Presunúť na hlavný obsah

Špecialisti na spánok odhaľujú: Toto sú mýty o ňom, ktoré neustále od ľudí počúvajú

Lifestyle

Na to, že spánok je našou každodennou súčasťou a potrebujeme ho, mu až tak dobre nerozumieme. Veľa vecí, ktorým veríme, keď príde reč na spánok, nie sú pravdivé. Aké sú tie najrozšírenejšie mýty o ňom, ktoré odhalili psychológovia zaoberajúci sa ním celý život?

Toto sú najčastejšie nepravdy, mýty o spánku, ktorým ľudia veria, a ktoré špecialisti, psychológovia na spánok počúvajú vraj denne.

Mýtus č.1: Je dobré zaspať hneď, ako sa hlava stretne s vankúšom 

Sú medzi nami ľudia, ktorí toto dokážu. V momente ako si ľahnú na vankúš, zaspia a dokonca spia aj celú noc bez prerušovania. Môže to byť však spôsobené únavou, čo ale zase naznačuje to, že máte v skutočnosti nedostatok spánku. Treba sa uistiť, že naša únava je spôsobená rôznorodými dennými aktivitami, nie nedostatkom spánku. 

Mohlo by vás zaujímať: Iba 10% ľudí má tento vzácny spánkový vzorec: Čo to pre vás znamená, ak ste jedným z nich?

Mýtus č. 2: Nezáleží na tom, kedy spíte, pokiaľ spíte dostatočne dlho

Ľudia si vsugerovali aj toto... Pokiaľ spíte odporúčaných 8 hodín a nezáleží na tom, či cez deň alebo v noci či večer, je to v poriadku. Načasovanie spánku je však dôležité. Ovplyvňuje to náš cirkadiálny rytmus, jeden z našich biorytmov tela. Ak je narušený, môže to byť neskoršie príčinou rôznych zdravotných problémov. Takže opäť len mýtus... 

Mýtus č. 3: Každý potrebuje osem hodín spánku za noc

Toto je podľa psychológov asi najväčší mýtus zo všetkých, ktorému ľudia veria. Pretože predstava dobrého nočného spánku je osobná, a teda iná u každého jedinca. Čiže 8 hodín nie je nevyhnutne to, čo každý potrebuje. Dokonca potreba spánku sa mení u ľudí aj vekom, vplyvom zmeny ročných období. U žien sa môže dokonca meniť aj vplyvom ich periódy. 

Čítajte tiež: Nepodceňujte silu spánku. Dĺžka oddychu je priamo úmerná vášmu veku

Mýtus č. 4: Alkohol uľahčuje spánok

Ľudia sa niekedy mylne domnievajú, že alkohol im pomôže skôr a dobre zaspať. Áno, alkohol môže byť príčinou, že zaspíte veľmi rýchlo, ale o kvalite spánku nemôže byť reči. Štúdie preukázali, že čas strávený v REM fáze spánku, teda vo fáze, v ktorej sa vyskytujú sny, sa po použití alkoholu skracuje. Takže neverte ani tomto... 

Mýtus č. 5: Driemanie počas dňa môže nahradiť nedostatok spánku v noci

Driemanie počas dňa môže byť naozaj užitočné, ak sa robí správnym spôsobom. Ak však pravidelne zisťujete, že si vždy potrebujete zdriemnuť, je to znak toho, že v noci nespíte dostatočne alebo nespíte dobre. Zamerať by ste sa teda mali na kvalitný spánok, na správny čas pre vaše telo. Potom môžete použiť driemanie ako doplnok spánku, ale nie ako náhradu. 

Neprehliadnite: Toto sú podľa odborníčky 3 najčastejšie dôvody, prečo ženy nemôžu spať: Čo s tým robiť?

Mýtus č.6: Cez víkendy môžem spať, aby som dobehol spánok po pracovnom týždni

Dohnať spánok je takmer nemožné, pretože to, čo vám dodáva energiu na každý deň, je práve konzistentnosť spánkového plánu. Ak dokážete každý deň udržať okamih, keď sa zobudíte, v súlade s vaším chronotypom, budete mať oveľa viac energie. Verte alebo nie, budete potrebovať presný opak, menej spánku.