Presunúť na hlavný obsah

3 podceňované tipy na vyváženie hormónov: Niekedy musíte byť svojím vlastným expertom a zistiť, čo vám vyhovuje...

Zdravie a relax

Nerovnováha hormónov v našom organizme dokáže napáchať nemálo škody. Všetky hormóny tak povediac spolu úzko spolupracujú a preto je ťažké nájsť ten, ktorý môže byť vaším skutočným problémom. Inšpirujte sa tipmi odborníka, aby ostali hormóny vyvážené.

Odborník na keto výživu a spisovateľ, Jaime Seeman, pre portál mindbodygreen.com hneď na úvod poznamenáva: „Niekedy musíte byť svojim vlastným expertom a zistiť, čo vám vyhovuje, pretože všetko je postavené z rôznych častí.“ No ako pripúšťa z niektorých všeobecných návykov môže mať úžitok takmer každý. Toto sú jeho ľuďmi podceňované tipy na to ako udržať naše hormóny v tele v rovnováhe. Inšpirujte sa!

Mohlo by vás zaujímať: Zloženie tela: Koľko je mať ideálne tukov, svalov a vody v tele? Podľa veku, ale aj pohlavia

Budujte svaly

„Ak chcete úspešne starnúť, musíte sa sústrediť na svaly. Ochránia ťa takmer pred všetkým, vrátane hormonálnej dysfunkcie,“ hovorí odborník v súvislosti s prvým tipom. Tiež poznamenáva, že svalová hmota je prediktorom dlhovekosti a dĺžky zdravia, no je rovnako dôležitá aj pre metabolické a hormonálne zdravie. Svalom sa možno nevenuje v súvislosti s vnútorným zdravím toľko pozornosti ako by sa malo. Sú považované skôr za estetickú vec, predovšetkým u mužov: „No je to endokrinný orgán, ktorý doslova vylučuje chemikálie, ktoré hovoria s naším mozgom a srdcom,“ dodáva na margo svalov. Výskumy v skutočnosti ukazujú, že budovanie svalovej hmoty môže zvýšiť rýchlosť základného metabolizmu a pozitívne ovplyvniť hormonálnu reguláciu. Nehovoriac o tom, že silový tréning môže zvýšiť hladiny určitých hormónov, vďaka ktorým sa budete cítiť viac nabití energiou. Takže, nezabúdajte na svaly. 

Doprajte si kvalitný spánok

V súvislosti so spánkom toho bolo skutočne napísané, povedané mnoho. Jeho kvalita je alfa a omega pre dobré fungovanie všetkého. Nedostatok spánku môže spôsobiť aj zmätok v našich hormónoch: „Napríklad máte vyššie hladiny ghrelínu a nižšie hladiny leptínu, keď máte zlý spánok, čo znamená, že ste menej spokojní a hladnejší. Dostávate sa do energetickej krízy, váš kortizol sa zbláznil, a preto by ste mohli siahnuť po menej zdravých potravinách, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi... Navyše, keď stratíte spánok, máte nižšie hladiny serotonínu4 a dopamínu,“ prezrádza odborník. Takže rada číslo dva, nepodceňujte kvalitný spánok. Ak vám robí problém zaspať a spať niekoľko hodín v kuse, stanovte si spánkovú hygienu, urobte si extra hlboké dychové cvičenia alebo skúste ďalšie veci, ktoré by mohli zabrať. 

Čítajte tiež: Tieto hormóny v dôsledku stresu môžu za naše výkyvy hmotnosti: Kedy priberáme a kedy chudneme?

Uprednostňujte duševné zdravie

Rovnako ako spánok, aj zlé duševné zdravie si môže vybrať daň na tele: „Nezabúdajme, že kortizol, neslávne známy stresový hormón, môže viesť k prudkému nárastu inzulínu, ktorý potom negatívne ovplyvní váš metabolizmus glukózy. Výsledok? Môžete mať chuť na viac cukrov, sacharidov a sladkostí. Nehovoriac o tom, že vysoké hladiny kortizolu môžu narušiť váš spánok. To len udržiava cyklus hormonálnej dysfunkcie,“ hovorí ďalej. Nepodceňujte teda ani svoje duševné zdravie a doprajte svojej duši denne to, čo vás urobí šťastným, spokojným a oddýchnutým. 

Neprehliadnite: Počuli ste už o novej diéte GOLO? Jej úspech spočíva v rovnováhe hormónov a regulácii cukru v krvi

Ako dodáva odborník na záver, vyváženie hormónov by malo byť jednoduché: „Vaše telo je vašou najväčšou roztlieskavačkou, keď mu dodávate nástroje, ktoré potrebuje na to, aby prosperovalo. Postarajte sa o svoje normálne fyziologické procesy a vaše hormóny sa o seba postarajú sami.“ 

Dbáte v osobnom živote na jednom z týchto podľa odborníka podceňovanom tipe v súvislosti s hormonálnou rovnováhou?

spolu hlasovalo 32 ľudí

Áno
24
Nie
8