Presunúť na hlavný obsah

3 veci, ktoré vám pomôžu prekonať partnerovu neveru: Psychológ radí držať sa týchto zásad

Partnerské vzťahy

To, že nevera bolí je fakt. Niekedy viac, inokedy menej. Ak sa však rozhodnete v takom vzťahu zotrvať, existujú veci, ktoré vám pomôžu túto neľahkú, etapu prekonať.

Nevera otvára témy, ktoré boli predtým vo vzťahu tabu

O tom,že nevera bolí ako sviňa asi netreba ani diskutovať. Pocit, kedy vám zovrie hrdlo, neviete sa nadýchnuť a zároveň vám ide srdce vyskočiť z hrude je asi najjednoduchšie opísateľný. No to, čo riešime v hlave a vrámci emócii je veru neopísateľné. Prežiť to zo strany podvedeného a podvádzať nemá síce priamu úmeru, no emočná stránka sa stále prejavuje vo veľkom. 

Neprehliadnite: Sebavedomá diva v posteli. Zatočte s hanbením v spálni pomocou jednoduchých trikov od odborníkov

Nevera skrátka vždy zasiahne celú rodinu a všetkých jej členov. Mnohokrát v nej totiž objavíme svoju novú identitu a žijeme život, aký nemôžeme prežívať v reáli. Takže sa nám v tejto rovine mimoriadne páči. Keď sa však o nej dozvie naša polovička, nastáva zlom a previnenie sa prehlbuje aj u neverníka. 

Paradoxne, keď odíde prvotné sklamanie, pocit beznádeje a ublíženia, môže vzťah dvojice samotnej ešte posilniť. Mnoho vzťahov, dokáže z nevery skutočne odísť silnejšie.

"Otvára to témy, ktoré predtým boli skôr tabu. Je to chvíľa, kedy spolu zase musíme začať spolupracovať a zamerať sa na náš vzťah, aby sa dôvera obnovila. Len tak môžeme aj naďalej kreovať spoločnú budúcnosť," vysvetľuje psyhológ Mgr. Matej Milač.

Tri veci, ktoré vám pomôžu neveru zvládnuť, ak sa rozhodnete vo vzťahu pokračovať:

1. Prestaňte jednať impulzívne - nerobte hneď uzávery, nebaľte si veci a nesťahujte sa z bytu. Počkajte, nechajte vychladnúť emócie a položte si otázku, či chcete dať ešte šancu tomu, čo medzi vami bolo, kým sa nevera prejavila.

2. Prijmite svoje myšlienky - Nehrajte sa na hrdinku. Ak potrebujete, plačte, ak chcete kričať kričte. Nebojte sa byť smutná a zranená. Máte na to právo. Navyše vás to posunie do ďalšieho levelu prijatia situácie, čo vám pomôže triezvejšie sa rozhodovať. 

3. Hľadajte príležitosti - Odpovedzte si na otázky, čo vám tento vzťah dáva. Čo pre vás partner znamená, prečo ho milujete, čo máte na ňom najradšej. A najdôležitejšie je to, prečo s ním chcete zostať. Dokážete si život bez neho predstaviť? To je tá najzásadnejšia otázka. 

Prečítajte si: Pravidlá v manželstve, ktoré by ste mali porušovať: Áno, v týchto prípadoch je to žiadané!

Dokázali by ste partnerovi odpustiť neveru?

spolu hlasovalo 286 ľudí

 

- Najčítanejšie -