Presunúť na hlavný obsah

Nedostatok alebo žiadny spánok má podľa odborníka vplyv na naše poznanie a spomienky: Toto sa s naším mozgom deje

Zdravie a relax

Kvalita nočného spánku ovplyvňuje v podstate všetko od našej nálady až po úroveň energie. Podľa nedávneho výskumu má dokonca vplyv aj na to ako funguje náš mozog. Čo sa v ňom vlastne deje a čo sa s tým dá robiť?

Kvalita nočného spánku ovplyvňuje všetko

Ako informuje portál mindbodygreen.com, kvalitný a ničím nerušený nočný spánok ovplyvňuje všetko od našej nálady a úrovne energie v nadchádzajúci deň až po jednu dôležitú časť nášho tela. Podľa nedávneho výskumu publikovaného v časopise eLife, má nekvalitný a nedostatočný nočný spánok vplyv na náš mozog, na to ako funguje. Výskum však prezrádza aj to, čo sa s tým dá robiť. 

Mohlo by vás zaujímať: Najlepší čas, kedy ísť spať podľa spánkového lekára: Vďaka tomuto si podľa odborníka zlepšíte život

Nedostatkom spánku trpia nervové spojenia 

V podstate fakt, že nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje náš mozog, nie je žiadna prevratná novinka. To sme už vedeli a popravde to sami na sebe aj cítime. Autori výskumu pozorovali mozgovú aktivitu a nervové spojenia účastníkov, ktorí si dopriali výdatný nočný spánok, oproti tým, ktorí ho mali nedostatok: „Na základe ich pozorovaní je spánková deprivácia ovplyvnená nielen aktiváciou mozgu, ale sú ovplyvnené aj nervové spojenia, a nie k lepšiemu, ako si možno predstavujete. Ďalej, obe tieto mozgové funkcie hrajú veľkú úlohu pri poznávaní a pamäti,“ popisuje závery výskumu spomínaný portál. 

Čítajte tiež: 4 veci, ktoré by spánková lekárka nikdy pred spaním nerobila: Robíte ich vy?

Zvýšená dráždivosť mozgu a zmenená schopnosť meniť sa rovná horšie poznanie

Čo presne sa deje? Napríklad, keď spíme, čerstvé spomienky z predchádzajúceho dňa sa ukladajú prostredníctvom posilnených nervových spojení. Nedostatočný spánok sa teda v podstate rovná menšiemu počtu a/alebo slabším zakódovaným spomienkam: „Naše údaje naznačujú, že zvýšená excitabilita (dráždivosť) mozgu a zmenená plasticita (schopnosť mozgu sa meniť) v dôsledku nedostatku spánku sú spojené so zhoršenou kognitívnou výkonnosťou mozgu,“ znejú slová odborníkov z výskumu. Tiež dodávajú, že spánková hygiena by mohla zohrávať úlohu pri prevencii chorôb aj pri zlepšovaní kognitívnych schopností.

Neprehliadnite: Iba 10% ľudí má tento vzácny spánkový vzorec: Čo to pre vás znamená, ak ste jedným z nich?

Čo sa stým dá robiť?

Riešením je spánková hygiena... Autori výskumu poukazujú na to, že práca v súlade s vaším spánkovým chronotypom môže zlepšiť pracovný výkon. Okrem iného, niektoré dobré pravidlá, pokiaľ ide o spánkovú hygienu, zahŕňajú chodenie do postele a vstávanie v rovnaký čas každý deň (ideálne na základe vášho chronotypu), doprajte si dostatok času na odpočinok pred spaním a prirodzené svetlo. Takto si udržíte svoj cirkadiánny rytmus v rovnováhe. 

Pociťujete zhoršenú kognitívnu výkonnosť mozgu po prebdenej noci na vlastnej koži aj vy?

spolu hlasovalo 97 ľudí

Áno
89
Nie
8