Presunúť na hlavný obsah

Týchto 5 jedál na raňajky vám dodá energiu na celý deň: Máte ich v jedálničku aj vy?

Zdravie a relax

Raňajky sú štartom do nového dňa. Nie sú však raňajky ako raňajky. Z niektorých sme po celý deň unavení, z iných nielenže nadobudneme energiu, ale ešte si ju aj zvýšime. Z ktorých presne?

Bohužiaľ, croissant to rozhodne nie je...

Niektorí z nás riešia ráno nie raňajkami, ale rovno dobrou šálkou kávy. Nepopierame, rozhodne, vie prebudiť a odštartovať naše ráno. Avšak odborníci oslovení pre portál  bestlifeonline.com sa zhodnú na tom, že pokiaľ ide o prísun trvalej energie počas celého dňa, musíme telo zahriať niečím viac než je len kofeín. Treba si však vybrať také jedlo na raňajky, ktoré má tie správne zložky, ktoré dodajú organizmu energiu na celý deň. Bohužiaľ, croissant to rozhodne nie je... Ktoré jedlá by sme teda mali nášmu telu dopriať hneď ráno? 

Celozrnné cereálie, chlieb alebo ovsené vločky

Sacharidov sa väčšina ľudí stráni aj na raňajky, ale nerobia dobre. Musia len vedieť, ktoré sú tie dobré. Správne sú tie v celozrnných cereáliách, celozrnnom chlebe alebo ovsených vločkách: „Ide o tzv. pomalé uhľohydrátové potraviny, ktoré sú veľkým energetickým úderom pre telo hneď z rána,“ prezrádzajú odborníci. Prinášajú celý rad zdravotných benefitov: „Celozrnné cereálie a chlieb s vysokým obsahom vlákniny vám môžu pomôcť udržať hladinu cukru v krvi na rovnomernej úrovni a vyhnúť sa tak rannému energetickému poklesu... So stovkami druhov cereálií na trhu sú cereálie s otrubami, vločky s otrubami a ovsené vločky zvyčajne najzdravšie,“ dodávajú. 

Mohlo by vás zaujímať: Raňajky nabité živinami: Aké ingrediencie by mali obsahovať podľa dietológa dlhovekosti?

Chia semienka

Tak z len chia semienok by ste sa asi dobre nenajedli na raňajky. Avšak rozhodne nezaškodí si ich pridať napríklad do spomínaných cereálií či ovsených vločiek. Sú plné vlákniny, omega-3 mastných kyselín, bielkovín, minerálov či antioxidantov, a sú skvelým doplnkom našej stravy: „Ich konzumácia ako súčasť rannej rutiny vám tiež môže dodať energiu, ktorú potrebujete, a zároveň vám pomôže vyhnúť sa rannej zrážke.“ Odborníci tiež hovoria, že pomáhajú spomaliť trávenie, čo môže zabrániť prudkému nárastu hladiny cukru v krvi po jedle a podporiť pocit plnosti

Čítajte tiež: Raňajky, ktoré vám už po 7 dňoch pomôžu schudnúť: Ak si doprajte kombináciu týchto potravín, ukáže sa to na vašej figúre

Grécky jogurt

Odborníci tiež poznamenávajú, že pridanie bielkovín do raňajok pomáha udržiavať energetickú hladinu na vysokej úrovni: „Hovorí sa, že zatiaľ čo jogurt je dobrá voľba, grécky jogurt má viac bielkovín ako bežný jogurt, vďaka čomu je ešte prospešnejší,“ hovoria. Skutočnosť je taká, že grécky jogurt má tendenciu mať zhruba dvojnásobné množstvo bielkovín v porovnaní s tradičným jogurtom. Pred jeho výberom len nezabudnite na štítku skontrolovať množstvo cukru. To môže byť jeho jediný problém. 

Ovocie

Ovocie je ďalšou potravinou s vysokým obsahom vlákniny, ktorá vám môže pomôcť udržať si energiu dlhšie počas dňa. Môžete si ho veselo pridať opäť do ovsenej kaše, gréckeho jogurtu, smoothie či iných zdravých kombinácií: „Ovocie ako jablká, hrušky, maliny, čučoriedky, černice a jahody majú vysoký obsah rozpustnej vlákniny. Rovnako ako zelenina, mnohé z nich si môžete vychutnať v surovom stave,“ objasňujú. 

Neprehliadnite: Smoothie, ktoré podľa uznávaného gastroenterológa naozaj pomôže našim črevám: Vláknina je základom ingrediencií

Vajcia 

Vajcia v tomto zozname jedál skutočne nemôžu chýbať. Samozrejme najlepšie tie domáce. Vajíčka sú skutočne skvelým zdrojom dlhotrvajúcej energie: „Poskytujú nutrične bohatý zdroj energie z bielkovín a tukov, približne 75 kcal na veľké vajce, ako aj niekoľko vitamínov B vrátane tiamínu, riboflavínu, kyseliny listovej, B12 a B6, ktoré sú potrebné na výrobu energie pre telo,“ dodávajú na záver odborníci. Zdraví ľudia môžu pokojne zjesť jedno vajce denne bez toho, aby sa u nich zvýšilo riziko vzniku srdcových chorôb. 

Obľubujete na raňajky jedno z týchto jedál, ktoré vám dodá energiu dlhšie počas dňa?

spolu hlasovalo 142 ľudí

Áno
124
Nie
18

 

- Najčítanejšie -