormón hladu

Kortizol môže zvýšiť našu chuť do jedla prostredníctvom zvýšenej produkcie ghrelínu, nášho „hormónu hladu“: „Ak vydávame rovnaké množstvo energie ako zvyčajne, ale prijímame viac jedla kvôli zvýšeným signálom hladu, môže to negatívne ovplyvniť úsilie o chudnutie,“ objasňuje odborník a dodáva, že túto zmenu nemusíte ani postrehnúť, pretože jeme na rovnakej úrovni „sýtosti“ ako zvyčajne bez toho, aby sme si uvedomovali, že konzumujeme o niečo viac než zvyčajne.

Čítajte tiež: Tieto hormóny v dôsledku stresu môžu za naše výkyvy hmotnosti: Kedy priberáme a kedy chudneme?

Kortizol stimuluje uvoľňovanie neuropeptidu 

Neuropeptid je neurotransmiter, ktorý podporuje túžbu po potravinách s vyšším obsahom kalórií, cukru, rafinovaných sacharidov a tukov: „Príjem sacharidov stimuluje uvoľňovanie serotonínu, jedného z našich „hormónov šťastia“, vďaka čomu sú pre nás mimoriadne žiadúce v obdobiach stresu a úzkosti,“ opisuje na záver odborník. 

Jediným spoľahlivým riešením je zdravý životný štýl 

Obdobia vysokého stresu môžu teda spôsobiť zvýšenú chuť na vysokoenergetické jedlá, zmeniť náš metabolizmus a ukladanie tukov a zmeniť funkciu našich hormónov, vďaka čomu sme náchylnejší na priberanie. Jediným spoľahlivým riešením ako sa tomuto nežiadúcemu efektu vyhnúť, je zdravý životný štýl, ako inak. To zahŕňa jedenie vysoko kvalitných bielkovín a sacharidov tesne po prebudení: „Po raňajkách udržujte hladinu cukru v krvi vyváženú počas celého dňa konzumáciou konzistentných a vyvážených jedál. Kvapka cukru v krvi môžu zvýšiť produkciu kortizolu,“ vysvetľuje. Okrem tohto odporúča piť a jesť veľa minerálov ako sú horčík, sodík, zinok a draslík. A to najmä bezprostredne po vypätých stresových situáciách. Na záver zlepšite kvalitu svojho spánku a znížte príjem kofeínu a alkoholu. 

Neprehliadnite: Počuli ste už o novej diéte GOLO? Jej úspech spočíva v rovnováhe hormónov a regulácii cukru v krvi