Presunúť na hlavný obsah

Tieto hormóny v dôsledku stresu môžu za naše výkyvy hmotnosti: Kedy priberáme a kedy chudneme?

Chudnutie a diéty

Stres dokáže s našou hmotnosťou poriadne zamávať, nehovoriac o dopadoch na naše zdravie. Osvojte si zdravší životný štýl a nechajte si poradiť od profesionálneho trénera Michaela Achbergera.

Jete zdravo, pijete a spíte dosť, ale kilá nie a nie ísť dole? Na vine môže byť stres. Ako veľmi telo ovplyvňuje a čo proti nemu robiť?

Ako vzniká stres?

Ako reakcia tela na hroziace nebezpečenstvo. Pripravuje sa tak na boj alebo útek. Určitej miere stresu sa nevyhneme a dokonca môže krátkodobo zlepšiť náš fyzický alebo psychický výkon (myslenie, pamäť).

Pri dlhodobom vystavení tlaku však vzniká preťaženie, ktoré aktivuje obranné mechanizmy, dochádza k narušeniu rovnováhy organizmu a hrozia vážne následky. Napríklad:

 • Generalizované úzkosti a depresie, syndróm vyhorenia, panické ataky
 • Priberanie / ubúdanie na váhe vedúce až k závažnej obezite alebo podváhe
 • Bolesti chrbta / svalov / zažívacie problémy a iné prejavy somatizácie stresu
 • ... a ďalšie fyziologické reakcie, ktorými telo dáva preťaženiu najavo a volá o pomoc.

V civilizácii sme odmalička odnaučení načúvať telesným signálom a premáhať sa „ovládať“, „prispôsobiť“. Signály únavy, bolesti, hladu, smädu sú však veľmi zásadné a v záujme zachovania zdravia by sme sa mali znovu naučiť ich vnímať.

Prečítajte si: Dokonalý trik ako skrotiť chuť na sladké: Ak si ho osvojíte, dokážete v priebehu mesiaca zhodiť bez cvičenia 6 kíl

Najčastejšie stresory v pracovnom a osobnom živote

Stresory sú vonkajšie alebo vnútorné faktory, ktoré pocit nebezpečenstva v organizme vyvolávajú.

 • Psychické – prameniace z nenaplnených alebo problematických medziľudských vzťahov, pracovnej záťaže, rôznych strachov a obáv ...
 • Biologické – bolesť, hlad, smäd ...
 • Chemické – pôsobenie liekov, alkoholu ....
 • Fyzikálne – teplo, chlad ...

V modernej dobe trpíme najviac prehnanou pracovnou záťažou a problémy v medziľudských vzťahoch, či už rodinných alebo partnerských. Odborné štúdie problém označujú ako chronický sociálny stres – jeden zo zásadných faktorov spôsobujúcich nárast obezity a súvisiacich faktorov.

Stresujú nás i chronické ochorenia, a to nielen vlastné, ale aj našich blízkych.

3 fázy akútnej stresovej reakcie

Poplach
Telo vyhodnotí krátko problém a rozhodne sa, či bojovať, alebo utekať.

Adaptácia
Nastáva, ak stresor stále neodznie. Napríklad pri dlhodobej pracovnej záťaži. Podľa schopností daného jedinca sa buď prispôsobí, alebo podľahne a organizmus začne z nadmiery záťaže strádať.

Vyčerpanie
Fyzické i psychické zásoby organizmu sa blíži k nule, adaptačná schopnosť už nie je dostačujúca a naplno sa rozvíjajú negatívne následky.

Emócie a zažívanie: Prečo chudnutie štrajkuje?

Zažívací trakt je veľmi citlivý na akékoľvek zmeny v psychike. Všetky emócie sa tak zrkadlia aj na našom zažívaní. Negatívne emócie, ako je smútok, depresia, znížené sebavedomie, spomaľujú metabolizmus a tým nahrávajú k ukladaniu tukových zásob.

Náročné situácie nám pomáhajú prekonať tzv. stresové hormóny. Tie ovplyvňujú aj chuť do jedla –môže byť zvýšenie aj zníženie podľa toho, ktoré hormóny prevládajú.

Krátkodobá versus chronická záťaž

S prechodným, krátkodobým stresom sa telo väčšinou jednoducho vyrovná,  stojí nás len viac energie.  Krátke napätie preto naopak chudnutiu nahráva.

Stresový hormón kortizol krátkodobo stimuluje odbúravanie sacharidov a premenu tukov na energiu.
Dlhodobý stres však v tele vyvolá trvalé zmeny.  Okrem psychiky sa prejaví napríklad na:

 • trávení
 • imunitnom systéme
 • termoregulácii (schopnosti udržiavať stálu telesnú teplotu)

Stresové maškrtenie a zradný hormón kortizol

Pri chronickom strese telo vyplavuje viac kortizolu, ktorý navodzuje chute na sladké a tučné. Patrí do skupiny tzv. Glukokortikoidov, ktoré vo väčšej miere telo poškodzujú:

 • spomaľujú metabolizmus
 • vedú k ukladaniu tukov (vrátane nebezpečných vnútrobrušných)
 • zvyšujú krvný tlak a hladinu krvných cukrov
 • zhoršujú trávenie cukrov a znižujú citlivosť tela na inzulín
 • znižujú funkcie štítnej žľazy a imunitné reakcie

Odolnosť voči stresu je individuálna  každý jedinec má inú citlivosť na hladiny glukokortikoidov a rozdielnu schopnosť ich odbúrať.

Ako spoznať zvýšenú hladinu kortizolu?

Vysokú hladinu kortizolu ide zistiť z krvi, ale aj niekoľkých príznakov:

Neustále chute na niečo sladké a tučné  kortizol dvíha hladiny cukrov a telo produkuje viac inzulínu, ktorý sa ich snaží znížiť.  Telo proti tomu bojuje a hovorí si o ďalšie rýchle cukry.

Priberanie, hlavne v oblasti brucha

Bolesti chrbta, svalov a hlavy  dlhodobo zvýšená hladina kortizolu spôsobuje vyčerpanie nadobličiek a telo produkuje viac prolaktínu, ktorý zvyšuje citlivosť na bolesť.

Nekvalitný spánok  najmenej kortizolu má zdravý človek v noci. Ak je hodnota príliš vysoká, energia neprichádza ani po vyspání.

Úzkosti a pocity beznádeje  niekedy až panické stavy, často lokalizované do oblasti žalúdka.  Kortizol totiž potláča tvorbu hormónu "šťastia" serotonínu.

Hormón glukagón

Stresové reakcie takisto podnecujú produkciu hormónu glukagónu, ktorý tiež brzdí trávenie.  konkrétne:

Pôsobí problémy so spracovaním cukrov a zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Opačný problém – môže stres za rýchle chudnutie?

Nadbytok stresových hormónov, hlavne kortizolu, môže spôsobiť aj zažívacie problémy -–nechutenstvo, nevoľnosti, pálenie záhy, kŕče v bruchu, hnačky, zvracanie alebo zápchu.  Verte neverte aj v tomto stave však stále môžete priberať tuky, aj keď podľa váhy zhadzujete.

Ak schudnete počas 6 až 12 mesiacov o 5 a viac % svojej telesnej váhy, ide už o alarmujúci príznak.

Ako z bludného kruhu von? Spoznajte sami seba.

Naučte sa:

 • Odlišovať dôležité úlohy od nedôležitých. Dôležité úlohy neodkladajte, nech na ne nemyslíte zbytočne dlho.
 • Nedávať si príliš veľké a nesplniteľné cieľe naraz.
 • Neriešiť príliš, čo vyriešiť nejde.

Pri trvalom strese mozog stráca schopnosť rozlišovať medzi dôležitými a nedôležitými informáciami.  Nastáva pravý čas zveriť sa do rúk odborníka – terapeuta, ktorý vás naučí odfiltrovať banality a pracovať s tým, čo je naozaj dôležité.

Keď chceme schudnúť, musíme sa naučiť stres ovládať a minimalizovať. Ak sme neustále v strese, naše telo vytvára také hormonálne a metabolické prostredie, v ktorom je ťažké schudnúť.

Vypestujte si vnútorný postoj pokoja

Vďaka odstupu nebudete stresu toľko podliehať. Nájsť ho nie je jednoduché a vyžaduje prácu na sebe samých. Predovšetkým spoznať, čo vás stresuje a začať pracovať na odstránení týchto faktorov. Ak vám nestačí len čítať motivačné články, alebo skúšať meditovať, vyhľadajte pomoc psychoterapeuta.  Pod odborným vedením spoznáte sami seba ďaleko rýchlejšie.

Neprehliadnite: Strava tvorí 70% úspechu: To, akými potravinami začínate deň, takto vplýva na vaše chudnutie

6 tipov, ako znížiť stres

Sklamem vás, jednotný postup nemám. Každý si musí nájsť svoju individuálnu techniku. Vyskúšajte týchto pár tipov:

Jedzte zdravo  čo najviac čerstvých, celých a priemyselne nespracovaných potravín.

Skúste jogu.

Zaraďte silový tréning – zdvíhanie ťažkých predmetov zamestná svaly, znižuje hladinu kortizolu a zvyšuje hladinu testosterónu, ktorý priaznivo ovplyvňuje psychiku. Ale pozor  všetkého veľa škodí.  Ťažký tréning trvajúci dlhšie ako hodinu už telo zaťažuje.

Hoďte problémy na papier – napríklad vo forme denníka, alebo krátkej poviedky.

Naučte sa hlbokému dýchaniu pre svalovú relaxáciu.

Zamestnajte myseľ niečím príjemným  počúvaním hudby, nejakou hrou alebo čítaním.

Dostaňte sa do pohody a uvidíte, že všetko, vrátane chudnutia, zrazu pôjde ďaleko lepšie. Nie nadarmo sa hovorí, že "šampión je v hlave".  Zmeniť myslenie nič nestojí.  Začnite ... 3, 2, 1 ... teraz.

Veľa síl na ceste za novým, pokojným a šťastným ja.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe