Presunúť na hlavný obsah

Počuli ste už o kofeínovom zdriemnutí? Takto ním vraj zvýšite sústredenie a hladinu energie

Zdravie

Koľkým z nás sa pravidelne zatvárajú oči po tretej poobede a snažíme sa únavu zahnať šálkou ďalšej kávy? Lepšie by bolo samozrejme si na chvíľu zdriemnuť. Napadlo vás však niekedy, že by ste tieto dve veci činnosti spojili?

Stratégia kofeínového spánku 

Kofeínové zdriemnutie či kávový spánok využívajú v súčasnosti niektorí ľudia ako energetický hack. Nie všetci sme samozrejme o ňom počuli, práve preto ho zmieňujeme. Možno by ste si ho mali dopriať aj vy. No o čo presne ide? „Kofeínový spánok sa vzťahuje na pitie kávy pred krátkym zdriemnutím – približne 20 minút. Predpokladá sa, že konzumácia kávy pomerne rýchlo tesne pred zdriemnutím umožňuje jednotlivcom získať výhody zdriemnutia a výhody kofeínu, keď sa zobudia zo spánku,“ vysvetľuje zdravotná psychologička a koučka pre stres a spánok. Ďalšia odborníčka pre ten istý portál zase hovorí, že stratégiou kofeínového spánku je nájsť si bezpečné miesto na zdriemnutia, rýchlo vypiť svoj obľúbený zdroj kofeínu a potom si na 20 minút zdriemnuť.

Mohlo by vás zaujímať:  Špecialisti na spánok odhaľujú: Toto sú mýty o ňom, ktoré neustále od ľudí počúvajú

Kofeín vám v podstate nedodá energiu, skôr sa budete cítiť bdelí

Ľudia majú tendenciu pociťovať účinky kofeínu práve 20 až 40 minút po vypití kávy. Kofeín jednoducho potrebuje čas, aby sa v tele „nakopil“. Keď si po káve zdriemnete, pocítite pozitívne účinky kofeínu. No výskumom sa ukázalo aj to, že kofeín vám presne nedodá energiu (aspoň nie v technickom zmysle). Skôr to spôsobí, že sa budete cítiť viac bdelí tým, že zamedzíte pocitom únavy: „Konkrétne kofeín pôsobí na molekulu nazývanú adenozín. Počas zdriemnutia, kým začne počas tých  20 – 30 minút v tele pôsobiť, môže mozog začať pracovať na odstránení molekúl, ktoré zdieľajú rovnaké receptory ako kofeín a spôsobujú pocity ospalosti (t.j. adenozín),“ objasňuje ďalšia odborníčka. 

Čítajte tiež: Siesta 3x inak: Kedy a koľko spať, aby ste z nej vyťažili maximum?

Čo je teda lepšie... káva alebo spánok?

Stále sa miešajú názory odborníkov na to, či je lepšia káva než spánok, alebo naopak. Urobilo sa nespočetne veľa výskumov, aby sa na to prišlo. No a závery nie sú ani zďaleka jednoznačné: „Vo všeobecnosti sa odborníci chcú ubezpečiť, že máte na začiatok dostatok kvalitného spánku, a vyjadrujú obavy, že kofeínový spánok môže narušiť vašu schopnosť zaspať neskôr v noci (vzhľadom na to, že pracujete počas dňa a pracujete podľa typického cirkadiánneho rytmu). Ale hoci neexistuje veľa údajov o tejto stratégii kofeínového zdriemnutia či spánku, ale to málo, čo existuje, naznačuje, že zlepšuje výkon na niekoľko hodín,“ dodáva na záver odborníčka. Teda kofeínové zdriemnutia môžu byť užitočné, ale odporúča sa ich používať len vtedy, keď nemáte možnosť úplného odpočinku.

Neprehliadnite: Iba 10% ľudí má tento vzácny spánkový vzorec: Čo to pre vás znamená, ak ste jedným z nich?