Presunúť na hlavný obsah

7 obľúbených raňajkových jedál: Tieto v skutočnosti zvyšujú stresovú reakciu tela

Zdravie a relax

Existuje pádny dôvod, prečo sú raňajky považované za najdôležitejšie jedlo dňa. Raňajkovanie je pre naše telo príležitosťou prerušiť nočný pôst a náš mozog získa svoj prvý zdroj energie na nasledujúci deň. Existuje niekoľko vynikajúcich možností raňajok pre zdravie mozgu ... No aj také, ktoré už nie sú také dobré.

Správne zásobenie tela a mozgu pri raňajkách je kľúčom k celodennému sústredeniu, jasnosti a energii. Tu je sedem najhorších raňajkových jedál pre váš mozog, na ktoré by sme mali zabudnúť podľa odborníka osloveného pre portál minbodygreen.com. 

Mohlo by vás zaujímať: Raňajky, ktoré vám bránia chudnúť: Ak sa ich nevzdáte, k vytúženej figúre sa dopracujete len ťažko

Ovocné smoothies

Obľúbené smoothies môžu byť skutočne výživnými, ak viete, aké ingrediencie do nich pridať. No mnohé, ktoré si pripravíme v dobrej viere, že dáme telu, čo potrebuje, sú v skutočnosti len mliečne koktaily: „Najmä smoothies, ktoré sú vyrobené len z ovocia (často vysokoglykemické banány a mango) a ovocné šerbety alebo jogurty obsahujú vysoké množstvo cukru,“ hovorí odborník. Neobsahujú žiadny potrebný tuk, ani bielkoviny, len zvýšia hladinu cukru v krvi. Takto pripravené smoothie vám len na chvíľu prudko zvýši energiu a o niekoľko hodín cítite únavu, podráždenosť či úzkosť. 

Ovocné misky na raňajky

Misky opäť ako smoothie áno, ale bohaté na antioxidanty. Pretože misky pripravené na báze ovocia  s granolou, kokosovými vločkami a medom sú často krát doslova nabité nežiadúcimi cukrami, ktoré by nakŕmili aj celú rodinu. 

Čítajte tiež: Čo sa stane s telom, keď vynecháme raňajky? Dôležité je neprehliadnuť tento dôležitý detail

Káva na raňajky 

Ruku na srdce... mnohí z nás začínajú svoj deň práve šálkou voňavej kávy, ktorá nás prebudí. Avšak nie je káva ako káva. Napríklad také capuccino z mandľového mlieka, plné umelých chutí, rafinovaných cukrov a mliečnych výrobkov v skutočnosti zvyšuje podľa odborníka zápal v tele a mozgu: „Zápal je spojený so zvýšenými príznakmi psychiatrických chorôb a zhoršenou kogníciou,“ dodáva. 

Obilniny

Dobre čítate. Na výbere cereálií záleží a to veľmi! „Obilniny z obchodu však často ponúkajú málo týchto živín... premeškaná príležitosť naplniť sa živinami, ktoré posilňujú mozog ako prvá vec dňa,“ objasňuje odborník a odporúča, aby ste si radšej skúsili zostaviť vlastnú domácu granolu alebo cereálnu zmes na kontrolu cukru a zvýšenie príjmu živín.

Neprehliadnite: Raňajkujeme ho, obedujeme, večeriame: Neodmysliteľná súčasť jedálnička, no o jeho vplyve na zdravie vieme málo

Ovocné jogurty

Nízkoglykemické ovocie ako je bobuľové ovocie je pre svoj zdroj vlákniny a polyfenolov zdraviu prospešné. Rovnako aj plnotučný grécky jogurt, pretože podporuje črevné mikrobiómy. Avšak jogurt s ovocnou príchuťou, ktorý si bežne kúpite v obchodných reťazcoch je skôr skrytým zdrojom cukru než vyváženým zdrojom raňajok: „Je dôležité skontrolovať si nutričné štítky. Pre lepšie pochopenie... 4 gramy cukru predstavujú 1 čajovú lyžičku. Buďte teda opatrní, aby ste vo svojom údajne „zdravom“ raňajkovom jogurte nespotrebovali 6 alebo 8 čajových lyžičiek cukru. Vždy odporúčam začať s celým, nesladeným jogurtom, pridať nakrájané ovocie podľa vlastného výberu a dohutiť škoricou a kvapkou medu,“ vysvetľuje odborník ďalej. 

Zvyknete jedávať niektoré z týchto raňajkových kombinácií a doteraz ste si mysleli, že sú pre vaše telo prospešné?

spolu hlasovalo 82 ľudí

Áno
21
Nie
61