Presunúť na hlavný obsah

Toto sú podľa odborníčky 3 najčastejšie dôvody, prečo ženy nemôžu spať: Čo s tým robiť?

Lifestyle

Nočný spánok je pre naše denné fungovanie nenahraditeľný. No početné výskumy potvrdzujú, že práve ženy ho nemajú dosť. Ženy majú dokonca až o 40% vyššiu pravdepodobnosť nespavosti než muži. Expertka na spánok prezrádza práve ich 3 najčastejšie príčiny nespavosti aj to, čo s tým robiť.

Zatiaľ, čo on zaspí okamžite, my sa prehadzujeme ešte dobré dve hodiny

Všetci vieme, že noc zlého spánku alebo úplného nočného bdenia nám nedokáže vynahradiť cez deň žiadne množstvo kávy, plodov goji, horúcej jogy alebo iných metód. Nočný spánok je pre naše denné fungovanie nenahraditeľný. Ako informuje expertka na spánok pre portál minbodygreen.com, Dr. Valerie Cacho, MD., sú to práve ženy, ktoré trpia nespavosťou až o 40% viac než muži. Veď koniec koncov, to poznáme snáď všetky... Zatiaľ čo on si pri nás spokojne odfukuje do piatich minút, my sa prehadzujeme v posteli ešte ďalšie dve hodiny. Aké máme k tomu tri najčastejšie dôvody? 

Mohlo by vás zaujímať: Počet hodín spánku ovplyvňuje vašu postavu: Koľko je málo spánku pre chudnutie?

Obavy z úzkosti a depresie 

„Ženy majú viac obáv z úzkosti a depresie a vieme, že s tým a so spánkom existuje obojsmerný vzťah.“ Príčina je v podstate jednoduchá... Dnešný moderný svet od nás chce, aby sme hrali viaceré roly a chce, aby sme každú jednu zvládali stopercentne. Stopercentná zamestnankyňa, matka, priateľka, dcéra, a ďalšie... V dôsledku toho sa cítia ženy pod tlakom, čoho dôsledkom bývajú stavy úzkosti a u niektorých sa dokonca rozvinie aj depresia. To je náš dôvod číslo jeden na nespavosť. Nemôžeme zaspať, pretože v hlave v posteli neustále náš mozog pracuje a premýšľa už nad tým, čo všetko treba zajtra urobiť, aby sme zostali stopercentné. 

Čítajte tiež: Spánková kalkulačka: Vypočítajte si čas a počet hodín spánku, aby ste sa ráno nebudili unavení

Ukrajovanie zo spánku kvôli práci

„Ukrajujeme z nášho času spánku, pretože si myslíme, že stihneme toho viac... Keď viac spíme, náš mozog funguje lepšie. Takže skutočne môžeme vykonávať vyššiu kapacitu. Náš reakčný čas, naša emocionálna stabilita je oveľa lepšia, ak skutočne dodržíme odporúčaných 7-9 hodín spánku,“ dodáva expertka. Tento scenár je nám tiež dobre známy... Keď nemáme dostatok spánku, sme podráždené, nevrlé, jednoducho zlé na svoje okolie. Expertka dopĺňa: „Chronický nedostatok spánku môže viesť k depresii, ale každodenný nedostatok spánku môže viesť k väčšej náladovosti, podráždenosti a krátkemu kontaktu s ľuďmi.“ To je druhá príčina ženskej nespavosti. 

Migréna a bolesti hlavy 

Tretím najčastejším dôvodom nespavosti žien sú fyzické príčiny ako bolesti hlavy a migréna. Tie idú ruka v ruke so zlým spánkom. Bolesti hlavy a migrény môžu byť skutočne až také zlé, že nedokážeme ani zaspať. 

Neprehliadnite: Nepodceňujte silu spánku. Dĺžka oddychu je priamo úmerná vášmu veku

Čo môžete urobiť pre lepší spánok? 

Expertka radí, aby ste si uvedomili vlastné spánkové návyky. Spánok je rovnako dôležitý ako dýchanie, výživa a cvičenie a myslím si, že konečne dostáva svoj čas na výslnie. Toľko ľudí chce hovoriť o chudnutí a o tom, aký je najlepší typ diéty... Ale hovoríme o tom, ako je rýchly 10-minútový spánok taký dôležitý pre náš mozog a pamäť?“ Dobrou voľbou je podľa nej ak cvičenie s mozgom, resp. jeho relaxačnej časti. Problém je, že o našom mozgu nepremýšľame ako o svale. No čím viac ho posilníme, tým ľahšie zaspíme. Ono sa aj hovorí, ak nemôžeš spať, daj si poriadne do tela, fyzicky sa vybi a zaspíš únavou

Ktorý je váš najčastejší dôvod na nespavosť?

spolu hlasovalo 256 ľudí


 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe