Presunúť na hlavný obsah

Zaujímavosť z legendárneho sitcomu Priatelia: Pred 27 rokmi bolo zakázané vysielať ich prelomovú epizódu, prečo?

Lifestyle

Hoci je sitcom Priatelia považovaný za jeden z najobľúbenejších seriálov všetkých čias, prelomová epizóda druhej série z roku 1996 bola v pôvodnom vysielaní zakázaná. To vie len málokto. Prečo tomu tak bolo, sa dozvedáme práve dnes.

Pred 27 rokmi bolo zakázané vysielať prelomovú epizódu Priateľov

Hneď prvá epizóda druhej série priam kultového seriálu Priatelia z roku 1996 bola v pôvodnom vysielaní zakázaná. Ako pripomína portál bustle.com, táto epizóda niesla názov „Ten s lesbickou svadbou“ a sústreďuje sa na manželstvo medzi Rossovou bývalou manželkou Carol (Jane Sibbett) a jej budúcou nevestou Susan (Jessica Hecht). Túto konkrétnu epizódu zakázali vysielať aj niektoré pridružené spoločnosti v USA: „To bolo takmer dve desaťročia predtým, ako Najvyšší súd USA vyhlásil manželstvá homosexuálov za legálne vo všetkých 50-tich štátoch,“ prezrádza spomínaný portál. 

Mohlo by vás zaujímať: Prekvapí vás, čo robili herci zo seriálu Priatelia pred každým natáčaním: Intímny nápad mal na svedomí Ross

Očakávali milión telefonátov, dostali dva 

V rozhovore pre The Hollywood Reporter z roku 2016 spolutvorkyňa Marta Kauffmanová uviedla: „NBC po prvom odvysielaní epizódy očakávala vlnu odporu. Všetci boli v pozore. NBC nasadila 104 operátorov zo strachu, že dostane milión telefonátov. Dostali dva,“ opisuje vtedajšiu kontroverznú situáciu Kauffman. 

Bola to prvá lesbická svadba v TV 

Nielenže táto epizóda zaznamenala minimum sťažností divákov, ale stala sa aj úspešnou v sledovanosti a prilákala 31,6 milióna divákov: „Bola to prvá lesbická svadba, ktorá bola kedy v televízii vysielaná,“ povedala herečka Jane Sibbett počas vystúpenia v roku 2017 v britskej dennej šou Lorraine. Bola to práve Sibbett, ktorá stvárnila rolu Rossovej ex manželky Carol, ktorá sa zamilovala do Susan. 

Čítajte tiež: Priatelia sa sláve tešia aj 30 rokov od premiéry prvej epizódy: Jennifer Aniston si však myslí, že pre Gen Z je sitkom urážlivý

Nebola to jediná cenzúra 

Zaujímavosťou je, že práve vďaka téme tejto konkrétnej epizódy vyhral sitcom Priatelia hneď v počiatkoch cenu GLAAD, ktorá nemala so sitcomom ako takým nič spoločné, ale bolo to pozoruhodné. „Ten s lesbickou svadbou“ nebola jedinou cenzurovanou epizódou Priateľov. V rôznych kútoch sveta sa objavili aj ďalšie cenzúry. Napríklad vo Veľkej Británii počas vysielania 4. série, kedy Joey a Chandler narazia na kanál vysielajúci bezplatné porno a stanú sa ním posadnutí. K ďalšej cenzúre prišlo dokonca len nedávno: „Minulý rok agentúra Reuters uviedla, že fanúšikovia Priateľov v Číne boli nešťastní, keď našli odkazy na Carolinu sexualitu alebo Joeyho výlet do striptízového klubu, ktorý bol odstránený z miestnych streamovacích stránok. Takže aj keď je situačná komédia medzinárodným hitom, môže vyzerať trochu inak v závislosti od toho, kde a kedy sledujete svoje obľúbené epizódy,“ dodáva portál na záver. 

Neprehliadnite: Dcérka Rachel a Rossa z Priateľov vyrástla v krásnu ženu. Ako vyzerá malá Emma dnes?

Patrí aj po rokoch sitcom Priatelia k vaším obľúbeným seriálom napriek spomínaným cenzúram?

spolu hlasovalo 348 ľudí

Áno
308
Nie
40