Presunúť na hlavný obsah

Princ Harry a Meghan Markle museli vrátiť 7 miliónov libier vo svadobných daroch od fanúšikov: Tušíte, prečo?

Zahraničné celebrity

Pri príležitosti kráľovskej svadby princa Harryho a Meghan Markle, ktorá sa konala 19.5. 2018, sa zišli tisíce fanúšikov vo Windsore. Mnohí z nich priniesli aj svadobné dary. Avšak, ako uvádza kráľovský protokol, mnohé z týchto darov museli novomanželia vrátiť. Prečo?

Mnohí fanúšikovia prišli so svadobným darom 

Nebolo to až tak dávno, čo sme mnohí sledovali v televízii priamy prenos kráľovskej svadby princa Harryho a herečky Meghan Markle. Fanúšikovia z celej Veľkej Británie a nielen z nej, sa neváhali zhromaždiť priamo na zámku Windsor. Mnohí z nich priniesli budúcim novomanželom aj svadobné dary. Ako informuje magazín Marie Claire, tie mali mať hodnotu až neuveriteľných 7 miliónov libier. Čerství novomanželia ich však museli vrátiť. 

Mohlo by vás zaujímať: Bývalí partneri Meghan Markle: S týmito mužmi randila predtým, ako sa stala členom kráľovskej rodiny

Vrátenie daru dáva v skutočnosti perfektný zmysel 

Hoci by sa to mohlo zdať na prvý pohľad ako nezmysel, veď darované sa nevracia, opak je pravdou. V skutočnosti to dáva celkom perfektný zmysel. Svadobné dary si práve títo dvaja nemohli nechať a to z pochopiteľných dôvodov, a síce kvôli bezpečnosti. Kráľovský protokol je v tomto striktný a týka sa všetkých bez výnimky. Členovia kráľovskej rodiny nemôžu prijať žiadne dary, ktorými ich chce verejnosť a fanúšikovia obdarovať. Týka sa to nielen kráľovskej svadby, ale aj zásnub či kráľovského turné. Čiže tým, ktorí priniesli dary na miesto vo Windsore, sa dary vrátili. 

Fanúšikovia mali ísť inou cestou 

No ak tak veľmi chceli fanúšikovia princa Harryho a jeho dnes manželku Meghan obdarovať, mohli to urobiť inou cestou. Mohli ho poslať do Kensingtonského paláca, kde sa v tom čase nachádzali kancelárie oboch novomanželov. Dary by sa tak dostali najskôr do rúk pracovníkov paláca, ktorí ich preveria. 

Čítajte tiež: Kráska s modrou krvou si vzala muža "drsniaka": Príbeh lásky kráľovninej vnučky a Mika Tindalla odštartoval v pube

Žiadne dary, ktoré by mohli uvaliť záväzok voči darcovi 

Okrem bezpečnosti však existuje ešte jede dôvod prečo členovia kráľovskej rodiny nemôžu prijímať dary verejnosti. Je ním publicita. Žiadny dar, ktorý by sa mohol považovať za reklamu, nesmie kráľovská rodina prebrať a prípadne na sebe propagovať. Všetci dobre vieme, aký vplyv má napríklad len to, čo na sebe nosí princezná Kate alebo toho času vojvodkyňa zo Sussexu, Meghan Markle. Ako náhle sa v niečom objavia, v momente je to v obchodoch vypredané: „Základný princíp, ktorým sa riadi prijímanie darov členmi kráľovskej rodiny je, že by sa nemali akceptovať žiadne dary, vrátane pohostinnosti alebo služieb, ktoré by mohli uvaliť na člena kráľovskej rodiny akýkoľvek záväzok voči darcovi,“ uvádzajú podľa magazínu oficiálne usmernenia. 

Neprehliadnite: 50 zaujímavostí o kráľovskej svadbe roka: Toto ste o Meghan Markle a princovi Harrym (ne)tušili