Presunúť na hlavný obsah

Sugarfree: Krásne telo, porcelánová pleť aj spokojnejšia myseľ, čo spôsobí eliminácia cukru v jedálničku?

Chudnutie a diéty

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo robí cukor s naším telom? A čo sa stane, keď jeho prísun eliminujeme na minimum?

Eliminujete prísun cukru a zmeňte svoj život k lepšiemu

V prvom rade treba byť úprimní a narovinu si povedať, že eliminovať cukor z nášho jedálnička, môže byť naozaj náročné. Nie je to totiž len o sladkostiach. Keďže je to azda najobľúbenejšia prídavná látka v spracovaných potravinách je naozaj ťažké vyhnúť sa práve pridanému cukru. No a tiež si treba priznať, že je vysoko návykový. Väčšina z nás je závislá od cukru, či si to uvedomujeme alebo nie. 

1. Budete sa cítiť ľahšie, jasnejšie a šťastnejšie

Iste, jedenie vášho obľúbeného koláča alebo zmrzliny vám môže krátkodobo pomôcť, s nejakou traumou, ktorú prežívate, ale z dlhodobého hľadiska môže vaše duševné zdravie dostať porážku. Vedeli ste napríklad, že prejedanie sa cukrom súvisí s depresiou? 

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Pokiaľ teda chcete byť spokojnejší a zároveň sa túžite po všetkých stránkach cítiť aj lepšie, vylúčte ho z jedálnička. Keď to urobíte, zistíte, o koľko sa vaša myseľ stane sústredenejšou a jasnejšou. Zároveň veľmi jednoducho zvýšite svoju duševnú produktivitu a stanete sa mentálne bystrejšími. 

2. Pokožka bude žiariť

Strava s vysokým obsahom cukru je spojená s kožnými defektami ako je akné, vyrážky a škvrny. Na toto sme totiž oveľa náchylnejší, keď telu dávame príliš veľa potravín s vysokým obsahom cukru. Skúste si jedálniček urobiť plný výživných potravín, bohatých na živiny a doprajte si k tomu veľa čistej vody. Vďaka tomu bude vaša pleť žiariť novou energiou, bude jemnejšia, hladšia a krajšia.

3. Štíhlejšie telo

Konzumácia cukru spôsobuje zmätok s hormónmi zodpovednými za udržanie hmotnosti ako aj s hormónmi, ktoré podporujú zdravé chudnutie. Cukor tiež ovplyvňuje časť mozgu, ktorá kontroluje chuť do jedla. Konzumácia stravy s jeho vysokým obsahom spôsobí, že si váš mozog myslí, že je stále hladný, hoci v skutočnosti nie je potrebné pokračovať v jedení. 

Čítajte tiež: Tri TOP potraviny, ktoré vám pomôžu spľasnúť brucho: Zaraďte ich do jedálnička a zmerajte si obvod pásu

A čo viac, cukor tiež spôsobuje zmeny v mozgu, vďaka čomu je ten od neho závislý a čím viac ho jete, tým sa túžba znásobuje. Skrátka je to začarovaný kruh. No a aj keď je cesta chudnutia každého iná, bez ohľadu na to, kto ste, keď prestanete jesť cukor, chudnutie je oveľa jednoduchšie a ide rýchlejšie.

4. Lepší spánok

Cukor narúša spánok. Toto je skrátka fakt. Najmä ak ste náchylní zjesť nezdravé jedlo pred spaním. Dopriať si veľa cukru v tomto čase, môže dokonca spôsobiť nočné potenie. Keď ho prestanete konzumovať, vaše hormóny fungujú lepšie, vrátane hormónov zodpovedných za zdravý, regeneračný spánok.

Ako na to: 

Skúste sa na 2 týždne vzdať cukru, aby ste videli, o koľko lepšie sa cítite a o koľko lepšie vyzeráte. Keď uvidíte pozitívne výsledky krátkodobých zmien, budete motivovaní urobiť dlhodobé zmeny potrebné pre skutočnú transformáciu. Jedno vieme - keď sa rozhodnete prestať jesť cukor, nebude to ľahké, ale bude to stáť za to!