Presunúť na hlavný obsah

Iba 10% ľudí má tento vzácny spánkový vzorec: Čo to pre vás znamená, ak ste jedným z nich?

Lifestyle

Nanešťastie neexistuje spánkový vzorec, ktorý by bol aplikovateľný všeobecne na každého. Ale existujú spánkové chronotypy... Čo pre vás znamená, ak ste jedným z tých, ktorí sa riadia práve vzácnym spánkovým vzorcom delfína?

Neexistuje všeobecný princíp, ale spánkové chronotypy áno 

Pokiaľ ide o dosiahnutie kvalitného spánku a na základe neho aj viac energie, neexistuje všeobecný princíp, ktorý by fungoval na každého. Ale, ako informuje portál mindbodygreen.com, existujú štyri spánkové chronotypy... medvede, levy, vlky a delfíny. Každý jeden z nich vám poskytne lepší prehľad o vašich jedinečných potrebách spánku a o tom, kedy by ste sa mali budiť, či kedy ísť spať. Ako prezrádza však certifikovaný odborník na spánok, Breus, pre daný portál, najvzácnejším spánkovým chronotypom je práve delfín. 

Najvzácnejší spánkový chronotyp je tento 

Odborník objasňuje, že najrozšírenejší spánkový chronotyp je práve medveď. Tým je takmer polovica populácie. Potom nasledujú levy, vlci, ktorí tvoria každý asi  20% a na záver delfíny. Práve delfíny sú najvzácnejším spánkovým chronotypom, do ktorého spadá asi len 10% svetovej populácie. Zároveň sú ním ľudia, ktorí najviac zápasia so spánkom

Mohlo by vás zaujímať: Toto sú podľa odborníčky 3 najčastejšie dôvody, prečo ženy nemôžu spať: Čo s tým robiť?

Niekoľko užitočných tipov pre delfína 

Delfíny večer ťažko zaspávajú, v noci sa často budia a ráno majú problém sa prebrať a vyjsť z postele. Tým je ich dodržiavanie ich konzistentného režimu spánku značne narušené. Existuje však niekoľko užitočných tipov na optimalizáciu ich spánku a energie. Ak teda patríte práve k delfínom, skúste toto...

Snažte sa dodržať optimálny čas spánku 

Podľa Breusa majú delfíny optimálny čas spánku na základe toho, ako dlho zvyčajne spia a kedy sa zvyčajne prebúdzajú. Títo ľudia spia zvyčajne štyri celé 90-minútové spánkové cykly. Zaspávanie im môže trvať až 40 minút a optimálny čas ranného prebúdzania je 6:30. To znamená, že by ste mali byť v posteli najneskôr pred dvanástou v noci. 

Čítajte tiež: Kvalita spánku závisí od tohto výpočtu: Niekedy stačia aj 4 hodiny, ak idete spať o tomto čase

Vyskúšajte doplnky podporujúce váš spánok

Existuje množstvo preparátov na trhu, ktoré podporujú kvalitu lepšieho spánku. Treba ich samozrejme konzultovať s odborníkmi, prípadne si o nich čo to naštudovať. Najlepším riešením sú samozrejme tie na prírodnej báze. Môžete napríklad vyskúšať tzv. jujubo, čo je ovocie používané v tradičnej čínskej medicíne na upokojenie, ktorý dodáva aj energiu okrem zlepšenia kvality spánku. 

Veďte si denník svojich myšlienok 

Sú to práve neutíchajúce myšlienky, ktoré vám nedovolia večer alebo v noci spať. Preto si napríklad môžete viesť denník svojich myšlienok, ktorý budete mať vždy pri posteli, aby ste si ich mohli zapísať. Jeden výskum totiž ukázal, že ak si pred spaním napíšete čo i len zoznam úloh na zajtra, pomôže vám to rýchlejšie zaspať. 

Využite svoje okno produktivity

Každý chronotyp má okná počas dňa, keď je najproduktívnejší, a v prípade delfínov Breus hovorí, že je to medzi 10:00 až 14:00. Ak sa budete snažiť stihnúť to najdôležitejšie pre vás práve počas tohto okna, môže vám to tiež pomôcť s kvalitou vášho spánku

Neprehliadnite: Hodina, kedy sa v noci prebúdzate prezradí veľa o vašom zdraví: Zistite, ktoré orgány trpia

Nebojte sa zdriemnuť si počas dňa, keď sa to dá 

Ak stále večer bojujete so zaspávaním a v noci s častým budením, máte jednoznačne narušený príval energie nasledujúci deň. Preto Breus odporúča aj to, aby ste neváhali a zdriemli si aj cez deň, ak sa vám dá. Spánok jednoducho potrebujete, aby ste nevyhoreli. Niekomu možno pomôže krátky spánok cez deň, inému aspoň pár minútová meditácia či cvičenie, aby ste si doplnili zásobu energiu, ktorá sa vám nedala načerpať z nočného spánku.

Ste aj vy práve spánkovým vzorcom delfína a trpíte nedostatkom spánku?

spolu hlasovalo 163 ľudí

Áno
119
Nie
44